D Vitamini Nedir Nasıl Kullanılmalıdır?

Sağlık 20.05.2022, 12:28
D Vitamini Nedir Nasıl Kullanılmalıdır?

D vitamini, kalsiyum emilimine yardımcı olur. Bununla beraber kemiklerinizin büyümesini ve mineral üretimini destekleyen yağda çözünen bir vitamindir. Ayrıca bağışıklık, sindirim, dolaşım ve sinir sistemlerinizin çeşitli işlevlerinde de görev alırlar. Yapılan pek çok araştırmaya göre, D vitamininin depresyon, diyabet, kanser ve kalp hastalığı gibi çeşitli hastalıkları önlemeye yardımcı olabileceği yönünde bulgular ortaya konulmuştur.

Ne Kadar D Vitamini Alınması Uygundur?

Bilim camiasında vücudunuzun ne kadar D vitaminine ihtiyacı olduğu konusunda önemli tartışmalar hala güncelliğini korumaktadır. ABD Ulusal Tıp Akademisi, günlük 600-800 IU D vitamininin yeterli olduğunu söylemektedir. Bunun aksine ABD Endokrin Derneği günde 1.500-2.000 IU önermektedir.

Ayrıca ABD Ulusal Tıp Akademisi, bazı kişilerde kan seviyelerini yükseltmek amacı ile geçici olarak çok daha yüksek dozlar gerekli olabildiğini de söylemektedir. Bu kadar tartışma ortada dolaşırken en iyisi D vitamini almaya karar verdiğinizde mutlaka doktorunuzla görüşmek daha sağlıklı bir tercih olacaktır.

D Vitamini Doğal Yollardan Alınabilir mi?

Tabii ki D vitamini doğal yollardan vücuda alınabilen bir vitamindir. Hatta D vitamini genellikle 'güneş ışığı vitamini' olarak adlandırılır. Çünkü güneş bu vitaminin en iyi kaynaklarından biri olarak yer alır.

Cildiniz, D vitamininin öncüsü olarak işlev gören bir tür kolesterolü barındırır. Bu nedenle meydana gelmiş bu bileşik, güneşten gelen UV-B radyasyonuna maruz kaldığında, D vitamini haline gelir. Ancak tüm bunlarla beraber, vücudunuzun yapabileceği D vitamini miktarı birkaç değişkene bağlı olarak değişim gösterebilmektedir.

D vitamini üretmek için koyu tenli insanlar, daha açık tenlilere göre daha fazla güneşte zaman harcamalıdır.

Yaşlandıkça, cildinizdeki D vitamini üretimi daha az verimli hale gelir. Ekvatora ne kadar yakın yaşarsanız, güneş ışınlarına fiziksel yakınlığınız nedeniyle yıl boyunca o kadar fazla D vitamini üretebilirsiniz.

Takviye Almak Yararlı mıdır?

Birçok insan için, D vitamini takviyesi almak, yeterli alım sağlamanın en iyi yolu olabilir. Özellikle yiyeceklerden veya güneş ışığından yeterli D vitamini almayan insanlar takviyelere sıklıkla ihtiyaç duymaktadır.

D vitamini takviyeleri ise farklı dozajlarda değişmektedir. Bununla birlikte, ihtiyacınız olan miktar mevcut D vitamini seviyelerinize bağlıdır. Çoğunlukla 1.000-4.000 IU, güvenli bir günlük doz olarak kabul edilir. Ancak D vitamini seviyelerinizi takviyeye başlamadan önce kontrol ettirmek ve doktorunuza danışmak uygun dozu seçmenin en iyi yolu olacaktır.

D Vitamini takviye ürünlerini incelemek için https://www.naturalnest.com.tr/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (0)