Barış Çaynak, kışın kalp sağlığını korumanın yollarını anlattı

Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Barış Çaynak, Sert rüzgâra karşı yürümek, karda kalan arabayı itmek gibi eylemler kişide kalp krizine sebep olabildiğini söyledi.

Sağlık 25.01.2022, 12:34
Barış Çaynak, kışın kalp sağlığını korumanın yollarını anlattı

Prof. Dr. Barış Çaynak, kışın kalp sağlığını korumanın yolları hakkında verdiği bilgilerde önemli hususlara işaret etti.

“Kış aylarında hareket alanı daralıyor” Çaynak, “Açık havada yapılan yürüyüş bizim en sevdiğimiz, kalp dostu bir kardiyo egzersiziyken, kış aylarında çok fazla açık havada yürüyüş yapmak mümkün olmayabiliyor. Kapalı alanlarda, yürüyüş bandında yürümektense açık havada yürümek daha faydalıdır." dedi.

Havalar soğuyunca insanlar açık havada spor yapmakta güçlük çektiğini bu nedenle kendimize kapalı alanlarda da hareket alanı oluşturmamız gerektiğini, evde spor yaparak, hareketli yaşama kış aylarında da devam dilmesini önerdi.

Kış aylarında daha fazla ağır egzersizler yapldığını ve bu durum kalp için bir risk taşıdığına dikkat çeken, Çaynak, "Sert rüzgâra karşı yürümek, karda kalan arabayı itmek gibi olaylar kişide kalp krizine sebep olabiliyor. Özellikle kişinin kalp damarlarında bir tıkanıklık varsa, kalp adalesine yeterli kan gidemiyor. Bir de bunun üzerine ağır egzersizlerle kalbi çok fazla çalıştırınca krize davetiye çıkıyor. Özellikle göğüs ağrısı, ailesinde genetik kalp hastalığı, kilo problemi olanlar, kolesterol, tansiyon ve şeker hastalığı bulunanlar ve sigara kullananlar; kışın soğuk havalarda ağır egzersizlerden ve ani hareketlerden kaçınmalıdırlar.” dedi.

BİR ANDA SOĞUĞA ÇIKMAK

Sıcak ortamdan bir anda soğuk havaya çıkmak kalp spazmlarına yol açabildiğini belirten Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Barış Çaynak şunları söyledi:

"Sıcak bir ortamdan soğuk ortama geçerken göğüs kısmını sıcak tutacak şekilde giyinmeden bir anda soğukla temasa geçmemek lazım. Aşırı sıcak bir ortamdan soğuk bir ortama çıkıldığında vücut ciddi bir ısı değişimine maruz kalıyor. Biz kalp hastalarının saunaya girmelerini önermiyoruz. Saunaya gitseler bile saunadan çıkıp bir anda soğuk havuza girmelerini istemiyoruz. Vücut uzun süre sıcakta kaldığında tüm damarlarla birlikte kalp damarları da genişliyor. Kişi sıcaktan bir anda soğuğa çıktığında ani bir spazmla kalbe giden kan miktarında ciddi bir azalma oluyor. Bu nedenle kış aylarında sıcak-soğuk farkından kaçınmak gerekiyor. Kazak gibi tek kat kalın kıyafet giyinmektense, kat kat kıyafet giyinmek vücudu korumak açısından daha faydalı olacaktır”

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)