Aysun İpek: Çalışan Bir Metabolizmanın Şifresi Su!

Diyetisyen Aysun İpek, “Sağlıklı yaşam başlığının ilk maddesi yeterli ve dengeli su tüketimi olmalıdır. Gün içinde en az 1 litre su tüketilmelidir” dedi.

Sağlık 22.03.2022, 14:45 22.03.2022, 16:09
Aysun İpek: Çalışan Bir Metabolizmanın Şifresi Su!

Dyt. Aysun İpek, “Sağlıklı yaşam başlığının ilk maddesi yeterli ve dengeli su tüketimi olmalıdır. Gün içinde en az 1 litre su tüketilmelidir” dedi.

Liv Hospital Samsun Beslenme ve Diyet Kliniği’nden Diyetisyen Aysun İpek, “Kaslarımızın yüzde 75’i, kemiklerimizin yüzde 22’si, kanımızın yüzde 83’ü sudan oluşur. Ayrıca metabolizmamızda gerçekleşen tüm kimyasal ve enzimatik reaksiyonların, termal dengenin, ruhsal durumun bile kontrolünde su gereklidir. Tüm bu nedenlerle yeterli miktarda su içilmediğinde metabolizmanın yavaşlaması beklenen bir durumdur” diye konuştu.

SUYUN FAYDALARI GÖZ ARDI EDİLMEMELİ

Dyt. İpek, bedenimiz açısından suyun önemine değinerek suyun faydalarını ve görevlerini şöyle sıraladı:

  • Hücrelere gerekli oksijen ve bileşenleri taşır.
  • Mineral ve diğer bileşenlerin vücut tarafından emilebilir hale gelmesini sağlar.
  • Vücut ısısını dengeler.
  • Kalp çalışmasını destekler.
  • Konsantrasyon ve beynin çalışmasında etkilidir.
  • Cildi temizler.
  • Böbrek ve karaciğer hastalık riskini azaltır.
  • Vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar.
  • Egzersiz performansının düşmesini engeller.

Dyt. Aysun İpek, birçok metabolik süreçte suyun elzem olduğunun altını çizdi.

SU İHTİYACI KİŞİDEN KİŞİYE DEĞİŞEBİLİR

Ne kadar su içilmesi gerektiği hakkında da bilgi veren Dyt. Aysun İpek, “Çay ya da kahve su yerine kısmen geçer. Ancak sadece çay kahve tüketip suyu hiç içmiyorsanız, sağlıksız sonuçlara yol açabilir. Gün içinde en az 1 litre su tüketilmelidir. Su ihtiyacı kişiden kişiye değişir. Ağır spor yapmak, terlemek, emzirme gibi durumlarda su ihtiyacı 4 -5 litreye kadar çıkabilir. Normal koşullarda günde 1,5-2,5 litre su mutlaka tüketilmelidir. Unutmayın, su depolanmaz. Her gün karşılanması gereken bir ihtiyaçtır. Kilo veremiyorsanız, sık sık başınız ağrıyorsa, eklem ağrılarınızdan yakınıyorsanız, kabızlık probleminiz varsa, odaklanmakta güçlük çekiyorsanız, suyunuzu düzenli tüketmeyi ihmal etmeyin” şeklinde açıklamasını sonlandırdı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)