Çikolata İyi Hissettiriyor, Ancak...

Çikolatanın içindeki Feniletilamin maddesinin güven duygusu vererek kişiyi iyi hissettirdiğini belirten uzmanlar aynı zamanda dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Sağlık 31.07.2020, 21:51 31.07.2020, 22:56
Çikolata İyi Hissettiriyor, Ancak...

Güçlü kakao antioksidanları, karbonhidratlar, yüksek miktarda bitkisel protein, potasyum ve magnezyum nedeniyle besleyici olma özelliğiyle dikkat çeker çikolata, büyük küçük herkes tarafından seviliyor. Çikolatanın içindeki Feniletilamin maddesinin güven duygusu veriyor. Çikolata ile kişi kendini iyi hissediyor. Uzmanlar, yüksek kalorisi nedeniyle tüketimin sınırlı olmasını tavsiye ederken haftada 20 gram bitter çikolata ara öğün olarak tüketilmesini tavsiye ediyor.

A vitamini, B1 tiamin vitamini, B2 riboflavin, D, E vitaminleri...

Beyin Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Özden Örkçü, çikolatanın sağlığa faydaları hakkında verdiği bilgide,  Çikolatanın miktar olarak küçük olmasına rağmen büyük bir enerji kaynağı olduğunu belirtti. Beslenme ve Diyet Uzmanı Özden Örkçü açıklamasında, “Çikolatanın içeriğinde güçlü kakao antioksidanları, karbonhidratlar, yüksek miktarda bitkisel protein, potasyum ve magnezyum, az miktarda kalsiyum ve tuz, demir zerreleri, A vitamini, B1 tiamin vitamini, B2 riboflavin, D, E vitaminleri ile kafein bulunur. Pek çoğunun çikolatayı sağlık açısından faydalı kılan besleyici maddeler olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Çikolata hafızaya ve cilde iyi gelir mi?

Feniletilamin içerdiği için çikolatanın güven duygusu verdiğini ve kişiyi iyi hissettirdiğini ifade eden Özden Örkçü, Çekirdeğinde bulunan flavanol maddesi, beyne fazla oksijen gitmesini sağladığı gibi bellek sorunlarını da azalttığına dikkat çekerek, yorgunluğu giderip, enerji verdiğini, ayrıca kakao yağının cilt besleyici ve koruyucu özelliği olduğunu söyledi. Hemen hemen hiç kimse çikolataya hayır demeyeceğini dile getiren Örkçü, "çikolata kelimesi bile mutluluk hissettirip beyindeki haz duygusunu dolayısıyla serotonin hormonunu harekete geçirir” dedi.

Örkçü: Çikolatanın kalorisine dikkat!

Hep hayatımızda olan çikolata tüketilirken miktarına dikkat edilmesi gerektiğine işaret eden Özden Örkçü, “Çikolata çoğunlukla keyifle tüketiliyor ama mutluluk kaynağının bizi ilgilendiren kalori kısmı burada ön plana çıkıyor. Önerilen doz esasında çikolatanın içeriğindeki kakao miktarıyla orantılı olarak değişirken ortalama 5 gramlık 1 parça çikolata 25-30 kalori arasında değişebiliyor. Bireyde haz duygusu uyandıran ve mutluluk veren bu sevimli ama bir o kadar da masum olmayan yiyeceği yedikten sonra gerekli enerji yakımını sağlamak gerekiyor çünkü serotonin salgılayan tek besinin çikolata olmadığı unutulmamalı. Serotonin takviyesi için kalorisi daha az diğer besinlerden de yararlanılabilir.” dedi.

Haftada 20 gram Çikolata

Haftada 20 gram bitter çikolatanın ara öğün olarak tüketilebileceğini ifade eden Özden Örkçü, “Kakao oranı yüksek (bitter) çikolata, ara öğün niyetine şekersiz ve kremasız kahvelerin yanında 5-10 g (1-2 kare) tüketilebilir” dedi.

Sağlık için serotonin ve melatonin şart!

Çilek, üzüm, zeytinyağı, ceviz, domates, portakal, ananas, muz, avokado gibi çeşitli gıdaların bileşeninde serotonin ve melatonin bulunduğunu söyleyen Örkçü, kanserin hibitörü olarak bilinen bu hormonlar antioksidan etkisi sağlarken merkezi sinir sistemi, psikoloji, uyku, vücut sıcaklığı, bağışıklık sistemi, çift ilişkileri, kan basıncı dengesi, ritim, beslenme ve otizm gibi işlevlerin düzenlenmesinde önemli etkilere sahip olduğunu, Serotonin domates, portakal, ananas, muz, avokado, erik, fındık ve kahve gibi çeşitli gıdaların bileşenlerinde de bulunduğunu belirtti. Örkçü, "Bir çalışmada beyindeki serotonin seviyesinin ilaç kullanılmaksızın güneş ışığıyla temas etme, spor faaliyetleri, gelir düzeyi ve yaşam koşullarını iyileştirme gibi sosyal ve bireysel etkenlerle birlikte artırabileceği saptandı” dedi.

Örkçü, Serotonin eksikliği saldırganlaştırıyor

Serotoninin eksikliğinin duygusal ve davranışsal bozukluklara neden olabildiğini de belirten Beyin Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Özden Örkçü açıklamasını şu şekilde devam ettirdi:

“Ek olarak serotonin, anksiyetenin duygusal ve bilişsel yönleri, depresyon, bağımlılık, opsesif kompulsif bozukluk ve saldırganlık gibi problemlerle de ilişkilidir. 20 farklı çalışmayı kapsayan meta analiz sonucunda, zihinsel problemlere ve işlenilen suç seviyesine bakılmaksızın, düşük serotonin seviyesinin saldırgan davranışlar üzerinde önemli derecede etkili olduğu görüldü”

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)