D Vitamini Eksikliği Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Sağlık 29.03.2022, 11:34
D Vitamini Eksikliği Nedir? Belirtileri Nelerdir?

D vitamini eksikliği, vücudunuzda olması gereken miktardan daha az D vitamini bulunduğu anlamına gelir. D vitamini hayatınızda önemli bir yere sahiptir, çünkü cildiniz aslında onu güneş ışığını kullanarak üretmeye başlar, ancak bu durum her zaman vücudunuz için yeterli olmayabilir.

D Vitamini Neden Önemlidir?

D vitamini, vücudunuzun sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu birçok vitaminden biridir. Bu vitaminin aşağıda belirtildiği gibi birçok işlevi vardır:

  • Kemikleri güçlendirmek: D vitamini sayesinde sağlıklı kemiklere sahip olarak kemiklerinizin güçlü kalmasına yardımcı olabilirsiniz.
  • Kalsiyum emilmesi: D vitamini, kalsiyum ile beraber kemiklerin güçlü ve sağlıklı olmasına yardımcı olur. Zayıf kemikler, çabuk kırılmalara neden olabilir.

D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Sık Sık Hasta Olmak: D vitamininin en önemli rollerinden biri, hastalığa neden olan virüsler ve bakterilerle savaşabilmeniz için bağışıklık sisteminizi güçlü tutmaktır. D vitamini vücudunuzda yeterli olduğu zaman enfeksiyonla savaşmaktan sorumlu hücrelerle doğrudan etkileşime girerek, hasta olma olasılığının ortadan kalmasına yardımcı olur.

Yorgun Hissetmek: Bütün gün vücudunuzu yorgun hissetmenizin farklı nedenleri olabilir. D vitamini eksikliği bu nedenlerden biridir.

Kemik ve Sırt Ağrısı: D vitamini birçok şekilde kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur. Vücuttaki kalsiyum emilimini arttırır. Kemik ve sırt bölgesinde oluşan ağrı, kandaki yetersiz D vitamini nedeniyle ortaya çıkmış olabilir.

Depresyon Belirtisi: Sürekli olarak hissedilen depresif ruh hali, D vitamini eksikliğinin bir belirtisi olabilir.

Geciken Yara İyileşmesi: Ameliyat ya da herhangi bir şekilde oluşan yaranın, olması gerektiğinden geç iyileşmesi de D vitamininin çok düşük olduğunun sinyalini size verebilir.

Saç Dökülmesi: Saç dökülmeleri genel olarak strese bağlı bir belirti olarak gösterilir. Bunun yanında oluşan saç dökülmesi vitamin eksikliğinin sonucu olabilir. Özellikle kadınlarda meydana gelen saç dökülmeleri D vitamini eksikli ile bağlantılı olduğu düşünülmektedir.

D vitamini gıda takviyesi ürünleri için https://www.orzax.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (0)