Çocuklarda İşitme Kaybı Okul Başarısını Etkiler mi?

Op. Dr. Yunus Karadavut, işitme kaybının tanısı geç konduğunda bebek ve çocukların optimal gelişimi ve kişisel başarılarının olumsuz yönde etkilendiğini belirtti.

Sağlık 24.09.2021, 10:57 24.09.2021, 11:31
Çocuklarda İşitme Kaybı Okul Başarısını Etkiler mi?

Op. Dr. Yunus Karadavut, Çocuklarda işitme kaybının etkileri konusunda bilgilendirmelerde bulundu.

İşitme kaybının saptanması, erken müdahale hizmetlerinin sağlanması açısından önemine dikkat çeken Karadavut, "İşitme kaybının tanısı geç konduğunda bebek ve çocukların optimal gelişimi ve kişisel başarısı olumsuz yönde etkilenmektedir. Çünkü, dil ve iletişim becerileri çocuğun normal gelişimi için önemli rol oynamaktadır. Bu becerilerin kazanımındaki gecikme okuma-yazmayı, akademik başarıyı ve kişisel-sosyal gelişimi etkilemektedir. Bu nedenle hem Türkiye’de hem de dünyada yeni doğan, çocukluk döneminde ve okul çağındaki çocuklarda işitme taramalarına önem verilmektedir” dedi.

Okul çağı çocuklarında sık görülen işitme kaybı nedenlerini anlatan  Op. Dr. Karadavut şunları söyledi:

  • Alerjiler,
  • Üst solunum yolu enfeksiyonları,
  • Geniz eti ve bademcik enfeksiyonları ve buna bağlı orta kulakta sıvı birikmesi
  • Dış ve orta kulak enfeksiyonları
  • Buşon (kulak kiri), travma, kulak içine yabancı cisim kaçması
  • genetik hastalıklar

İşitme kaybına neden olabileceğini ve İşitme eğitim ve iletişim için en önemli bileşenlerdir.

Bunların okul döneminde daha da önemli hale geldiğini belirten Karadavut,  Kalıcı işitme kaybı yaygınlığının okul-yaşı nüfusta binde dokuza yükseldiği bildirildiğini belirtti.

İhmal edilmemeli

Op. Dr. Yunus Karadavut çocuklarda ki işitme kaybı ile ilgili yaptığı açıklamsına şu şekilde devam etti: “Bir ya da her iki kulakta kalıcı ya da geçici işitme kaybı okul-yaşı çocukların yüzde 14’ten fazlasını etkilemektedir. Tek taraflı işitme kayıplarında bile sınıf tekrar oranı yüzde 37 olarak bildirilmektedir. İşitme kaybı dikkat, öğrenme ve sosyal işlevlerdeki sıkıntıları artırmaktadır. Çocuklardaki işitme kaybı yaygınlığı eğer gerekli tıbbi ve eğitim desteği sağlanamazsa okul başarısını olumsuz yönde etkileyerek bireylerde önemli sosyal ve ülke açısından önemli ekonomik kayıplara sebep olmaktadır. Sonuç olarak okul çağı çocuklarında işitme kaybı ihmal edilmemeli ve en yakın uzman hekime başvurulmalıdır”

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)