COVID – 19 Testi Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

Hastalığın teşhisinin konulabilmesi için iki farklı yol uygulanmaktadır. Bunlardan biri PCR Testi, diğeri ise hızlı tanı testleri olarak geçmektedir.

Sağlık 08.12.2020, 22:07
COVID – 19 Testi Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

18 Mart 2020 tarihinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından ilk vakanın varlığının açıklanmasından sonra Türkiye COVID – 19 hastalığının varlığı ile tanışmıştır. Bu tarihten itibaren bu hastalık ile mücadele eden ve tedavisi için aşı arayan ülkeler arasında yerini almıştır.

Tanı koymak için geliştirilen testler ile daha çok hastaya ulaşabilmek ve bu hastaları toplumdan olabildiğince izole ederek daha az kişiye bulaştırmalarını sağlayabilmek için uygulanmaktadır.

COVID -19 Test Çeşitleri

Hastalığın teşhisinin konulabilmesi için iki farklı yol uygulanmaktadır. Bunlardan biri PCR Testi, diğeri ise hızlı tanı testleri olarak geçmektedir. Bu testler içerisinden en doğru sonuca ulaşmayı sağlayan, PCR testi olmaktadır. Testlerin hepsini yapan sağlık çalışanları tamamen bu hastalığa özel yapılmış kıyafetler ve ekipmanlar eşliğinde ve son derece korunmalı bir şekilde hastadan örnekleri almaktadırlar.

  • PCR ( Polimeraz Zincir Reaksiyonu / Polymerase Chain Reaction );

Genizden ve burundan özel çubuklar yardımı ile alınan örnekler özel saklama koşullarına büyük bir titizlik içerisinde uyularak muhafaza ediliyor ve gerekli laboratuar ortamına sevki gerçekleştiriliyor.  Bu testte alınan örneklerde virüs genomu ( virüse ait RNA) taranmaktadır. Buna bir diğer isim olarak moleküler tanı testi adı da verilmektedir.

  • Hızlı Tanı Testleri;

Bu testler hem genizden hem burundan hem de kandan örnekler alınması ile yapılabilmektedir. Virüsün antijenleri ya da virüse karşı insan bağışıklık sisteminin geliştirdiği antikorlar taranmaktadır. Genizden ve burundan özel çubuklar yardımı ile alınan örneklerde virüs antijenleri aranırken kandan alınan örneklerde ise insan bağışıklık sisteminin geliştirdiği antikorlara bakılmaktadır.

Yapılan testler sonucunda pozitif yönde olan hastalara hastalık ile ilgili ve kendini izole edip kimse ile temas kurmaması yönündeki bilgiler verilerek hastalığının derecesine göre ya hastanede tedavi altında tutulmakta ya da evde izole şeklinde tedavisi yapılmaktadır.

COVID – 19 Testi Nasıl Yapılır?

COVID – 19 testini yapan sağlık çalışanları özel kişisel koruyucu ekipmanlar giyerek, sıkı önlemler altında işlerini gerçekleştirmektedir. Bu testler Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Viroloji Referans Laboratuarı’nda sayısı giderek artan belirli Halk Sağlığı Laboratuarlarında yapılmaktadır.

Genizden ve burundan sürüntü yolu ile alınan örneklerin belirli olan laboratuar ortamına sonuçlanması için götürülmesi ile test işlemi gerçekleşmektedir. Test sonuçlarının çıkması zaman aldığı için örnekleri alınan kişi olabildiğince az kişi ile temasta bulunmasına özen göstererek kendini izole etmesi ve sonucu o şekilde sonucu beklemesi istenmektedir.

Bulaşma zincirinin kırılması için hastaların olabildiğince çabuk ve olabildiğince fazla teşhis konması bu konuda çok büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple de hastalık belirtileri taşıdığını düşünen hatta belirtileri taşıyan kişiler kendilerini izole ederek en yakın sağlık kuruluşuna giderek testini yaptırdıktan sonra kendini evine kapatarak sonucu ortaya çıkana kadar kimse ile görüşmemelidir.

Kişi ne kadar bu duruma özen gösterir ise bulaşın yayılma olasılığı da o kadar azalacak ve böylelikle hastalık ile tedavi konusunda sağlık çalışanlarına en büyük yardımı yapmış olacaktır. Hastalığı belirlenen ve evinde izole olması istenen kişi doktorların söylediklerini ciddiyet içerisinde dinlemeli ve bunları uygulamaya son derece özen göstermelidir.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu