banner434

Dışarda ve açıkta satılan yiyecek tüketmeyin

Dr. Mehmet Emin Erdem, dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin sindirim rahatsızlıkları ile gıda zehirlenmesine yol açabileceğini belirterek özellikle çocukların bu sağlık sorunları ile karşı karşıya kaldığını söyledi.

Sağlık 03.09.2015, 13:12 03.09.2015, 13:18
Dışarda ve açıkta satılan yiyecek tüketmeyin

Dr. Mehmet Emin Erdem , dışarda ve açıkta satılan yiyeceklerden kaynaklanan sağlık sorunları hakkında insanların dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Samsun - Özellikle sıcak havalarda sağlık sorunlarının başında gıda zehirlenmeleri ile sıvı kaybına bağlı rahatsızlıkların geldiğini belirten Dahiliye (İç Hastalıkları) Uzmanı Dr. Mehmet Emin Erdem, bununda dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerden kaynaklandığını belirterek, "Gıda zehirlenmeleri en çok çocukları etkiler çünkü çocuklar daha fazla kusarlar ve daha sıvı kaybederler. Ağızdan yeterli sıvı almadıkları gibi kusma ve ishalle de sıvı kaybettiklerinden vücuttaki denge bozulur. Sıvı kaybı çocuklarda daha önemli sonuçlar doğurur." dedi.

Uzman Dr. Mehmet Emin Erdem sözlerine şöyle devam etti: "Sıcak havanın etkisiyle vücutta su kaybı meydana gelerek bayılma hissi , baş dönmesi gibi sağlık problemler baş gösteriyor. Terleme ile artan sıvı kaybını karşılamak amacıyla günde en az 2 - 2.5 litre (10 - 12 su bardağı ) su içmeye özen gösterilmesi gerekiyor. sıvı ihtiyacını karşılamak için süt, ayran, taze sıkılmış meyve suları, bitki ve meyve çayları tercih edilmesi gerekiyor. Özellikle kahvaltıda şekersiz marmelatlar, az yağlı peynirler, içecek olarak süt, taze sıkılmış meyve suları, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları tüketilmeli. Besinlerin ızgara, buğulama, haşlama yöntemiyle pişirilmesi, enerjisi yüksek hamur tatlıları yerine sütlü ve meyveli tatlılar ile dondurmanın tercih edilmesi, günde en az 5 porsiyon sebze ile meyve tüketilmesi önem arz ediyor. Meyve ile sebzenin başta kanser, kalp - damar hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları (kabızlık vb)gibi birçok hastalığın önlenmesinde, kan şekerinin düzenlenmesinde önemli rol oynadığının altını çizmek istiyorum." diyerek sözlerine son verdi.

Yorumlar (0)