Detaylı ultrason hakkında merak edilenler

Sağlık 22.06.2022, 15:25 22.06.2022, 15:45
Detaylı ultrason hakkında merak edilenler

Bazen anatomi taraması veya anomali taraması olarak da adlandırılan Detaylı ultrason, hamileliğin 18 ila 22. haftaları arasında yapılan doğum öncesi bir ultrasondur. Bebeğinizin fiziksel gelişimini kontrol eder ve bazı doğuştan gelen bozuklukların yanı sıra önemli anatomik anormallikleri de tespit edebilir. Doktorunuz, bebeğinizin rahminizin ( rahim ) içindeki görüntülerini çekmek için 2D, 3D ve hatta 4D ultrason kullanacaktır. Ultrason teknisyeni veya sonografi uzmanı ölçüm yapacak ve bebeğinizin yaşına uygun şekilde büyüdüğünden emin olacaktır. Bu randevuda bebeğinizin cinsiyetini de öğrenebilirsiniz.

Detaylı ultrason neyi arar ?

Detaylı ultrason, bebeğinizin uygun şekilde büyüdüğünden emin olmak için bebeğinizin organlarının ve vücut bölümlerinin ölçümlerini alır. Tarama ayrıca belirli organlarla ilgili doğuştan gelen belirli engellerin veya yapısal sorunların belirtilerini de arar.

Doktorunuzun Detaylı ultrasonda inceleyeceği bebeğinizin organları :

Kalp, beyin, boyun ve omurga, böbrekler ve mesane, kollar ve bacaklar, eller, parmaklar, ayaklar ve ayak parmakları, dudaklar, çene, burun, gözler ve yüz, göğüs ve akciğerler, mide ve bağırsaklar.

Anormal ritimler için bebeğinizin kalp atış hızı izlenir, göbek kordonunu kan akışı ve plasentaya bağlandığı yer kontrol edilir, rahim ağzınızı kapatmadığından emin olmak için plasentaya bakılır, rahim, yumurtalıklar ve rahim ağzı kontrol edilir, amniyotik sıvı miktarı ölçülür.

Bu ultrason sırasında çok sayıda görüntü alınır. Radyoloji uzmanının ekranda çizgiler çizdiğini göreceksiniz. Bu çizgiler, organların ve uzuvların boyutlarını ölçen cetveldir. Bu ölçümleri son adet tarihinizle karşılaştırırlar. Bazı durumlarda, ileri veya son adet tarihinizin gerisinde ölçüm yaptığınızı duyabilirsiniz. Bebeğinizin ölçümleri öngörülen doğum tarihinden itibaren 10 ila 14 gün içindeyse, bebeğin yeterince büyüdüğü kabul edilir. Bebeğinizin ölçümleri bu zaman diliminin dışında olmadıkça doğum tarihi değişmeyecektir.

Detaylı ultrasonda bebeğiniz nasıl görünür?

Bir ultrasonda neye baktığınızı tanımlamanız zor olabilir. Büyük ihtimalle bebeğinizin başını, burnunu, kollarını ve bacaklarını fark edeceksiniz. Bebeğiniz daha küçük göründüğü ilk trimester ultrasonunuzun aksine, bebeğiniz 20 haftada daha çok gerçek bir bebeğe benziyor. Gördüklerinizi anlayamıyorsanız doktorunuza sorabilirsiniz. Hangi vücut kısmına baktığınızı sorarsanız, genellikle cevap verirler.

Açık Emar Nedir ?

Açık Emar tıpkı göründüğü gibidir. Vücudunuzun içinin görüntülerini elde etmek için mıknatısları kullanırken bunu açık bir ortamda yaparlar. Kapalı Emar yerine, açık emar üstte ve altta bir mıknatıs kullanır ve dört tarafı da açıktır. Bunlar, klostrofobi ve panik atak riskini katlanarak azaltır ve tüm şekil ve büyüklükteki hastaların, sorunlarını doğru bir şekilde teşhis etmek için bir MR dan yararlanabilmelerini sağlar. Bazı durumlarda hastalar için tek alternatiftir. Bununla birlikte, açık MR'ın şekli nedeniyle vücudun belirli bölgelerinin görüntülerini çekemez ve açık makinelerin gücü kapalı veya geniş bir deliğe göre daha az olduğu için aldığı görüntüler daha düşük kalitededir. Bu nedenle, açık emar her zaman bir seçenek değildir. Bazı taramalar kapalı emar ile yapılmalıdır.

Endişeleriniz varsa, en iyi seçeneğiniz doktorunuzla alternatifler hakkında konuşmaktır. Randevunuzu almadan önce kullanılan cihaz türlerini belirlemek için araştırma yapın.

Ayrıca inceleme odasına girerken kaygıyı gidermek için yapabileceğiniz şeyler de vardır:

İnceleme sırasında sakinleştirici veya anti-anksiyete ilacı alabilirsiniz. Bu, klostrofobi ve korkuya muazzam derecede yardımcı olabilir.

Rahat kıyafetler giyin

İnceleme sırasında gevşeme tekniklerini deneyin. Her seferinde ona kadar sayarak burnunuzdan nefes alın ve ağzınızdan yavaşça verin. Birkaç dakika bekleyin ve tekrarlayın.

Destek için size eşlik eden bir arkadaşınız veya akrabanız olsun. Sakinleştirici aldıysanız, sizi götürecek birine ihtiyacınız olacaktır.

Günün sonunda, emar görüntülemenin vücudunuzun iç kısmına benzersiz bir görünüm sağladığını ve modern tıbbi görüntüleme ve hastalık teşhisi için önemli bir araç haline geldiğini anlamak önemlidir. Çoğu durumda MR , diğer görüntüleme çalışmaları ile elde edilemeyen önemli tanısal bilgiler sağlar ve çoğu durumda hastalığın erken teşhisini ve tedavisini sağlar.

Rahim Filmi HSG nedir ?

Tıkalı fallop tüpleri veya anormal bir rahim boşluğu kısırlığa neden olabilir. 

Rahim filmi veya HSG, fallop tüplerinin açık (açık) olup olmadığını ve rahmin içinin (uterus boşluğu) normal olup olmadığını görmek için kullanılan bir röntgen prosedürüdür. Rahim filmi HSG, genellikle uygulanması 5 dakikadan az süren bir ayakta tedavi prosedürüdür. Genellikle adet dönemi bittikten sonra ancak yumurtlamadan önce yapılır.

HSG'de vajina ve serviksten ince bir tüp geçirilir. Rahim içine kontrast madde olarak bilinen bir madde enjekte edilir.

Bir dizi röntgen veya floroskopi, röntgende beyaz görünen kontrast maddeyi rahme ve ardından tüplere doğru hareket ederken takip eder. Rahim şeklinde bir anormallik varsa bunun ana hatları çizilecektir.

Tüp açıksa, kontrast madde yavaş yavaş doldurur. Kontrast madde , vücut tarafından emildiği pelvik boşluğa dökülür.

Rahim Filmi HSG nasıl yapılır?

Hasta floroskopi masasına uzanır. Radyolog daha sonra hastanın vajenine spekulum yerleştiri ve rahim ağzını inceler. Rahim ağzı temizlenir ve rahim ağzına bir kanül yerleştirilir. Doktor, kanül yoluyla kontrast maddeyi rahime verir ve kaviteyi nazikçe doldurur. Kontrast görüntüde beyaz olarak görülecektir ve sıvı kanülden rahme ve fallop tüplerinden geçerken rahmin dış hatlarını gösterebilir. Kontrast tüplere girerken, tüplerin uzunluğunu gösterir ve açıklarsa uçlarından dışarı dökülür. Rahim boşluğu içindeki anormallikler, anormallik nedeniyle sıvı hareketi bozulduğunda doktor tarafından röntgen görüntülerini izleyerek de tespit edilebilir. Rahim filmi HSG prosedürü, yumurtalıkları değerlendirmek veya endometriozis tanısı koymak için tasarlanmamıştır ve endometriyal boşluğun dışında, rahmin kas kısmında veya rahmin dışında bulunan miyomları tanımlayamaz. Çoğu zaman, hastanın masadaki pozisyonunu değiştirmesi ile uterus ve tüplerin yandan görünümleri elde edilir.

Yorumlar (0)