Bayramda Tatlılara Dikkat!

Ege Üniversitesi İzmir Atatürk Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Reci Meseri ve Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Özge Küçükerdönmez bayramda, tatlı tüketimi ve beslenme konusunda önerilerde bulundu.

Sağlık 01.07.2016, 23:56
Bayramda Tatlılara Dikkat!

Ramazan ayıyla birlikte uzun saatler aç kalan bünyenin bayram gelmesiyle beslenme düzenlerinin değiştiğini söyleyen Doç. Dr. Meseri, “Oruç baktığımızda bir ay boyunca çok farklı bir beslenme düzenidir. Özellikle bu sıcaklarda çok dikkat edilmesi gerekiyor. İftardan sonra sahura kadar sıvı tüketimi önemli.” diye konuştu.

SIVI TÜKETİMİNE AĞIRLIK VERİN


Sıcaklığın hala devam ettiğini, sıcak günlerde bol sıvı tüketilmesi gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Meseri, özellikle gazlı içeceklerin tüketilmesinden kaçınmak gerektiğini vurguladı. Doç. Dr. Meseri, şunları kaydetti: “Gazlı içecekler yerine sağlıklı içecekler olarak adlandırılan su, ayran, evde yapılmış limonata ya da meyve suları tarzında şeker eklenmemiş sıvılar tercih edilmelidir. Oruç tutulmasa da gün içerisinde çay ve benzeri içeceklerle sıvı almaya çalışılıyor.Bu içecekler sıvı ihtiyacını karşılayamıyor. Bu durum su kayıplarına dolayısıyla verilen kiloların fazlasıyla geri alınmasına sebep oluyor."

EN BÜYÜK SIKINTI YANLIŞ BESLENME


Ramazan'da yanlış beslenildiğini söyleyen Doç. Dr. Küçükerdönmez, şu ifadeleri kullandı: “Ramazan'da sadece öğünleri kaydırmış oluyoruz.Açlık söz konusu ama kıtlıktan çıkmış gibi iftara oturuyoruz. Önemli olan bir çorba, azıcık pide, bir kase yoğurtla açmak, 20-30 dakika bekleyip dönüp ana yemeği yemek, aradan 2 saat geçtikten sonra meyve tabağı yenebilir. Daha sonra tatlı istenirse yaz aylarında, dondurma yenebilir. Ama çikolata parçacıklı ya da ağır dondurmalar yerine fresh meyve aromalı, vanilyalı dediğimiz biraz daha sade dondurmalar tercih edilmelidir.”

Yaygın kanı olan Ramazan'da zayıflama ile ilgili olarak da konuşan Doç. Dr. Küçükerdönmez, Ramazan'da kilo kaybının olmadığını aksine yanlış beslenmeyle kilo alınacağını belirtti.

ŞERBETLİ TATLILAR YERİNE SÜTLÜ TATLI


Doç. Dr. Küçükerdönmez, “Bayramda, ağır şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar, zeytinyağlı dolma, sarma ikram edilebilir. Ara öğün olarak tercih edilecekse yanında fırında yapılmış peynirli bir börek olabilir.” diye konuştu.

Bayram ziyaretlerinde tatlı ikram edildiğinde 'hayır' demek ve ev sahibinin de bu durumda ısrar etmemesi gerektiğine vurgu yapan Doç. Dr. Meseri, “Burada ev sahiplerine düşen görevlerde var. Daha sağlıklı ikramlarda bulunmak. Şeker yerine bir parça bitter çikolata ikram etmek daha sağlıklı. Onun yerine ara öğün verilecekse ballı tatlılar, şuruplu tatlılar yerine, su böreği olabilir fırında pişmiş bir börek olabilir. Bize düşen de sunulan tercihler arasında en sağlıklı olanı seçmeye çalışmak.” dedi.

Doç. Dr. Meseri ve Doç. Dr. Küçükerdönmez, Ramazan Bayramı'nda en çok dikkat edilmesi gereken şeyin, sağlıklı beslenmeye devam etmek olduğuna dikkat çekti. 
Yorumlar (0)