Alexa

Cizre'de, Bağırsaktan İdrar Torbası Yapıldı

Dr. Selahattin Cizrelioğlu Devlet Hastanesinde bir çok başarılı operasyonlar gerçekleştiren Üroloji Uzmanı Op. Dr. İsmail Başıbüyük, Yusuf Acet’e kendi bağırsağından yeni bir mesane yaptı.

Cizre'de, Bağırsaktan İdrar Torbası Yapıldı
banner327
Şırnak’ın Cizre ilçesinde mesane kanseri olan 65 yaşındaki hasta, bağırsağından yapılan mesaneyle sağlığına kavuştu.

Dr. Selahattin Cizrelioğlu Devlet Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. İsmail Başıbüyük, bölgede ilk defa böyle bir ameliyatın yapıldığını belirtti.

Op. Dr. İsmail Başıbüyük, üroloji bölümünün en zor ve riskli ameliyatlarından biri olan mesane kanseri nedeniyle mesanenin çıkartılarak, yerine bağırsaktan yeni bir mesane yapılması operasyonunun bölgede ilk defa yapıldığını ifade etti. Bu hastalığın genellikle ileri yaşlarda görüldüğüne dikkat çeken Başıbüyük, “Bu rahatsızlık daha çok 60 yaş ve üzerindeki kişilerde görülüyor. Ancak sigara kullanımı, çeşitli kimyasallara maruz kalma, yağlı ve kızarmış yiyecekleri fazla miktarda tüketme, genetik yatkınlık ve mesanenin uzun süreli tahrişi gibi risk faktörlerine bağlı olarak hastalık genç yaşlarda da görülebilir. Hastalığın tedavisi, eğer tümör mesane içinden henüz kas tabakasına yayılmamışsa endoskopik olarak yapılıyor. Ancak hastamızda olduğu gibi tümör mesanenin kas tabakasına yayılmış, fakat diğer dokulara geçmemişse mesanenin çıkarılarak yerine bağırsaktan yeni bir mesane yapılması yöntemi uygulanıyor. Üroloji ekibimizin gerçekleştirdiği başarılı operasyonlar sayesinde hastaların çevre illere sevk edilmesi de azalıyor. Bölge insanımız artık yüzlerce kilometre yol kat ederek başka illere tedavi olmak için gitmek zorunda kalmıyor” dedi. 

  Başhekim Op. Dr. Mehmet Hidayetullah Erzen ise bölgedeki benzer rahatsızlığa sahip hastaların bu operasyon için çevre illerdeki üniversite, araştırma ve özel hastanelere yönlendirildiğini belirtti.

 
Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2016, 19:10
YORUM EKLE