D vitamini nedir, Demir ne işe yarar?

​​​​​​​D vitamini, vücudumuzda birçok sistem üzerinde çok güçlü etkileri olan vitamindir. Son derece önemli olan D vitamini ve demir vücudumuz üzerinde ne işe yarar? D Vitamini nedir. nasıl bir vitamindir?

Sağlık 24.10.2020, 12:37 24.10.2020, 14:23
D vitamini nedir, Demir ne işe yarar?

Vitaminler vücudunuzdaki birçok sistem üzerinde etkilidir. Biz D vitamınından bahsedeceğiz. D vitamini, vücudumuz üzerinde güçlü etkileri olan son derece önemli bir vitamindir. Peki, D Vitamini eksikliğinin belirtileri nedir, D vitamini nedir ve ne işe yarar? D vitaminini hangi yiyeceklerden, nelerden alabiliriz? D vitamini en çok hangi yeyeceklerde vardır? özet olarak, D vitamini faydaları nelerdir?

D vitamini nedir?

Fosforla birlikte kalsiyumun emiliminde ve kemiklerde depolanmasında görev alan D vitamini, Aynı zamanda kandaki kalsiyum ve dolaylı olarak da fosfor düzeyini de kontrol etmektedir. Kalsiyum yetersizliği veya kalsiyum fosfor oranındaki dengesizlik, çocuklarda raşitizm, yetişkinlerde ise kemik erimesi gibi sorunlara yol açabilmektedir. D vitamini kemik sağlığının yanı sıra kas işlevleri ve denge için gerekmektedir. D vitamini’nin yaşlılarda, bilişsel işlev kaybı, multiple skleroz, romatizmal eklem iltihabı, şeker hastalığı ve bazı kanser türlerine karşı da (göğüs, kolon, prostat kanserleri gibi) koruyucudur. D vitamininin en önemlisi bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak, böylece hastalığa neden olan virüsler ve bakterilerle savaşabilmemizi sağlamasıdır. D vitamini Bilhassa soğuk algınlığı veya grip ile sık sık hastalanırsanız, düşük D vitamini seviyelerine katkıda bulunan bir faktördür.

D Vitamini Kaynağı Nedir?

D vitamininin temel kaynağı güneştir. ultraviyole B (UV-B, 280-315 nm) ışınlarının cilde temas etmesi ve bu sayede ciltte oluşan bazı metabolik süreçlerin sonunda D vitamini üretilmektedir. Bu nedenle, Dünya Sağlık Örgütü, her gün, yüz ve kollar açık olarak, yanık oluşmayacak şekilde, güneşin geliş açısına da bağlı olarak yaklaşık 20-30 dakika güneşlenerek yeterli D vitamini üretilebileceğine dikkat çekmektedir. Balık karaciğeri, balık yağı, yağlı balıklar ve yumurta sarısı D vitamini kaynakları arasında gösterilse de, D vitamini açısından zenginleştirilmemiş besinlerin D vitamini içeriğinin oldukça düşüktür.

D Vitamini eksikliği hangi hastalıklara yol açar?

D vitamini eksikliği, kemik kırıkları ve kemik deformiteleri gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir. D vitamini eksikliği, belirli kanserler ve kardiyovasküler hastalıklar gibi çeşitli ciddi durumlarla da önemlidir. D vitamini eksikliği kemik ağrısı, sık sık soğuk algınlığına yakalanma ve halsizlik gibi şekillerde ortaya çıkabilir. D vitamini ölçümü, eksiklik düzeyine göre uygun tedavi ve takibi kesinlikle hekim kontrolünde olmalıdır. Reçete edilmeden eczaneden D vitamini takviyesi almamanızda faydalar bulunmaktadır. 

D vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir?

D vitamini eksikliğinin belirtileri kişiye ve eksikliğin ciddiyetine göre değişmektedir. Raşitizm (çocuklarda kemiklerin yumuşaması) gibi komplikasyonlar ortaya çıkana kadar birçok insanda D vitamini eksikliği semptomu görülmez . Semptomlar ayrıca hafif veya belirsiz olabilir. D vitamini eksikliğinin belirtileri şu şekilde açıklanmaktadır.

  • Kemik ağrısı, Diş deformiteleri, Kolayca kırılan kemikler, Terlemede artış, Kas krampları, Çocuklarda zayıf büyüme, Omurga ve diğer kemik deformiteleri, Eğik duruş ve yükseklik kaybı, Karıncalanma, Zayıflık

D vitamini eksikliği, karaciğer, yumurta, yağlı balık ve zenginleştirilmiş süt ve süt ürünleri gibi D vitamini yönünden zengin yiyeceklerin yeterince tüketilmemesinden kaynaklanabilir. D vitamini eksikliği riski taşıyan kişiler arasında vejetaryenler, veganlar ve bebekler, özellikle de anne sütüyle beslenen bebekler bulunur.

D vitamini eksikliği nasıl tedavi edilir?

  • Takviye edilmiş süt ve süt ürünleri, karaciğer, yumurta ve yağlı balık gibi D vitamini yönünden zengin yiyecekleri daha fazla yemek
  • Güneşe maruz kalmanın artması
  • Oral D vitamini takviyesi almak
  • D vitamini eksikliği için altta yatan nedenleri ve risk faktörlerini tedavi ettirmek. Düzenli tıbbi bakım almak, durumu izlemek ve Crohn hastalığı, kistik fibroz ve karaciğer hastalığı gibi altta yatan hastalıkları veya bozuklukları tedavi etmek de iyi bir prognoz sağlamak için gereklidir.
Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)