Bu Belirtiler Varsa, 'huzursuz bağırsak sendromu' Olabilir

Uzm. Dr. Hayrullah Öztürk, 3 aydan uzun devam eden karın ağrısı, şişkinlik, kabızlık ve ishal gibi belirtiler "huzursuz bağırsak sendromu" olabileceğine dikkat çekerek, Stres en önemli tetikleyici ve artırıcı unsur olduğunu söyledi.

Sağlık 25.08.2020, 21:12 25.08.2020, 21:55
Bu Belirtiler Varsa, 'huzursuz bağırsak sendromu' Olabilir

3 aydan uzun devam eden karın ağrısı, şişkinlik, kabızlık ve ishal gibi belirtiler "huzursuz bağırsak sendromu" olabileceğine dikkat çeken Büyük Anadolu Hastaneleri doktorlarından Uzm. Dr. Hayrullah Öztürksindirim sistemini etkileyen en yaygın hastalıklarından biri olan İrritabl Bağırsak Sendromu (Hassas/Huzursuz Bağırsak) hakkında bilgiler vererek tanı ve tedavi sürecini anlattı.

Huzursuz bağırsak sendromu nedir?

Uzm. Dr. Öztürk, Mide bağırsak sisteminin en sık görülen hastalıklarından biri olan İrritabl Bağırsak Sendromu (Hassas/Huzursuz Bağırsak) kalın bağırsak hastalığı olarak bilinse de tüm mide bağırsak sistemini etkilediğini, bunun dünya genelinde yaygın bir hastalık olup, özellikle gelişmiş ülkelerde sıklıkla görüldüğünü, kadınlarda daha sık rastlandığını ve en çok 20-30 yaşları arasında görüldüğüne dikkat çekti.

Hastalığın başlıca sebepleri nedir?

Stres en önemli tetikleyici ve artırıcı unsur olduğunu belirten Dr.Öztürk, Ayrıca enfeksiyonları ve antibiyotik kullanımı da başlatıcı sebep olabildiğini söyledi. Öztürk; "Klinik bulgularda ise; Ağrı (karın ağrısı), Şişkinlik, Kabızlık (ve/veya ishal) olarak belirti verir. Stres ve depresyon da bu hastalığı tetiklediği öngörülmektedir. Bu hastalığın tanısı için bu bulguların 3 aydan uzun devam etmesi gerekmektedir. Ayrıca yaşam kalitesini bozması ve buna sebep olabilecek başka bir hastalık bulunmaması gerekmektedir." dedi.

Tedavi süreci nasıl?

Bazı belirtilerde mutlaka uzman bir doktora başvurmak gerektiğini belirten Öztürk, "Hassas bağırsak sendromununda tedavi belirtilerin şiddetini azaltmaya ve tekrarlamasını önlemeye yönelik olarak başarılı olmaktadır. Amaç hastaların günlük yaşamlarını sürdürmeleri ve yaşam kalitelerinin bozulmamasının sağlanmasıdır. Diyet değişiklikleri ve ilaç tedavileri ile hastalık geriletilebilir ve yarattığı sorunlar hafifletilebilir. Karında rahatsızlık hissi, düzensiz bağırsak hareketleri, belirgin derecede şişkinlik ve acil tuvalet ihtiyacı gibi belirtiler ile ortaya çıkanlar mutlaka bir uzman doktor gözetiminde tedavilerine başlatılmalıdır" dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)