Bitki çaylarının Faydaları Nedir, Ne zaman İçilmeli?

Bitki çaylarının şifası anlatılmaktadır. Bitki çayları yüzyıllardır kullanılmaktadır. Bitki çayları çok çeşitli tat ve tatlardadır. Peki bitki çaylarının özelliği nedir, nasıl demlenmelidir?

Sağlık 24.01.2021, 00:35 24.01.2021, 11:37
Bitki çaylarının Faydaları Nedir, Ne zaman İçilmeli?

Bitki çayları yüzlerce yıldır çeşitli rahatsızlıklara doğal çare olarak kullanılmıştır. Modern bilim, bitki çaylarının geleneksel kullanımlarından bazılarını ve bazı yenilerini destekleyen ve şifalı olduğunu belirten kanıtlar bulmuştur. Doğru içerikler ve yöntemlerle bitki çayı içmenin sağlık açısından pek çok faydası olduğunu uzmanlar açıklamıştır. Peki, Bitki çayı içmenin ne gibi faydaları vardır?

Bitki çayı sindirim, detoksifikasyon ve kilo verme gibi belirli faydalar sağladığı için insanlık için bir nimettir. Bitki çayları hastalıklar için alınabilecek en iyi önlemlerin başında gelmektedir.

Bitki çayının Bazı Faydaları

 • Antioksidanlar, mineraller ve vitaminler bakımından zengindir,
 • Sadece vücudunuzu sağlıklı kılmakla kalmaz, aynı zamanda rahatlamanıza, iyileşmenize ve zihninizin tazelenmesine yardımcı olur. 
 • Bitki çayında bulunan antioksidanlar yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olmaktadır.
 • Serbest radikal hasarını önlemekte ve vücuttaki hücrelerinizin yaşını geri kazandırmaktadır. 
 • Cildinizin kusursuz ve genç görünmesini sağlar.
 • Yemeklerden sonra bir fincan bitki çayı, yiyeceklerinizi kolayca sindirmenize yardımcı olur.
 • Bitkisel çay, sindirim sistemini yumuşatan ve iştah kesici görevi gören nane bakımından zengindir ve aşırı yemek yeme isteğini azaltmaktadır.
 • Bitkisel çaylar, mide-bağırsak rahatsızlığı ve artritten baş ağrısı ve hemoroitlere kadar her şeyi hafifletmeye yardımcı olan anti-enflamatuar özellikler içerir. Nane, zencefil, zerdeçal ve okaliptüs çayları gibi bitki çayları iltihaplanma sorunları için harikadır.
 • Fizillium kabuğu, rezene ve limon otu gibi fonksiyonel içerikler açısından zengin bitki çayı, yağları yakmanıza yardımcı olur ve ayrıca metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur.
 • Bitkisel çaylarda bulunan antioksidanlar ve vitaminler, hastalık ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olmak, oksidatif strese karşı korumak ve kronik hastalık riskini azaltmak için harikadır. Bağışıklığı artıran en iyi bitki çaylarından bazıları mürver, ekinezya, zencefil ve meyan kökü çayıdır.
 • Düzenli olarak mide bulantısı ve kusma şikayeti olan kişiler, bitki çayı içtiklerinde rahatladıkları görülmüştür.
 • Papatya çayı gibi bitki çayı, stresi azaltmak ve uykusuzluğu tedavi etmek için en iyisidir. Aynı zamanda zihni rahatlatır ve beyinde stres ve depresyonla mücadele eden kimyasalları serbest bırakır.Ayrıca depresyondan muzdarip olanlar için hafif bir antidepresan görevi görebilir.

Çay içmek, eski zamanlardan beri sağlığı geliştiren bir alışkanlık olarak kabul edilmiştir.Modern araştırmalarda düzenli olarak çay içmenin sağlık açısından yararlarını sunmuştur.

Çay ve içeriklerinin tıbbi faydalar sağladığı bazı önemli yollar:

Kalbinizi sağlıklı tutun
Harvard Medical School, yeşil çay içmek LDL kolesterol ve trigliserid düzeylerini düşürerek kalp hastalığı riskini önemli ölçüde azaltır.

Beyni korur
The Journal of Nutritional Health: yeşil veya siyah çay içmek, yaşlı yetişkinler için bilişsel gerileme riskini yaklaşık % 50 zaltıyor. Çay tüketimi, APOE4 genini taşıyan insanlar için riski daha da azaltmaktadır. bu da Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığını artırmaktadır.

Daha düşük diyabet
Çay içenlerin çayda zenginleştirilmiş polifenoller  adı verilen kimyasal maddeler nedeniyle şeker hastalığına yakalanma olasılığı daha düşük bulunmuştur. Harvard, araştırmalar, polifenollerin vücut hücrelerinin glikozu metabolize etmesine ve kan şekeri seviyelerini kontrol etmesine yardımcı olduğunu ve bunun da diyabet riskini azalttığını belirtiliyor.

Ruh halini korur
American Journal of Clinical Nutrition araştırmasına göre, Japonya'da günde dört veya daha fazla bardak yeşil çay içen sağlıklı yaşlı erkek ve kadınların depresyona yakalanma olasılığı, daha az yeşil çay tüketenlere göre% 44 daha düşüktür.

Sağlıklı bir kilo
Journal of Medicinal Food'da yapılan bir araştırmaya göre, aşırı kilolu ve direnç eğitimi ile birlikte yeşil çay içen kadınlar, ağırlıklarını, metabolik dinlenme oranlarını, vücut yağlarını ve bel çevresini * sadece direnç eğitimi yapan kadınlardan daha fazla düşürdü.

Kemikleri güçlendirir
Düzenli olarak çay içen kadınların kemik mineral yoğunluğu ölçümleri, içmeyen kadınlara göre daha yüksek ve çaylarına süt ekleyen kadınların kalçalarında daha yüksek kemik yoğunluğu bulunmaktadır.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)