BAL ÜRETİCİLERİ YÜKSEK RİSK GRUBUNA GİRİYOR

Etabal Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bağran Aksoy hem üreticilere hem de tüketicilere seslendi: “Kovanlarda bakım zamanına denk gelen salgından etkilenmemek için bal üreticileri kişisel hijyenlerine dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Aksoy, ham bal, polen, arı sütü ve propolis gibi ürünlerle hazırlanan karışımları tercih etmeli ve doktorların uyarılarını harfiyen yerine getirmeli." dedi.

Sağlık 18.03.2020, 13:27 18.03.2020, 13:37
BAL ÜRETİCİLERİ YÜKSEK RİSK GRUBUNA GİRİYOR

“Kovanlarda bakım zamanına denk gelen salgından etkilenmemek için bal üreticileri kişisel hijyenlerine dikkat etmeli. Ülkemizde bal üreticilerinin büyük bölümü maalesef doktorlarımızın risk grubu olarak gördüğü yaşlarda. Halkımız da bu günlerde vücut direncini yükseltecek ham bal, polen, arı sütü ve propolis gibi ürünlerle hazırlanan karışımları tercih etmeli ve doktorların uyarılarını harfiyen yerine getirmeli.” şeklinde açıklamada bulunan Etabal Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bağran Aksoy, doktorların tüm uyarılarına harfiyen uyulması gerektiğini söyledi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID 19 salgınına denk gelmesinin büyük talihsizlik olduğunu ifade belirten Aksoy, “Yeni nesil arıcılık mesleği ile çok ilgilenmiyor, gençlerimiz arıcılık mesleğine çok hevesli değil. Arıcılık mesleğini icra edenlerin yaş ortalamasının çok yüksek olduğunu görüyoruz. Bilim insanlarının risk grubu olarak gördüğü yaş grubu meslektaşlarımızın büyük bir kısmını kapsıyor. Bu sebeple arıcıların da kendine dikkat etmesi ve uzmanların yaptığı tüm uyarılara uyması gerekiyor. Olası bir salgın durumunda bal ve arı ürünleri üretimimiz doğrudan etkilenebilir. Yan sektörleri ile birlikte arıcılık büyük bir ekonomiyi kapsıyor. Kovanların temizlik zamanı geldiği için arıcılarımız işlerini yapmak zorunda ama uzmanların dediği gibi salgına karşı önce kendilerini koruyacaklar. Sonra da verimi yükseltmek için kovanların bakımını aksatmadan yapacaklar.” dedi.

Aksoy, Dünyanın en büyük bal üreticisi olan Çin, salgın sebebiyle zor durumda. İkinci büyük üretici olan Türkiye de aynı sorunları yaşarsa bal arzında düşüş yaşanabileceğini belirterek, "Bu durumda bal ve arı ürünlerinin fiyatı yükselebilir. Beslenme açısından büyük önem arz eden bal ve diğer ürünlerin fiyatının yükselmesini istemeyiz. Ülkemiz süreci şu ana kadar çok başarılı yürütüyor. Bu kötü dönemi hep beraber en az kayıpla atlatacağız... Hastalıklara karşı hekimlerimiz ve uzmanlarımız gerekli uyarıları yapıyor. Sağlık çalışanlarımız büyük özveri gösteriyor. Bizlerin naçizane uyarısı bal ve diğer arı ürünleri olan polen, arı sütü ve propolis gibi besin değeri yüksek gıdalar ile metabolizmanın güçlendirilmesi ve direncin artırılması. Bu ürünleri özellikle doğru ölçeklerle hazırlanmış karışımlarla tüketerek, vücut direncimizi artırabilir, hastalıklara karşı kendimizi zırhlayabiliriz. Evden çalışmanın yoğun olduğu bugünlerde beslenmemize dikkat etmeliyiz. Abur cuburdan uzak durmalı doğal ürünleri kararında tüketmeliyiz. Evde tatlı ihtiyacımızı doğal bir ürün olan bal ile giderebiliriz.” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
açık