Alexa

Diş Teli Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kimimiz diş tellerini yeni moda bir aksesuar gibi zannetse de, tam aksine ağız diş sağlığı bakımından bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Diş Teli Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Son dönemlerde ağız ve diş sağlığı hakkında bilincin artması nedeniyle özellikle genç ve çocuklarda sıklıkla görmeye alıştığımız diş teli hakkında bilinmesi gerekenler başlığı altında, bu tellerin tam olarak ne işe yaradığını, ağız ve diş sağlığı açısından ne önem taşıdığını sizler için derledik.

Diş Telleri Neden Kullanılmaktadır?

Kimimiz yeni moda bir aksesuar gibi zannetse de, tam aksine ağız diş sağlığı bakımından bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Ortodonti tedavisi kapsamında kullanılan bu teller, yetişkinlerde de kullanılmakla birlikte özellikle çocuk ve gençlerde sık görülen diş çarpıklıklarını ve diş arasındaki anormal boşlukları tedavi etmek amacıyla kullanılmaktadır.

Genç yaşlara kadar kullanılıyor olmasının temel nedeni, özellikle 22-23 yaşlarına kadar gençlerin diş gelişimlerini henüz tamamlıyor olmalarından kaynaklanmaktadır. Yani, sorunların daha kolay düzeltileceği yaşlar bu tellerin kullanımı sonrasında daha verimli sonuçlar vermektedir.

Sağlıklı bir diş ve çene yapısının oluşması için kullanılan bu yöntem Avrupa’da çok eskiden beri kullanılıyor olsa da, ülkemizde yaygınlaşmaya başlaması son 15 yıl içerisinde daha fazla olmuştur.

Diş çarpıklıklarının giderilmesi kişinin yemek yeme kabiliyetini artırdığı gibi, estetik bir görünüm sunmasının yanında konuşma kabiliyetini de artırmaktadır. Güzel bir diş ve çene yapısının oluşmasına yardımcı olan Ortodonti uygulamasıyla yapılan diş teli tedavisi, birçok diş problemi için tavsiye edilen yöntemler arasında yer almaktadır.

Ortodonti Tedavisi Ne Kadar Sürmektedir?

Ortodonti Tedavisi Ne Kadar Sürmektedir

Tedavisi yapılan kişinin dişlerinde bulunan problemin boyutuna ve ağız yapısına göre değişmekle birlikte, tedavi süreci de değişmektedir. Bazı hastalarda bu süreç 8-10 ay gibi bir sürede tamamlanırken, kimi hastalarda ise çok daha uzun sürebilmekte ve 30-35 ayı bulabilmektedir.

Tellerin Konuşmaya Zararı Var mı?

Tellerin takılmasından sonraki 10 gün içerisinde, alışmakta zorluk çekeceğiniz için psikolojik olarak azda olsa, bazı hastalarda basit bir etkilenme söz konusudur. 10 günün sonunda ise, psikolojik etkisi de ortadan kalkacağı için herhangi bir sorun teşkil etmesi söz konusu değildir.

Yetişkin İnsanlarda Ortodonti Tedavisi Görebilir mi?

Tedavi süreci çocuk ve genç yaşlarda daha kısa sürede daha verimli sonuçlar veriyor olsa da, yetişkin insanlarda da kullanılmakta ve olumlu sonuçlar alınmaktadır. Yetişkin bireylere uygulanan tedavilerde sadece, süreç biraz daha uzun olabilmektedir. Bunun nedeniyle, yetişkinlerin çene ve diş gelişimini tam olarak tamamlamalarından kaynaklanmaktadır.

Tedaviden Sonra Kullanılan Braketlerin İzi Kalır mı?

Braketlerin tedavi sonrasında çıkarılmasının ardından, braketi sabitlemek için kullanılan yapıştırıcının izi dışında herhangi bir leke kalması söz konusu değildir. Ancak tedavi sonrasında özel bir uygulama sayesinde, dakikalar içerisinde bu izler tamamen ortadan kalkmaktadır.

Tedavide Kullanılan Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?

Farklı birçok braketler ve plaklar, tedavi sürecinde kullanılmakta ve hepsinin ayrı özellikleri bulunmaktadır. Hangi çeşidin kullanılacağına, hastanın diş yapısıyla birlikte uzman ve hasta görüşü alınarak ortak karar verilmektedir. Genellikle metal braketler kullanılmakla birlikte, şeffaf plaklar ve lingual braketlerde tercih edilen uygulamalar arasında yer almaktadır.

Lingual braketler dişin iç kısmına takılırken, metal braketler diş yapısına göre gerek iç ve gerekse dış kısmına takılabilmektedir. Şeffaf plaklar ise fazla belli olmadığı gibi, takılıp çıkarılabilir yapıdadır.

Tel Tedavisinde Acı Duyuluyor mu?

Alışma süreci olan 7-10 günlük süreçte, hafif ağrılar hissedilmektedir. Ancak uygulama esnasında sprey anestezi gibi uygulamaların kullanılması neticesinde, herhangi bir ağrı hissedilmemektedir. Yaklaşık bir haftalık süreç sonunda ise, hissedilen basit ağrılarda tamamen geçmektedir.

Çürük Dişi Olanlar İçin Nasıl Bir Tedavi Uygulanıyor?

Çürük dişi bulunan hastaların, öncelikle çürük dişlerinin tedavisi yapılmaktadır. Aynı durum, ciddi diş eti problemi yaşayan insanlar içinde geçerlidir. Bu problemler giderildikten sonra, tel tedavisi yapılmaktadır. Bunların yanında, hastanın diş temizliği de, tel tedavisinden önce yapılanlar arasındadır.

Yazımız hazırlanırken Konya ortodonti uzmanı Mehmet Emre Yılmaz'ın websitesi https://mehmetemreyilmaz.com ve Türk ortodonti derneği websitesi https://tod.org.tr den yararlanılmıştır.

YORUM EKLE