Alexa

Balın Faydaları Nelerdir?

Bal, Bağışıklık sistemini güçlendiren en doğal besinlerin başında bal gelmektedir. Bal adeta bir şifa menbaı olarak değerlendirmek mümkün. Peki Bal nedir? Balın yapısında neler var? Balın faydaları saymakla bitmiyor.

Balın Faydaları Nelerdir?

İnsanlık tarihi boyunca bal hep var olmuştur. Balın faydalarını saymakla bitiremeyiz. Doğal bal şifa kaynağıdır. Bütün dertlere deva olan balın özelliği nedir? Balın faydaları nelerdir? Bal sıradan bir gıda olmadığı muhakkak. Bal tarihler boyunca tatlandırıcı ve bağışıklık sistemini koruyucu olarak kullanılmıştır.

Bal, arıların çiçeklerden topladığı maddelleri vücutlarından salgılandıkları bir takım enzimlerle işlemesidir. Bal, yüksek besin değeri içeren çok sağlıklı ve bozulmayan bir gıda maddesidir. Peki balın faydaları nelerdir?

Bağışıklık sistemini güçlendiren en doğal besinlerin başında bal gelmektedir. Bal, Allah'ın insanoğluna çok kıymetli bir hediyesidir. Teknolojinin tavan yaptığı, ilmin geliştiği, ilim adamlarının çok olduğu ülkelerde bile yapılan araştırmalarda ortaya çıkan sonuçlar ve değerlendirmeler bile balı anlatmaya kifayet etmiyor. Balın sağlık üzerindeki çok olumlu etkileri olduğunu kanıtlayan ilim adamları arı ürünlerinin birçok hastalığı önlediği de açıklanıyor.

Bal nedir?

Çiçeklerde nektar olarak bilinen hafif tatlı sıvının arının vücuduna girip çeşitli salgı ve enzimlerle birleşmesi sonucu bal oluşmaktadır. Bal çok sayıda makro ve mikrobesleyiciler, enzimler, probiyotikler, prebiyotikler, vitaminler ve mineraller içermektedir. Arı nektarın dönüşümünü vücudunda salgıladıktan sonra kovan içindeki peteklere balı boşaltmaktadır.

İşçi arılar tarafından çiçeklerden toplanılan bal özleri kovanda arıların salgıladıkları sindirici tükürük ve çiçek tozlarıyla karıştırılır. Arılar tarafından yapılan peteklerin içine doldurulan bal sıvısı, buralarda bekletilir ve kışın arılar tarafından besin olarak tüketilir.

Balın Yapısında Neler Var?

Bal yapısında tokoferol, askorbikasit, flavonoidler ve diğer fenolik maddeler vardır. Bu nedenle bal antioksidatif etkiye sahiptir. İlim adamları balın mideyi kapladığını ve spazmları rahatlattığı ve gastrointestinal sistem üzerinde düzenleyici etki gösterdiğini ifade ederler. Cilt üzerindeki olumlu etkilerinden dolayıda pek çok kozmetik ürünün içeriğinde bal kullanılmaktadır.Yara izlerinin iyileşmesinde de önemli etkiler bırakmaktadır. 
Balda Bulanan Maddeler

Balda, demir, bakır, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, silisyum, alüminyum, krom, nikel ve kobalt gibi buna benzer bir çok değerli mineraller bulunmaktadır.

 • Proteinler: Balın kaynağına göre, proteinlerin yapı taşları olan aminoasitler ballarda oldukça düşük düzeylerde bulunur.. Balda 17 adet farklı aminoasit tespit edilmiştir.
 • Asitler: Bala kendine has kokuyu veren maddeler olup balın asidik yapıda olmasını sağla. Balın pH değeri değişik şartlar altında 3.4 ile 6.1 arasında değişmektedir. Ortalama olarak 3.9 dur.
 • Enzimler: Balda, bir kısmı bitkilerden bir kısmı da arinin salgı bezlerinden gelen değişik enzimler vardır. Enzimler balın en değerli maddeleri olarak kabul edilir. Doğal ve ısıtılmamış ballarda enzim miktarı çok yüksektir.

Balın faydaları nelerdir?

Yapılan araştırmalar balın, kış hastalıkları ve gribe karşı bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğini, yara ve iltihapların iyileşmesinde olumlu bir etkiye sahiptir. Özellikle çam balı; demir ve magnezyum içeriğiyle, beslenmeden doğan bazı sorunların giderilmesinde destekleyici oluyor. Bal; vitamin, mineral, aminoasit ve enzimler gibi pek çok yaşamsal madde içeriyor.

Balın faydaları nelerdir bir kısmını sayalım.

 • Çocuklara zeka verir.
 • Mideye kuvvet verir.
 • Tansiyon düşürür, iştah açar.
 • Doğal diş macunudur, kansızlığı giderir.
 • Ağrı dindirici özelliği vardır.
 • Alaca hastalığının şifasıdır.
 • Kabızlığa iyi gelir.
 • Damarları açar, romatizmaya ve alerjiye faydalıdır.
 • Cildi yumuşatır, saçları besler, göze faydalıdır, yara iyileştiricidir.
 • İshali keser, zayıflatıcıdır.
 • Ülser ve mideye oldukça faydası vardır.
 • Nezle ve öksürüğe iyi gelir.
 • Kalp çarpıntısı için faydalıdır.
 • Sedef, sarılık ve beyin hastalıklarında kullanılır. Alerjik vakaları önler.
 • Gözün görme gücünü kuvvetlendirir.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2018, 22:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
rafet AKSARI
rafet AKSARI - 1 yıl Önce

Madem bu kadar faydaları varsa neden üretimde artış yok ve pahalı? Her tür çiçeklerin harman olduğu yer Türkiyede en pahalı ürün olarak satılması doğru mu? Sahtekar üreticileri devreden çıkarıp doğal balla ne zaman tanışacağız? Elbette dürüst üreticiler var ama sahtekarlar yüzünden tüketicinin ulaşması imkansız oluyor.