Alexa

Ayva çekirdeği faydaları

Ayvanın faydaları olduğu gibi çekirdeğinin de bir çok faydaları vardır. Ayva çekirdeği sağlık açısından şifa deposudur. Özellikle kış ayları girerken bol bol tüketilmesi gerekir. Peki Ayva çekirdeğinin ne gibi faydaları vardır, Ayva çekirdeği neye iyi gelir? bağışık sistemini de kuvvetlendiren ayva çekirdeğinin detaylarını haberimizin içeriğinde bulabilirsiniz.

Ayva çekirdeği faydaları

Ayva çekirdeğinin faydaları saymakla bitmiyor. Ayvanın çekirdeği gibi ayvanın kendisininde bir çok rahatsızlığa iyi geldiği ve şifa deposu olduğunu uzmanlarda açıklıyor. Özellikle havanın soğumasıyla birlikte Ayva çekirdeği tüketilmesinde sağlık açısından önemli faydalar bulunmaktadır. Peki ayva çekirdeğinin faydaları nedir? Ayva çekirdeğinin bol tüketilmesinde zararı var mıdır? Bağışık sistemini güçlendiren ayva çekirdeğinde yoğun bir C vitamini bulunmaktadır. Peki ayva çekirdeğinin bilmediğimiz faydaları nelerdir?

Vücudumuzu toksinlerden arındırmasından kötü kolesterolü düşürmesine kadar ayvanın bir çok yararı olduğu gibi en az ayva kadar çekirdeğinin de bir o kadar kadar fardası bulunmaktadır.

Ayva çekirdeği, potasyum ve kalsiyum gibi mineraller bakımından oldukça zengindir. çekirdeğin içinde mineralin dışında A,B ve C vitaminleri de bol miktarda var.

Ayva çekirdeği, Cilt temizliğinde, yüzde siyah noktaların oluşmasının engellemesinde, sivilcelerden kalan izleri yok etmesinde, sivilcelerin oluşmasında, ileri yaşlarda görülen kırışıklıkların oluşmasını geciktirmesinde önemli bir faktördür.

CİLTTEKİ LEKELERİ

7-8 ayva çekirdeğini çıkartıp 1/2 çay bardağı ılık suda ağzı açık şekilde 1 gün boyunca bekledditten sonra Jöle gibi bir kıvama gelince yüz ve boyun bölgesine sürün. Sürülü olduğu halde 20 dakika bekletin. Bu uygulama cildinizdeki lekeleri yok edip cildinizin sıkılaşmasını sağlayacaktır.

 YAĞLI SAÇLAR

1 bardak suya 30 gram ayva çekirdeği eklenip 1 saat suda bekletiildikten sonra  Bu karışım kısık ateşte kaynatılır ve ılık bir şekilde saça yedirilir. Saçları streç filmle sarılarak yarım saat bekletildikten sonra durulanır. Bu uygulama haftada bir sefer uygulandığında gözlerinize inanamayacaksınız.

DOĞUM SONRASI OLUŞAN ÇATLAKLAR

1 adet ayvanın çekirdekleri çıkarıldıktan sonra yarım bardak suyun içinde 1 gece bekletilir ve Sabah, karışım süzgeçten geçirilip 3 kaşık hindistan cevizi suyu eklenerek, çatlak bölgelere masaj yapılarak sürülür.

YANIKLAR

Yarım bardak suya ayva çekirdeklerii eklenip bekletilir. Yanık bölgelere bu su ile pansuman yapılır. 

İSHAL

5-6 tane ayva çekirdeği 1 çay bardağı suyla 10 dakika kaynatıldıktan sonra içildiğinde ishalin kesilmesine yardımcı olur.

CİLT HASTALIKLARI

İshal için yapılan çay aynı zamanda cilde uygulandığında dudak çatlamaları, egzama, meme ucu yaraları ve yanıkların tedavisinde kullanılabilmektedir.

ENFEKSİYON RİSKİNİ AZALTIR

Ayva çekirdekleri ezilip bal ile karıştırarak tüketildiğinde Enfeksiyon riskini azaltır. Birçok hastalığa karşı koruma sağlar.

ÖKSÜRÜK

1 bardak ılık suya 1 avuç ayva çekirdeği ekleyerek jel gibi bir kıvama gelene kadar suda bekletin. Bu suyu içtiğinizde öksürük ve bronşitinizin azaldığını göreceksiniz.

Uzmanlar tarafından tam bir ecza deposu olarak görülen ayva, zengin içeriği ile birçok hastalığa iyi gelmekte, birçok hastalığın da oluşumunu önlemektedir. Düşük kalorisi nedeniyle diyet listelerine de girebilen ayva, komposto, reçel, marmelat ve çayı veya meyve olarak tüketilmesi ile faydalarından yararlanabiliriz. İşte ayvanın zengin vitamin, mineral içeriği...

AYVADA BULUNAN İÇERİK:

Kalori (kcal) 56
Toplam yağ 0,1 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 4 mg
Potasyum 197 mg
Karbonhidrat 15 g
Diyet lifi 1,9 g
Protein 0,4 g
A vitamini 40 IU
C vitamini 15 mg
Kalsiyum 11 mg
Demir 0,7 mg
Piridoksin 0 mg
B12 vitamini 0 µg
Magnezyum 8 mg

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2019, 14:30
YORUM EKLE