Diş Hastalıklarının Bu sebebine Dikkat!

Diş eti hastalığının temel nedeni, ağız bakımının yetersiz olması ve buna bağlı olarak dişler ve ağızdaki yumuşak dokular üzerinde mikroorganizma yoğunluğu çok fazla olan biofilm yapının oluşmasıdır. Ancak diğer taraftan, Dişeti Hastalıklarınızın diğer bir sebebi de Stres olabilir!

Sağlık 21.09.2018, 15:04 21.09.2018, 15:24
Diş Hastalıklarının Bu sebebine Dikkat!

Stresin insan sağlığına zararları saymakla bitmiyor. “Klinik çalışmalar ve sistematik derlemelerde, günümüzün önemli problemlerinden olan stres ve dişeti hastalığı arasında pozitif bir ilişki olduğu saptanmıştır” ifadelerini kullanan Okan Üniversitesi Diş Hastanesi Periodontoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gonca Çayır Tezal, stres ve dişeti ilişkisini  açıklayarak; "Dişeti hastalığının temel nedeni, ağız bakımının yetersiz olması ve buna bağlı olarak dişler ve ağızdaki yumuşak dokular üzerinde mikroorganizma yoğunluğu çok fazla olan biofilm yapının oluşmasıdır. Başlangıç nedeni bu olmakla beraber, dişeti hastalığı çok faktörlü bir hastalıktır ve dişeti sağlığını etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır." dedi.

Diyabet ve Sigara Kullanımı 

Bakteriden zengin biofilm yapının birikmesini kolaylaştırıcı dişlerde çapraşıklık, uyumsuz dolgu ve protez varlığı gibi faktörler dişeti hastalığına yatkınlığı artıddığına işaret edenTezal, "Diyabet varlığı ve sigara kullanımı dişeti hastalıkları için risk faktörüdür. Genetik yatkınlık da dişeti hastalıklarının oluşumu ve gelişiminde etkilidir. Bu faktörler dışında ergenlik ve hamilelik gibi hormonal durumlar da dişeti hastalıkları ile ilişkilidir." dedi.

Stres ve Dişeti Hastalığı

Klinik çalışmalar ve sistematik derlemelerde günümüzün önemli problemlemi olanstres ve dişeti hastalığı arasında pozitif bir ilişki olduğunun saptandığını belirten Tezel; "Bireyleri strese ve depresyona sokan pek çok faktör bulunmaktadır. Sevilen birinin kaybedilmesi, boşanmalar, iş kaybı, maddi problemler gibi stres oluşturan faktörler kronik olarak dişeti ve çevre dokulara zarar verebilir. Bir bireyin belirli bir zaman süreci içerisinde spesifik bir hastalığa yakalanma olasılığı risk olarak bilinir. Stres; dişeti hastalıkları için değiştirilemeyen bir risk faktörüdür, yani risk belirleyicisidir." dedi.

Sınav Dönemindeki Öğrenciler Risk Altında!

Akut bir dişeti hastalığı olan nekrotizan dişeti hastalığı ilk olarak cephede savaşan askerlerin ağzında teşhis edildiğini öne süren Tezel; Bu hastalık stres faktöründen oldukça etkilendiğini ve stres altında olan sınav dönemindeki öğrencilerde de sıklıkla oluştuğuna dikkat çekti.

Stresli bireylerde ağız hijyeni eksikliği ve buna bağlı olarak dişeti hastalığına yatkınlığın ortaya çıktığını söyleyen Tezel; "Dişlerde sıkma ve gıcırdatma, daha çok sigara tüketimi de görülür. Bunlar da dişeti ve çevre dokulara zarar verebilir. Stres ayrıca vücutta adrenal korteksten kortizol hormonu üretimini arttırır, kortizol de bizi hastalıklardan koruyan bağışıklık sistemini baskılar. Dişeti hastalığı oluşumuna zemin hazırlar. Stres ve depresyon varlığı, hastalık oluşumu ve gelişimine yatkınlık dışında uygulanan dişeti tedavisin sonucunu da negatif yönde etkilemektedir." dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)