banner424

banner425

banner423Diz Artroskopisi Nedir?

Kapalı diz ameliyatı olan diz artroskopisi cerrahi bir işlemdir. İşlem esnasında lokal anestezi uygulandığından dolayı herhangi bir acı ya da ağrı hissi yoktur.

Sağlık 04.03.2021, 10:57
Diz Artroskopisi Nedir?

Dizde meydana gelen hastalık ve problemlerin hem tanısı hem de tedavisi için kullanılan ameliyat yöntemi diz artroskopisi olarak bilinir. Bu işlem kapalı olarak gerçekleşir. Kesiler oldukça ufak şekilde yapılır. Açık ameliyatlara oranla daha kısa süre içinde sonuçlanan ve ağrısız geçen bir süreçtir. Bu işlem sayesinde en net teşhis konulabilir.

Diz Artroskopisi Nasıl Yapılır?

Kapalı diz ameliyatı olan diz artroskopisi cerrahi bir işlemdir. İşlem esnasında lokal anestezi uygulandığından dolayı herhangi bir acı ya da ağrı hissi yoktur. eklem üzerine yapılan küçük kesilerden artroskop adı verilen bir kamera ile eklem içi detaylı şekilde görüntülenir ve teşhis konulur.

Diz Artroskopisi Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Çeşitli nedenlerden dolayı diz çevresinde ve ekleminde hastalıklar meydana gelebilir. Menisküs yırtılmaları, ön ve arka çarpraz bağ kopmaları, kıkırdak ve eklem yaralanmaları, kronik eklem ağrısı, kayan kemik gibi durumlarda en net teşhisi koymak için ihtiyaç duyulan cerrahi bir işlemdir. Artroskopi işlemi yapılmadan kesin tanı koymak mümkün olmayabilir.

Diz Artroskopisi Faydaları

Açık diz ameliyatlarına oranla diz artroskopisi daha faydalı ve avantajlı bir işlemdir. Bu işlem daha kısa ve ufak dikişler ile seyreden bir işlemdir. İyileşme süreci daha kısa olduğundan dolayı daha sık tercih edilen bir yöntemdir. Doku hasarı da daha az olan bir işlemdir. İşlem sonrası enfeksiyon yaşanması da oldukça düşük risklidir.

Omuz Yırtığı Neden Olur?

Günümüzde sık sık rastlanan hastalıklardan olan omuz yırtığı genellikle şiddetli düşme ve çarpmalar sonucu meydana gelen bir durumdur. Bu durumlar yaşa bağlı olarak değişebilir. Genç hastalarda düşmeler görülürken yaşlı hastalarda kasların zedelenmesi ve aşınmasına bağlı olarak gelişen bir hastalıktır.

Omuz Yırtığı Belirtileri Nelerdir?

Gençlerde ve yaşlılarda rastlanabilen ortopedik bir hastalık olan omuz yırtığı ağrı ile beraber gelişen bir hastalıktır. İlk zamanlarda ağrı şiddetli olmaz ve hasta hissetmez. Zaman içinde bu ağrı omzun dış kısmında kola doğru yayılarak hareket ve güç kaybına neden olur. Daha fazla ilerleme yapmadan teşhis ve tedavisinin yapılması gerekir.

Omuz Yırtığı Nasıl Teşhis Edilir?

Kol ve omuz yırtığı teşhisinde en sık kullanılan yöntemler arasında MR görüntüleme yöntemi yer alır. MR yöntemi sayesinde yırtılan kasın derecesi, yeri, aşınma miktarı, çevresinde etkilenen kasların durumu değerlendirilir. Aynı zamanda röntgen grafileri ve ultrason gibi yöntemlerle de yırtığın teşhisi yapılabilir.

Donuk Omuz Tanısı Nasıl Konur?

Günümüzde sık sık karşılaşılan sendromlardan olan donuk omuz sendromunda en önemli tanı yöntem fiziki muayenedir. Hareket kısıtlılığına ve ağrıya neden olan bu sendromda detaylı şekilde muayene yapılması gerekir. Hastanın öyküsü, röntgen, ultrason ya da MR yöntemi kullanılarak da tanı koyma işlemi gerçekleştirilir.

Donuk Omuz Nasıl Meydana Gelir?

Pek çok farklı nedenlerden dolayı görülebilen donuk omuz sendromu genellikle şiddetli çarpma ya da düşme durumlarında meydana gelebilir. Her yaş grubunda görülebilen bir sendromdur. Bu çarpmalar sonucunda bağ dokusunun yer aldığı kapsül omzun çevresini sararak kalınlaşır ve hareket kısıtlılığına neden olur. İlerleme meydana gelmeden tedavi edilmesi gerekir.

Donuk Omuz Nasıl Tedavi Edilir?

Çoğu bireyde kendiliğinden düzelme gösteren bu sendrom ortalama12-18 ay içinde düzelme gösterir. Donuk omuz sendromu ilaç takviyeleriyle de düzelebilen bir sendromdur. Fakat ilerleme gösterdiği durumlarda fizik tedavi ve bununla beraber cerrahi müdahale de gerektiren bir durum olabilir. Bu nedenle ilerleme göstermeye başlamadan en kısa süre içinde tedavinizi olmanız gerekir.

Yorumlar (0)