Alexa

Diyetisyen Pınar Kural Enç'in "Şifa Deposu"

Kış aylarının vazgeçilmez meyvelerini tavsiye eden Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç şifa deposu mucize meyve mandalina hakkında bilgi verdi.

Diyetisyen Pınar Kural Enç'in "Şifa Deposu"
banner327

Kış meyvelerinden yeterince faydalanmak gerektiğini belirten Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, bu meyvelerden şifa deposu olan mandalina hakkında bilgi verdi.

LİF VE PROTEİN İÇERİR

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, Turunçgiller ailesinden olan mandalinanın önemli bir meyve olduğunu belirterek," ılıman iklimlerde yetişmektedir.Mandalina karbonhidratlar bakımından zengin bir meyvedir. Bunun yanında bol miktarda lif ve protein içerir. Ayrıca  E ve C vitamini açısından zengin olan mandalina aynı zamanda tiamin, piridoksin, sodyum, potasyum, kalsiyum, bakır gibi bir çok mineral ve bileşen içermektedir" dedi.

MANDALİNA HASTALIK RİSKİNİ AZALTIR

Pınar Kural Enç, "1 su bardağı mandalina diliminde günlük önerilen C vitamini tüketiminin yarısından daha fazlası vardır. C vitamini sağlıklı cilt ve dokuların oluşumu ve devamlılığı için gereklidir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini artırır, kalp hastalık riskini azaltır. C vitamini ile akciğer, meme, kolon, yemek borusu ve mide kanseri gibi bazı kanser türlerinin oluşumunu önler. Zengin C vitamini vücutta kollajen sentezi için hayati öneme sahiptir. Kollajen yaraların hızlı iyileşmesini sağlar, tendonları, bağları, kemikleri ve kan damarlarını bir arada tutar.C vitamini aynı zamanda besinlerle alınan demir mineralinin emilimini de artırır" diye konuştu.

MANDALİNA DNA ve RNA İNŞA EDER

Enç, "Kemiklere birebir.Mandalinada bolca bulunan A vitamini göz sağlığı, sağlıklı kemikler ve hücre büyümesi için gereklidir.Mandalinada bulunan A vitamini üreme sağlığı ve hücreler arası iletişimde önemlidir.Öte yandan beta kriptoksantinden zengin bu meyve iltihap gelişme olasılığını yarı yarıya azaltır.  Mandalina, hücreleri yeniler. B vitamini zengini mandalina vücutta DNA ve RNA inşa ederek yeni hücrelerin oluşumu ve sağlıklı devamlılığını destekler. Flavonoidler serbest radikalleri (hastalığa neden olan moleküller) nötralize eden antioksidanlardır" ifadelerini kullandı.

MANDALİNA OBEZİTEYİ ÖNLERmandalina

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, mandalinanın kolesterolü de düşürdüğünü ifade ederek, "Mandalinadaki nobiletin flavonoidi obeziteyi önlemede, diyabetle savaşmada ve kolesterolü düşürmektedir. Tangeritin adlı bir diğer flavonoid ise yağlı karaciğer hastalığı ve damar sertleşmesini önler. Mandalinada olan folat kansere yol açabilecek DNA değişikliklerini de önlemektedir. İçerdiği hesperidin ile mandalina sağlıklı kollajen üretimi için C vitamini ile sinerjik olarak hareket eder. Mandalina ilaçlar, hava kirliliği, hastalıklar, şiddetli egzersiz, sigara içmek, kimyasallar ve güneş ışığından gelen UV ışınlarının olumsuz etkilerini azaltır. Obeziteyi önler.Mandalina çözünür lif pektin içeriği ile daha uzun süre tokluk sağlar. Yapılan çalışmalarda pektin tüketiminin obez bireylerde kalori alımını azalttığı gösterilmiştir" şeklinde konuştu.
 

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2016, 13:10
YORUM EKLE