Bakan Koca'dan İlk Yerli Aşı Açıklaması

Uluslararası Katılımlı Ortak Aşı Sempozyumu sonrası sosyal medya hesabından açıklamalar yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yerli koronavirüs aşısı ile ilgili paylaşımda bulundu.

Sağlık 11.12.2020, 23:43
Bakan Koca'dan İlk Yerli Aşı Açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yerli koronavirüs aşısı ile ilgili paylaşımda bulundu.

Sosyal medya Twitter hesabından paylaşımda bulunan Fahrettin Koca, "Hacettepe Üniversitesi tarafından düzenlenen Uluslararası Katılımlı Ortak Aşı Sempozyumu'nda; katılımcılarla aşıyla ilgili gelişmeleri ve çalışmalarımızı paylaştık. Türkiye gerek aşı tedariğinde gerekse kendi aşısını geliştirmekte erken yol almıştır." dedi.

Yıllık 1 milyon 200 bin civarında çocuğun doğduğu ve nüfus büyüklüğüne göre aşılama başarısı en yüksek olan ülkelerin başında geldiğimizi, Pandemi mücadelesine kilitlendiğimiz bu yıl içinde dahi yüzde 98'lere varan başarı grafiği korunduğunu söyledi.

Covid-19 salgınıyla mücadelede maske, mesafe ve temizliğin hala en güçlü silah olduğunu belirten Bakan Koca, "Bu tedbirlerin uygulanması konusunda ısrarcıyız. Çünkü henüz bu pandemiden kurtulabilmenin başka bilinen bir yolu yok." dedi. 

YERLİ AŞI ÇALIŞMALARINDA SON DURUM

Kayseri Erciyes Üniversitesi ekibi tarafından üretilen aşı ise Faz-1 çalışmalarını tamamlamak üzere olduğunu belirten Bakan Koca, Diğer aşı adayları için de araştırma ürünü GMP sahibi tesislerde üretim safhasında olduğunu ifade etti. Çalışmalar olumlu sonuç verdiği taktirde "Nisan ayında ilk aşımızın Faz 3 ve yaygın uygulama aşamasına geçebilmeyi umuyoruz." dedi.

Kendi çalışmalarımız tamamlanıncaya kadar, vatandaşımıza en erken dönemde aşı sağlama gayretindeyiz. Hem inaktif aşılar hem de mRNA aşıları için görüşmelerimiz devam ediyor.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)