Alexa


ASTIM HASTALARINA UYARI!

Uzm. Dr. Aziz Uluışık, astım hastalarının klima kullanırken çok dikkatli olmaları gerektiğini ifade ederek, "klima kullanımının astımlı ve alerjik hastalar açısından bazı riskleri olmakla birlikte, yüksek sıcaklık ve nem oranının riskleri de göz ardı edilemez. " dedi.

Sağlık 18.06.2019, 19:55 18.06.2019, 20:27
ASTIM HASTALARINA UYARI!

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Aziz Uluışık, astım hastalarının klima kullanırken çok dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

Dr. Uluışık, Klima, ortamdaki havayı emip filtrasyon yaptıktan sonra dışarı verdiğinden cihazın zamanla filtrasyon sistemini kirletebileceğini belirterek; "Klimaların filtrelerinde biriken tozlarda bakteri ve mantar sporları üreyebilir. Bu mikroorganizmalar astım hastaları ya da alerjik nezlesi olan hastalar için risk teşkil eder ve sık hastalanmalarına, astım ataklarına, alerjik yakınmaların artmasına ve akciğer enfeksiyonlarına yol açabilir” dedi.

FİLTRELERİN TEMİZLENMESİ GEREKİR!

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Aziz Uluışık, Yaz mevsiminin gelmesi ile artan sıcaklık ve nem, klimaları günlük yaşantımızın bir parçası haline getirdiğini, Astım ve alerji hastaları klima kullanırken dikkat edilmesi gereken durumlar olduğunu belirterek uyarılarda bulundu. Astım hastalarının soludukları havanın ısısı, nemi ve temizliği çok önemli olduğunu açıklayan Uluışık, "Klimalar uygun ısı ve nemi ayarlayabilmek açısından yarar sağlar.

Alerjik nezlesi olan hastalar için risk!

Hedeflenen en uygun sıcaklık 24-25 derece ve nem de yüzde 40-50’dir. Yeni tip gelişmiş filtreli klimalar aynı zamanda havayı temizleme özelliğine de sahip olduğundan mümkünse filtre kalitesi daha iyi olan klimalar tercih edilmeli, mutlaka klima filtre bakımları önerilen sıklıkta yapılmalıdır. Çünkü klima, ortamdaki havayı emip filtrasyon yaptıktan sonra dışarı verdiğinden cihazın zamanla filtrasyon sistemi kirlenebilir, klimaların filtrelerinde biriken tozlarda bakteri ve mantar sporları üreyebilir. Bu mikroorganizmalar astım hastaları ya da alerjik nezlesi olan hastalar için risk teşkil eder ve sık hastalanmalarına, astım ataklarına, alerjik yakınmaların artmasına ve akciğer enfeksiyonlarına yol açabilir. Ancak filtre temizliği ve bakımı düzgün bir şekilde yapılırsa bu riskler ortadan kaldırılabilir.” ifadelerini kullandı.

KLİMA KULLANIRKEN DİKKAT!

Klima kullanımının astımlı ve alerjik hastalar açısından bazı riskleri oluşturur. Yüksek sıcaklık ve nem oranının riskleri de göz ardı edilemez. Dolayısıyla astım hastalarına klimaları bilinçli bir şekilde kullanmalarını öneren Dr. Uluışık şunlara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi:

-Hastalar klima kullanırken direkt klimanın rüzgârına maruz kalmamalı

-Klima karşısında oturmamalıdır

-Klima çalıştırılmaya başlandığında ortam çok hızlı soğutulmamalıdır.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P