Bademin Faydaları Nedir? Bademle Gelen Şifa

Akdeniz bölgesine özgü bir ağaç yemişi olan Badem kolesterol seviyesini düzenlemeye yardımcı olduğu gibi Badem HDL’Yİ(iyi kolesterolü) yükseltir ve LDL’yi (kötü kolesterol) azaltmaya yardımcı olur. Pek Bademin faydaları nedir, nasıl tüketilir?

Sağlık 11.10.2020, 18:33 11.10.2020, 20:52
Bademin Faydaları Nedir? Bademle Gelen Şifa

Bademin Faydaları saymakla bitmiyor. Akdeniz bölgesine özgü bir ağaç yemişi olan BADEM, İster bütün ister doğranmış ister dilimlenmiş ister öğütülmüş veya isterse badem unu veya badem ezmesi olarak tüketilsin insan sağlığı açısından sayısız faydaları bulunduğuna işaret edilen bir çok kaynak vardır. Peki Bademin Faydaları nedir? Badem içeriğinde hangi vitaminleri bulundurur?

Badem Nedir?

Badem, ağacından elde edilen, yenilebilir oval biçimli fındık benzeri tohumdur. Bademin Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Asya'ya özgü olduğu bilinmektedir.  Badem fıstığı, çeşitli sağlık yararları olan bir incelik olarak kabul edilmektedir. Badem herhangi bir yemeğe eklenebileceği gibi kavrulmuş veya çiğ olarakta tüketilebilmektedir. Badem ayrıca badem sütü, yağ, tereyağı yapımında da kullanılmaktadır. Ayrıca Badem, Pasta ve keklerde de kullanılmaktadır.

Ancak teknik olarak badem fındık değildir. Ceviz adı verilen yenilebilir kısım aslında bir tohumdur. Bademin kendisi bir sert çekirdekli meyvedir. Bazen 'sert çekirdekli meyveler' olarak anılan sert çekirdekli meyveler, bir tohumu kaplayan sert bir kabukla karakterize edilir.

Bademin Tarihi Nedir

Badem, Akdeniz bölgesine özgü bir ağaç meyvasıdır. Önceleri badem ağaçları orada hep vahşi büyüdü ve daha sonra MÖ 3000 gibi erken bir tarihte ekilmeye başlandı. Bademin yenilebilir kısmı aslında bir sert çekirdekten elde edilen bir tohumdur, bu meyvede dış kabuk ve kabuk tabakaları tipik olarak yenmez. Badem tohumunun çıkarılmasından sonra, kabuklar ve kabukları genellikle hayvan yemi ve yataklık için kullanılmaktadır.

Bademin faydaları Nedir?

Bademin sağlık açısından ne kadar faydalı olduğu yüzyıllardır bilinmektedir. Özellikle diyetlerde kullanılan Bademin sağlık açısından faydaları olduğu araştırılmış ve gözlemlenmiştir. Badem, sağlıklı bir yaşamı destekleyen mineraller, vitaminler, proteinler, lifler ve diğer önemli maddeler açısından zengindir.

Badem Kalbe İyi Gelir mi?

Badem, kalbinizi ve tüm kardiyovasküler sistemi korumak için yeteri miktarda bademde antioksidanlarla eşleştirilen, tekli doymamış asitler veya MUFA adı verilen sağlıklı yağ asitleriyle bulunmaktadır. Bademde bulunan faydalı maddeler, özellikle de badem derisinde bulunan bir bitki bileşeni olan antioksidan flavonoidler, kalp damar hastalıkları geliştirme ve kalp krizi geçirme riskini engeller.

Badem, magnesiun, kalsiyum, potasyum, bakır, manganez ve arginin gibi kalbiniz için önemli olan birçok mineral içermektedir. Araştırmalar, bademlerin sağlığınız için kötü olan LDL kolesterol miktarını azaltabildiğini göstermiştir. Bu hem yüksek kolesterol düzeyine sahip kişilerde hem de şeker hastası olanlarda önemli bir sağlık iyileşmesine yol açmaktadır. Badem, yüksek tansiyon hastaları için de harika bir tamamlayıcıdır.

Badem Beyninizi korur

Badem, en çok beğenilen beyin besinlerinden biridir. Badem beyindeki iltihaplanma süreçlerini azaltır. Demans ve Alzheimer hastalığı gibi bilişsel hastalıklar geliştirme riski yüksek olan yaşlılar ve yetişkinler, günlük olarak veya haftada en az birkaç kez badem yemeyi alışkanlık haline getirmelidir.

Badem ve cilt sağlığı

Badem, serbest radikallerle savaşan ve iltihaplanmayı azaltan, cildinizi sağlıklı ve genç tutan harika bir E vitamini ve antioksidan kaynağı olduğu uzmanlar tarafından bilinmektedir.  Daha ileri araştırmalarda, bademin yüksek miktarda epikateşin, kateşin, quescetin, isorhamnetin ve kaempferol içerdiği ve bu maddelerin tamamı antioksidanlardır ve UV ışınlarının oluşturduğu hasara, kirliliğe ve cildinizdeki kötü beslenmeye karşı savaştığı belirtilmiştir. Cilt kanseriyle de savaşan Badem harika bir yiyecektir.

Badem Şeker Hastalığı

Badem, kandaki glikoz miktarını dengelediği ve vücut tarafından emilme ve kullanılma şeklini kontrol ettiği için vücutta çok önemli bir işlevi olan tekli doymamış yağ asitleri bakımından çok zengindir. Bu, bademlerin kan şekeri seviyenizi ve diyabetinizi kontrol etmenize yardımcı olabileceği anlamına gelmektedir. Badem insülin direncini önleyebilir.

Badem kilo almayı önler

 Yapılan araştırmalarda Badem yağ ve lif içerir. Badem yemek, diğer yiyeceklerden daha hızlı tok hissetmenizi sağladığından, isteklerinizi kontrol etmenize yardımcı olur ve aşırı yemeyi önler. Badem atıştırmak, kalorileri yüksek olduğu için sizi gün boyu enerjik tutar. Genellikle diğer yiyecekler yerine badem atıştıran kişilerde obezite oranları daha düşük bulunmuştur. Aynı zamanda badem tüketiminin karbonhidratların aşırı tüketilmesini engellediğini de göstermektedir. Badem, Bademde bulunan besin maddeleri, besin ekstraksiyonu ve kolesterol sentezi sürecine dahil olur. Bademin faydaları arasında sindirim enzimlerinin kontrolü ve bizi bir sonraki gerçeğe götüren safra asidi üretimi vardır.

Badem, sindirim sistemini düzene sokar

Badem kabuğu , sindirim sistemi sağlığını destekleyen probiyotik bileşikler içermektedir. Sindirim sisteminiz, yiyecekleri sindirmesine ve onu besin öğelerine dönüştürmesine yardımcı olan bir dizi iyi bakteriye sahiptir. Bakteriler olmadan, sindirim sistemi bir takım problemlerle karşılaşabilir ve çok çeşitli rahatsızlıklar geliştirebilirsiniz. Badem, sisteminizdeki iyi bakteri sayısını artırır. 

Çin Gıda Bilimi ve Teknolojisi Enstitüsü tarafından 2014 yılında yapılan bir araştırma, 8 hafta boyunca 56 gram badem yiyen kadınların iyi bağırsak bakteri, Lactobacillus ve Bifidobacterium popülasyonlarını artırmayı başardıkları sonucuna ulaşmıştır.

Badem iltihabı önler ve kanserle savaşır

Badem, kansere bağlı serbest radikallerle savaşabilen güçlü bir antioksidan olan bir tür E vitamini içermektedir. Badem ve diğer fındık tüketimi ile kolon, prostat ve göğüslerde kanser gelişme riskinin azalması arasında bir bağlantı bulan birçok çalışmalar bulunmaktadır.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)