Bu Formülle Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

Kışın ve soğuk havanın kendini gösterdiği bu günlerde grip olmamak için bağışıklık sistemimizi nasıl ve hangi besinlerle güçlendirebiliriz?

Sağlık 28.01.2016, 12:39 28.01.2016, 13:09
Bu Formülle Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin
Diyet Uzmanı Diyetisyen Elanur Yılmaz kışın soğuk havalarda gribe iyi gelen besinler hakkında bilgiler verdi.

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Beslenme ve Diyetisyen Elanur Yılmaz grip olunduğu zaman neler yenilmesi hakkında şu bilgileri verdi,

Havanın soğuk olduğu zamanlarda kolaylıkla havaya aldanarak hasta olabiliyoruz. Kışın ve soğuk havanın kendini gösterdiği bu günlerde grip olmamak için bağışıklık sistemimizi bu besinleri yiyerek kendimizi güçlendirelim;

Ispanak ve diğer yeşil yapraklı sebzeler

Betakaroten içermelerinin yanı sıra A vitamini, C vitamini ve kalsiyum deposudurlar. Özellikle 35 yaş üzeri olanların ıspanak ve diğer yeşil yapraklı sebzeleri daha fazla tüketmeleri önemli. Çünkü bu sebzelerde bulunan folik asit, yaşlılıkta ortaya çıkabilecek Alzheimer riskini yüzde 50 azaltıyor.

Mandalina, kivi ve portakal

Özellikler soğuk havalarda bu portakal gibi meyveler birer C vitamini deposudur. Bu sebepden bol miktarda tüketilmelidir. Özellikle portakalı yerken kabuğunu mümkün olduğunca ince soymaya çalışın. Alttan çıkan beyaz kısmıyla (bioflavonoid yapısıyla) birlikte tükettiğinizde daha fazla C vitamini almış olursunuz

Sarımsak

Antibakteriyel ve virüs karşıtı olan sarımsak, aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye de sahip. Güçlü bir selenyum kaynağı da olan sarımsak, sağlıklı bir yaşam için mutlaka gereken sülfürü de içerir.
Yemek yaparken yemeğinize bir diş sarımsak atarak mide ve bağırsakları güçlendirmeye yardımcı olur.

Zencefil ve zerdeçal

Vücudun enfeksiyonlarla mücadelesinde yardımcı olur, toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. Kanserle savaşta da etkili olduğu bilinen zencefili, çay olarak tüketebileceğiniz gibi yemeklere ve tatlılara da ekleyebilirsiniz. Hint safranı olarak da tanıdığımız zerdeçal ise bağışıklık sistemini geliştirici etkisinin yanı sıra detoks özelliği de taşır. Araştırmalarda cilt, kolon ve meme kanseri için faydalı olabileceği görülen zerdeçalı yemeklere katarak tüketebilirsiniz.

Karaturp

Antibiyotik özelliklerine sahip yağları içerir ve enfeksiyonlara karşı etkilidir. İştah açıcı, idrar söktürücü, karaciğeri kuvvetlendirici ve safra söktürücü etkilere de sahip olan kara turbun suyunu içebilir ya da köklerini salata halinde taze olarak tüketebilirsiniz.

Yağlı Balıklar

Somon, sardalye gibi yağlı balıklar mikroplarla savaşarak bağışıklığı yükseltir ve vücuttaki iltihapları önler.

Ihlamur Çayı

Bağışıklık sistemi üzerinde çok etkilidir, hatta grip virüsünün vücutta yayılmasını önlediği saptanmıştır ayrıca boğazlara iyi gelir ve yumuşamasına yardımcıdır.

VE SON OLARAKTA KIŞ ÇAYI TARİFİMİZ


2 BARDAK KAYNAMIŞ SU
1 TUTAM IHLAMUR
2 TANE CUBUK TARÇIN
1 TANE KÖK ZENCEFİL
1 TANE KÖK ZERDACAL
7 TANE KUŞBURNU KURUSU
1 TANE KARANFİL
VE YARIM LİMON


Yukarıdaki tüm malzemeleri cam ya da porselen demliğe koyunuz 2 su bardağı kadar sıcak suyu üzerin dökünüz ve 5 dakika ağzı kapalı bekledikten sonra afiyetle içebilirsiniz.

Yorumlar (0)