Büyük Anadolu Hastaneleri Bayramda Sağlıklı Beslenme Önerileri Sundu

Diyetisyen Uzmanı Elanur Yılmaz Akay, Ramazan Bayramı'nda sağlıklı beslenme önerilerinde bulundu. Yılmaz, Bayram da kısıtlamadan dolayı özellikle evde egzersiz yapılmasının oruç nedeniyle azalan metabolizma hızının artmasına yardımcı olacağını belirtti.

Sağlık 22.05.2020, 00:27 22.05.2020, 01:13
Büyük Anadolu Hastaneleri Bayramda Sağlıklı Beslenme Önerileri Sundu

Büyük Anadolu Hastaneleri'nden Ramazan Bayramı'nda nasıl sağlıklı beslenileceği hususunda bilgi verildi. Beslenme ve Diyetisyen Uzmanı Elanur Yılmaz Akay, Ramazan Bayramı'nda sağlıklı beslenme önerilerinde bulundu. Yılmaz, "Bayram da kısıtlamadan dolayı özellikle evde egzersiz yapılmasının oruç nedeniyle azalan metabolizma hızının artmasına yardımcı olacağını" ifade etti.

Bayramda Dengeli Beslenmek

Ramazan ayı boyunca yeme alışkanlıklarında değişimler söz konusu olduğunu belirten, Elanur Yılmaz Akay, "Huzur ve bereketin simgesi Ramazan Ayını geride bıraktık. Ramazan ayı ile birlikte değişen beslenme düzenini yeniden eskiye döndürme vakti ancak bayramda karşılaştığımız dayanılmaz lezzetlere hayır demekte oldukça zor. Bayram da dengeli beslenmek hem beden sağlığınız hem de ağırlık kontrolünüz için önemli. Ramazan ayının sonlanması ile beraber tüketilecek yiyeceklerin miktarını aniden arttırmayınız. Öğün araları en az 2 en fazla 4-5 saat olacak şekilde düzenleyiniz. Bayram da tatlı, çikolata tüketimine dikkat edilmeli, aşırı yeme eğiliminden mümkün olduğunca uzak kalınmalıdır.

Tatlı tüketmek çok isteniyorsa hamurlu, şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmelidir." dedi.

SU ve EGZERSİZ

Bayram boyunca; çay, kahve, meşrubat tüketiminin artması su tüketimini ikinci plana attığını belirten eslenme ve Diyetisyen Uzmanı Elanur Yılmaz Akay, "Düzenli bir sindirim sistemi ve metabolizmayı canlandırmak için günde 8-10 bardak su içmeyi unutmayın. Özellikle yaşlılar ve tansiyon hastaları gün boyu kahve ve çay tüketimlerine dikkat etmeli, günde 2 fincandan fazla kahve tüketmekten kaçınmalıdırlar. Bayram ziyaretleri olmayacağı için mutlaka ev de egzersiz yapmanız fiziksel aktivitenizi arttırmak oruç nedeniyle azalan metabolizma hızının artmasına yardımcı olacaktır." ifadelerini kullanarak Bolluk, Bereket, Huzur ve En Önemlisi Sağlık İçinde Mutlu Bayramlar diledi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
16°
parçalı bulutlu