Aşırı kilo reflüyü tetikliyor

Aşırı kilolunun reflü için risk oluşturabileceği bildirildi.

Sağlık 03.12.2013, 11:56 03.12.2013, 11:57
 Aşırı kilo reflüyü tetikliyor
  Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Özgür, AA muhabirine yaptığı açıklamada, reflünün bir zorlama olmadan mide içeriğinin yemek borusuna ve boğaza kaçması ile hastalarda yakınmalara yol açan rahatsızlık olduğunu söyledi.
Aşırı kilonun reflü hastalığı için risk oluşturduğunu belirten Özgür, "Şişmanlık ve reflü arasındaki ilişki birçok bilimsel araştırmaya konu olmuştur. Bu araştırmalarda hastalık düzeyinde şişman kişilerde reflünün daha sık görüldüğü saptanmıştır" dedi.

Reflü hastalığının toplumun yüzde 20'sinde görüldüğünü ifade eden Özgür, şöyle devam etti:

"Reflünün en sık nedenlerinden biri olan mide fıtığı şişmanlarda daha sık görülmektedir. Şişmanlarda karın içindeki aşırı yağlanma, karın içi boşluktaki basıncı artırmakta ve reflü oluşumunu kolaylaştırmaktadır. Şişmanlığa yol açan kötü beslenme modeli de reflü oluşumunu kolaylaştırmaktadır. Şişmanlık yemek borusu ile mide arasındaki kapakta fonksiyon bozukluğuna yol açmaktadır. Kilolu insanlarda yemek borusundaki hareket bozuklukları da normal kişilere göre çok daha fazla görülmektedir."

Reflünün ortaya çıkmasında beslenme tarzı ve yemek tercihlerinin son derece önemli olduğuna dikkati çeken Özgür, şunları kaydetti:

"Acele yemek yenmesi, midenin aşırı doldurulması, yağlı kızartma, aşırı salçalı, soslu yemekler, fast food beslenme, kahve, akşam yemeklerinin geç saatlerde yenmesi, sindirimi zor gıdaların tercih edilmesi reflüyü kolaylaştıran faktörlerdir. Tedavideki en önemli husus reflü ile uyumlu beslenme ve reflü ile uyumlu yaşamdır. Yaşam tarzının reflü ile uyumlu olması son derece önemlidir. "

Yorumlar (0)
banner442