Batikon

Sağlık 26.08.2020, 10:55 26.08.2020, 11:53
Batikon

Sağlık alanında kullanılan bazı önemli malzemeler sağlığın iyileştirilmesi, korunması ve tedavi süreçlerinde kullanılmaktadır. Bu malzemeler sayesinde özellikle de açık yara tedavileri sürdürülmektedir. Amaç yaralı bölgenin iyileşme sürecinde dış etkenlerden korunması ve iyileşme sürecinin daha hızlı ilerlemesidir. Bu malzemeler arasında pek çok farklı ürünü sıralayabiliriz. Bizler bu yazıda bu malzemelerden bir tanesi olan batikonlar hakkında olan detaylı bilgileri ele aldık.

Bu yazıda batikonun ne olduğunu, batikonun nasıl kullanıldığını, batikon kullanır iken nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve daha pek çok farklı soruyu derleyip yanıtladık. Yazıyı okumaya devam ettiğiniz zaman batikonlar ile ilgili her türlü bilgiyi görebileceksiniz. Ayrıca yazıyı bitirdikten sonra sitemize girerek hem bu ürünlerimizi hem de diğer sağlık ürünlerimizi inceleyebilir, ihtiyaçlarınızı bizlerden karşılayabilirsiniz. İyi okumalar dileriz.

Batikon Nedir?

Batikonun ne olduğu konusunu sizlere şu şekilde tüm detayları ile birlikte açıklayalım: Batikon bir antiseptik solüsyon maddedir. Bu antiseptik solüsyonun ana özelliği olası enfeksiyonları önlemek, mevcut olan enfeksiyonları da ortadan kaldırmaktır. Bu önemli madde enfeksiyona sebep olabilecek her tür bakteriyi, mikrobu ortadan kaldırır, bir nevi onları öldürür. Batikonlar en iyi antiseptik solüsyonlardır ve sağlık alanında hem sağlığın korunması hem de sağlığın iyileştirilmesi amacı ile kullanılırlar.

Batikonların ne olduğu sorusuna verebileceğimiz en net ve doğru yanıtlar bunlardır. Bu konuyu detaylı şekilde öğrendiğinize göre şimdi bir sonraki başlığa geçebilirsiniz. Sıradaki başlık batikonun ne amaç ile kullanılıyor olduğu ile ilgilidir.

Batikon Ne Amaçla Kullanılır?

Batikonun ne amaç ile kullanılıyor olduğunu aslında yukarıda yüzeysel olarak anlattık. Bu konuyu daha da derin şekilde ele alacak olur isek şunları söyleyebiliriz: Batikonlar yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi sağlığın iyileştirilmesi ve korunması amacı ile kullanılmaktadırlar. Özellikle de açık yara tedavilerinde batikon kullanımı oldukça fazladır, yaygın şekilde görülür. Batikonun kullanılmasındaki tek amaç yarayı enfeksiyondan korumak ve yarayı mikroplardan, bakterilerden temizleyebilmektir. Yani, yarayı arındırmaktır.

Peki, batikon ne gibi durumlarda kullanılır? Bu sorunun yanıtı için sonraki başlığımızı okumaya devam edin.

Batikon Hangi Durumlarda Kullanılır?

Batikonun kullanıldığı bazı durumlar vardır. Birazdan açıklayacak olduğumuz bu durumlarda batikon ürünü bir kurtarıcı görevi görmektedir. Yarayı temizleyerek yaranın daha kötü hale gelmesini engellediği gibi aynı zamanda yara tedavisinden sonra da herhangi bir mikrop ya da bakteri durumu ile karşılaşmamak için de batikonlar kullanılır. Batikonun yaygın olarak kullanılıyor olduğu durumlar şunlardır:

 • Batikonların ilk yardım anlarında kullanılması yaygın bir kullanım şeklidir. İlk yardım anlarında eğer küçük yaralanmalar mevcut ise bu madde kullanılır ve böylece yaranın enfeksiyon kapması önlenir.
 • Jinekolojik müdahalelerde kullanımı da yaygın haldedir. Akut ya da kronik vajinal enfeksiyonların tedavisinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda vajinada ameliyat durumu söz konusu olacak ise ameliyattan önce ve ameliyattan sonra da anti septik özelliği için kullanılır.
 • Mantar enfeksiyonlarında da bu madde kullanılmaktadır ve mantarlı bölgenin mikrop kapması düzenli kullanım ile engellenir.
 • Batikonlar cerrahi işlemlerde de sık sık kullanılır. Cildin ya da mukozanın steril hale gelmesi için, dezenfekte edilmesi amacı ile kullanımı vardır.
 • Bu anti septik ürün açık yara tedavisinde kullanılacağı gibi aynı zamanda yara tedavisi bittiği zaman da dezenfekte etme amacı ile kullanılmaktadır. Örneğin dikiş atılan bir bölgeye düzenli olarak batikon uygulanır. Böylece o bölge tedavi esnasında da tedavi sonrasında da bir süre boyunca tam iyileşme sağlanana dek koruma altına alınmış olunur.

Batikonların en yaygın olarak kullanılıyor olduğu durumlar bunlardır. Peki, batikonlar hangi alanlarda kullanılır? Sadece sağlık kuruluşlarında bulunması gerekmekte olan bir ürün müdür? Bu soruların en net yanıtları için de bir sonraki başlığımızı okuyabilirsiniz. Bir sonraki başlığımızın konusu batikonların hangi alanlarda kullanılıyor olduğudur.

Batikon Hangi Alanlarda Kullanılır?

Batikon ürününün sağlık amaçlı kullanıldığını belirtmiştik. Bu ürünün tek kullanım amacı sağlıktır. Sağlığın korunması ve sağlığın iyileştirilmesidir. Başka bir kullanım amacı kesinlikle yoktur. Bu önemli ürün, sağlığı bu kadar ilgilendirmekte olan bu ürün elbette her sağlık kuruluşunda bulunmak zorundadır. Yani, hastanelerde, muayene alanlarında, polikliniklerde, sağlık ocaklarında, veteriner hekimlik merkezlerinde ya da aile hekimliği merkezlerinde kesinlikle bulunması şart olan bir üründür. Ayrıca batikonlara her birimiz günlük hayatımızda ihtiyaç duyabiliriz. Örneğin ev içerisinde ufak yaralanmalar geçirdiğimiz zaman eğer yara çok derin değil ise batikonu kullanarak enfeksiyon kapmasını önleriz. Bu durum iş yerleri, okullar ve benzer mekânlar için de geçerli haldedir.

Batikonun hangi alanlarda kullanıldığı konusu böyledir. Son olarak bu konu hakkında özet olarak şu maddeleri sıralayabiliriz:

 • Batikonlar her bir sağlık kuruluşunda bulunmak zorundadır. Hastaneler, sağlık ocakları, veteriner hekimlik merkezleri, aile hekimliği merkezleri, muayene alanları, poliklinikler ve benzeri sağlık kuruluşları.
 • Bu ürünler aynı zamanda gündelik hayatımızda ulaşabileceğimiz alanlarda, yerlerde de olmalıdır. Yani, evlerimizde, iş yerlerimizde, okullarımızda, kafelerde ya da restoranlarda ilk yardım çantaları içerisinde mutlaka bulunmalıdır.

Bu konuyu ayrıntılı bir şekilde ele aldığımıza göre şimdi de batikonlar ile ilgili bir diğer konuya geçiş yapalım. Diğer konumuz batikonların nasıl kullanılıyor olduğu ile ilgilidir.

Batikon Nasıl Kullanılır?

Batikon kullanımı oldukça basit haldedir. Bu anti septik ürünü şu şekilde kullanabilirsiniz:

 • İhtiyacınız olan malzemeler şunlardır: Batikon, pamuk, sargı bezi.
 • Batikonu bir pamuk parçasına yeteri kadar dökün. Yaralı bölgeye batikonlu haldeki pamuk parçasını sürün. Yaralı bölgenin batikonu iyice emdiğinden emin olun.
 • Sonrasında yaralı bölgeyi hiçbir yere temas ettirmeden sargı bezi ile kapatın. Sargı bezi steril olmalıdır. Steril sargı bezi ile bu yarayı kapattığınız zaman sterilizasyonu sağlamış olursunuz. Batikonun sayesinde yaranızda enfeksiyon riski olmaz. Aynı zamanda sargı bezi ile yaralı bölgeyi kapattığınız için de yarayı dış etkenlerden, mikrop ve bakterilerden korumuş olursunuz.
 • Batikonu günde 3 - 5 defa kullanabilirsiniz. Her seferinde de bahsetmiş olduğumuz bu adımları izler iseniz doğru bir tedavi süreci yaşamış,  uygulamış olursunuz.

Batikonun doğru kullanım şekli böyledir. Peki, bu ürünü kullanır iken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Bunları öğrenmek için yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Batikon Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Batikonu kullanır iken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Sizlere bu önemli noktaları şu şekilde sayalım:

 • Batikonun ağız bölgesi, gözler, burun içi ve kulaklar ile kesinlikle temas etmemesi gerekmektedir. Özbatikon içilir ise bu, akut zehirlenme durumuna yol açacaktır.
 • Son kullanma tarihine kesinlikle dikkat etmelisiniz. Nasıl ki bir yiyeceğin ya da bir ilacın son kullanma tarihi geçtiği zaman onu asla kullanmıyor isek batikonda da elbette bu durum geçerlidir.
 • Yeni doğan bebeklerde, kronik kalp yetmezliği olan hastalarda, böbrek yetmezliği olan hastalarda ve 3 aylık olan hamile kadınlarda batikonun uygulanması doktor kontrolünde yapılmalıdır.
 • Eğer iyotlara karşı hassas iseniz bu ürün sizde alerjik reaksiyona sebep olabilir. Bu her ne kadar geçici bir alerji olacak olsa da yine de bir doktora danışmanız daha yararlı olur.
 • Batikonu kendiniz küçük yaralarda kullanabilir, uygulayabilirsiniz. Fakat derin yaralarda, geniş yaralar ya da önemli yanıklarda kullanılması tehlikelidir. Doğru tedavi kesinlikle bir doktor tarafından uygulanmalıdır.

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Göztepe 1 3
2. Karagümrük 1 3
3. Beşiktaş 1 3
4. Galatasaray 1 3
5. Alanyaspor 1 3
6. Hatayspor 1 3
7. Antalyaspor 1 3
8. Erzurumspor 1 3
9. Fenerbahçe 1 3
10. Kayserispor 1 3
11. Konyaspor 0 0
12. Çaykur Rizespor 1 0
13. Ankaragücü 1 0
14. Kasımpaşa 1 0
15. Gaziantep FK 1 0
16. Trabzonspor 1 0
17. Sivasspor 1 0
18. Gençlerbirliği 1 0
19. Başakşehir 1 0
20. Malatyaspor 1 0
21. Denizlispor 1 0
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 1 3
2. Balıkesirspor 1 3
3. Altınordu 1 3
4. Ümraniye 1 3
5. Adanaspor 1 3
6. Ankara Keçiörengücü 1 3
7. Ankaraspor 1 3
8. Akhisar Bld.Spor 1 1
9. Altay 1 1
10. Tuzlaspor 1 1
11. Samsunspor 1 1
12. Bandırmaspor 1 0
13. Boluspor 1 0
14. Eskişehirspor 1 0
15. İstanbulspor 1 0
16. Bursaspor 1 0
17. Giresunspor 1 0
18. Menemen Belediyespor 1 0
Takımlar O P
1. Arsenal 1 3
2. Leicester City 1 3
3. Chelsea 1 3
4. Newcastle 1 3
5. Wolverhampton 1 3
6. Liverpool 1 3
7. Crystal Palace 1 3
8. Everton 1 3
9. Aston Villa 0 0
10. Burnley 0 0
11. Man City 0 0
12. M. United 0 0
13. Leeds United 1 0
14. Southampton 1 0
15. Tottenham 1 0
16. Brighton 1 0
17. Sheffield United 1 0
18. West Ham 1 0
19. Fulham 1 0
20. West Bromwich 1 0
Takımlar O P
1. Valencia 1 3
2. Granada 1 3
3. Osasuna 1 3
4. Real Betis 1 3
5. Huesca 1 1
6. Real Sociedad 1 1
7. Real Valladolid 1 1
8. Villarreal 1 1
9. Celta de Vigo 1 1
10. Eibar 1 1
11. Atletico Madrid 0 0
12. Barcelona 0 0
13. Elche 0 0
14. Getafe 0 0
15. Real Madrid 0 0
16. Sevilla 0 0
17. Deportivo Alaves 1 0
18. Levante 1 0
19. Athletic Bilbao 1 0
20. Cádiz 1 0