Devlet Hastanesi’nde Obezite Ameliyatı...

İzmir’den Sinop’a gelen obezite hastası Atatürk Devlet Hastanesi’nde olduğu ameliyatla kilolarından kurtulacak.

Sağlık 24.11.2016, 01:01 24.11.2016, 10:55
Devlet Hastanesi’nde Obezite Ameliyatı...
İzmir’den Sinop’a gelen obezite hastası Atatürk Devlet Hastanesi’nde olduğu ameliyatla kilolarından kurtulacağı belirtildi.

Hastanın obezite ameliyatıGenel Cerrahi Uzmanı Uz. Dr. Mustafa Erdem tarafından yapıldı.Erdem Ameliyat hakkında konuştu.

obezite’ ile ilgili bilgiler vererek toplumun dikkat etmesi gereken en büyük tehditlerden biri olduğunu vurgulayan Erdem, “Hastamızın boyu 164 cm, 116 kg, vücut kitle indeksi 43.2. Ameliyatımız başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Yaklaşık 8 ay veya 1 yıl sonra 60 kg fazlası olan hastamızın 30 kg vermiş olması gerekiyor. Yani 6 aydan başlayarak belirgin bir şekilde ortaya çıkacak, zaten beslenmesine de dikkat ederse bir yılın sonunda hemen hemen ideal kilosuna yaklaşmış olacak. Biraz da obezite konusuna değinmek istiyorum. Dünyada o kadar çok obez var ki ve biz bu obezlerin sadece yüzde 1’ini ameliyat edebiliyoruz. Bunun sebebi ise yetersiz donanım, yetersiz cerrah ve yetersiz alt yapıdır. Bu işi yapacak son sayıda cerraha ihtiyaç olduğunu ve aynı zamanda eksikliklerin giderilmesi gerektiğini düşünüyorum. Obezite dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de yaklaşık bir numaralı sağlık sorunu olmaya devam edecek. Bunların sebepleri en başta gelen genetik faktörlerdir. Eğer genetik bir yatkınlığınız varsa mesela anneniz, teyzeleriniz veya babanız obez ise siz de obez olabiliyorsunuz, sonra da çevresel faktörler var. Kişinin kendisine ait faktörler var. Bunlar doyma hissine rağmen yeme ihtiyacı duyma, stres, üzüntü, bir takım olaylar inşalara çok fazla yeme güdüsü aşılıyor ve ihtiyaçtan fazla yemeye başlıyor insanlar. Bu da zamanla vücutta yağ olarak depolanıyor ve karşımıza obezite olarak çıkıyor” dedi.

Aslen Sinoplu olan Seher Kesici, İzmir’den gelerek Sinop’ta ameliyat oldu. 36 yaşındaki Seher Kesici ameliyat sonrası şunları söyledi: “Evlendikten sonra 110-120 kilolara ulaştığım oldu, daha önce de 70 kilo civarında verdiğim olmuştu.  Şimdi de doktorların ‘yine verirsin’ demesinden korktum ve ameliyat olmaya karar verdim. Eşim İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çalışıyor. Buraya gelmeden önce 2 hastane, 4 doktor değiştirdim fakat sıra gelmedi. Burada ameliyat olmaya ilk karar verdiğim zamanlar ‘korkmuyor musun, doktor beyin ilk yapacağı ameliyatı sen olacaksın, bu ne cesaret’ falan dediler. Ben de ‘Mustafa Hocamıza çok güveniyorum dedim.’ Hala da güveniyorum.  Allah razı olsun ondan." dedi.

 
Kaynak: Kaynak: İHA
Yorumlar (0)