Çocuğunuzu ‘Turp’ Gibi Yapmak İsterken Hasta Etmeyin

Çocuk Alerji ve immünoloji Uzmanı Doç. Dr. Pınar Gür Çetinkaya, çocuklarda baharat kullanımıyla ilgili verdi.

Sağlık 01.11.2021, 11:22
Çocuğunuzu ‘Turp’ Gibi Yapmak İsterken Hasta Etmeyin

Doç. Dr. Pınar Gür Çetinkaya, Günümüzde yemeklere tat ve lezzet vermek için kullanılan baharat aynı zamanda sağlığa da faydalarının bulunduğunu, Üstelik Türkiye, baharatı en çok kullanan ülkeler arasında yer aldığını belirtti.

Güneydoğu Anadolu mutfak kültüründe baharat belirleyici rol oynadığını, Sağlığa faydalı olduğu için özellikle yemeklerde sıkça kullanılan baharat konusunda anneler dikkatli olması gerektiğini belirten Çetinkaya, dereotu, kereviz, rezene, maydanoz, soğan ve sarımsak Çocuklarda sıklıkla rastlanan alerjik reaksiyonların nedeni olabileceğine dair uyarıda bulundu.

Muğla Dalaman’da Solo Event tarafından düzenlenen ‘’ 15’nci Uluslararası Katılımlı Çocuk Alerji ve Kongresi ‘’ ne katılan Çocuk Alerji ve immünoloji Uzmanı Doç. Dr. Pınar Gür Çetinkaya, çocuklarda baharat kullanımıyla ilgili verdi.

Çetinkaya, baharatın içindeki etken maddeler, ciltte tahrişe, hapşırık, öksürük, gözlerde yaşarma, kızarma gibi semptomlara neden olduğuna dikkat çekerek, Baharat alerjisine, ürünün içeriğindeki bir alerjen proteine karşı oluşan duyarlık neden olduğunu, .böylelikle ürtiker, anjiyoödem, astım alevlenmesi, anafilaksi gibi alerjik reaksiyonların oluşma ihtimali az da olsa rastlandığını söyledi. Anneler özellikle bazı sebzelerden üretilen baharatlar konusunda dikkatli olması gerektiğini de belirten Çetinkaya, çocuklarda sıklıkla rastlanan alerjik reaksiyonların nedeni; dereotu, kereviz, rezene, maydanoz, soğan ve sarımsak olabildiğini, bu nedenle ailelerin, içeriğinde ‘maydanozgil’ ve ‘zambakgil’ türü bulunan ürünlere temkinli yaklaşılması gerektiği hususunda uyarılarda bulundu.

Çocukların baharat tüketimi erişkinlere göre az olmalı

Özellikle 1 yaş altında çocuklara tuz ve şeker tüketimi önerilmediğini belirten Doç. Dr. Pınar Gür Çetinkaya, hem ülkemizde hem dünyada baharatlar 6-8 ay gibi diyetlere tat vermek amacı ile eklendiğini, Özellikle küçük yaşta çocuklara verilen acı baharatlar, reflü, hazımsızlık ve diğer sindirim sistemi problemlerine neden olabildiğini, baharat alerjisinin tanısı, diğer besin alerjilerine göre zor konulmakta; bunun da en önemli nedeni, çok küçük miktarlarda yiyeceklere eklenmesi, kimi zaman kullanılan baharat karışımları içerisinde tam olarak hangi baharat olduğunun bilinmediğini söyledi.

Aileler ve hastalar tarafından çoğu zaman baharata karşı olan alerjinin fark edilemediğine de değinen Doç. Dr. Pınar Gür Çetinkaya, konuşmasında şunları söyledi:

‘’ Eğer kişide, farklı yiyeceklerin tüketiminden sonra veya ticari-paketli olarak tüketilen bir yiyecekten sonra; alerjik reaksiyon oluyor ancak evde hazırlanınca olmuyorsa baharat alerjisinden şüphe etmemiz gerekir. Burada bir yiyecek günlüğü tutup tam olarak ne tüketildiği ve içeriğinde ne olduğunun detaylı bir şekilde yazılmasında fayda vardır. Bu durumda, detaylı bir öykü, muayene ve sonrasında deri prik testleri, sIgE, yama testleri ve OPT yapılarak hastaya baharat alerjisi tanısı konulur. Tedavide, alerjiden sorumlu baharattan uzak durulması gerekmektedir. Paketli gıda tüketiminde, kozmetik ve temizlik ürünü kullanımında etiket okumak oldukça önem taşımaktadır. Yine hastanın semptomlarında yönelik olarak gereken durumlarda antihistaminler, nemlendiriciler, topikal steroidler, epinefrin enjektörü reçete edilebilir ‘’ 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)