Çocuklarda yüksek ateş takibi nasıl yapılır?

Dr. Neşe Birinci,  Çocuklarda yüksek ateş ve takibinin nasıl yapılacağını anlattı. Birinci, "Ailelerin çocukları için en sık ateş şikayeti ile kendilerine başvuru yaptıklarını belirtti.

Sağlık 02.09.2021, 22:16
Çocuklarda yüksek ateş takibi nasıl yapılır?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Neşe Birinci, çocuklarda sıkça görülen ateş şikayetinde ailelerinin paniğe kapılmadan ateşin takibini ve gerekli uygulamaları yapması gerektiğini belirterek, 37 ila 37,5 derece arasındayken havale geçirebileceklerini söyledi.

Çocuklarda sıklıkla görülen ateşin normal bir savunma mekanizması ve bir hastalığa karşı vücudu korumak için ortaya çıkan bir durum olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Neşe Birinci, "Aileler çocukları için en sık olarak ateş şikayeti ile bizlere başvuru yapıyorlar." dedi.

ÇOCUKLARDA ATEŞ NEDİR?

Ateş normal oda sıcaklığında ortam ısısına uygun olarak giyinmiş çocuğun koltuk altı 37,3 derece, popodan ya da kulaktan 37,8 derecenin üzerinde ise ateş olarak adlandırdıklarını belirten Dr. Birinci, "Çocuklarda görülen yüksek ateşin bir çok nedeni vardır. Bunlardan en sık neden olan enfeksiyon hastalıklarıdır. Anne ve babalar en çok ateşli havaleden korkuyorlar ama biz biliyoruz ki her çocuk ateşlendiğinde havale geçirmiyor sadece yatkın olan çocuklar ateş daha yükselirken 37 ila 37,5 derece arasındayken havale geçirebilirler." dedi.

Havale beyinde hasar bırakmıyor

Çok endişelenmeye gerek olmadığını ifade eden Neşe Birinci şunları söyledi: "Çünkü ateşli havale beyinde hasar bırakmıyor. Bu nedenle çocuklarımız ateşlendiğinde önce onların kıyafetlerini çıkarıyoruz. Gerekirse ılık duş aldırıyoruz. Yine bu uygulamalara rağmen ateş koltuk altı 38 ila 38,2 derece arasında seyrediyor ise doktorunuzun daha önceden vermiş olduğu uygun ateş düşürücüyü verip çocuğu takip ediyoruz. Gece ateşlenmesi çok oluyorsa eğer telaş yapmayın aynı uygulamaları yapıyoruz çocuğun ateşi düşme eğiliminde ve genel durumu iyi ise acil polikliniğe gitmeye gerek yok. Sabah uygun koşullarda Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı doktoruna başvurabilirsiniz." diyerek sözlerine son verdi.  

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)