Alexa

Doğal Bir Antioksidan Olarak MSM

Doğal bir antioksidan özelliği taşıyan ve farklı şekillerde sağlık ürünleri arasında yerini alan sülfür takviyesi olan Metil Sülfonil Metan (MSM) hakkındaki detaylar.

Doğal Bir Antioksidan Olarak MSM

Gıdalarda veya MSM takviyesi olarak bulunan MSM (Metil Sülfonil Metan) yaşam için gerekli ametal bir makro mineral olan organik sülfür kaynağı, doğal olarak oluşan bir bileşiktir.

MSM ağırlıkça %34 saf Sülfürdür ve bu besin maddesinin en zengin kaynağıdır. Sülfür sağlamanın yanı sıra, MSM ayrıca vücuttaki Sülfür metabolizmasında önemli bir rol oynar.

Magnezyum veya çinkodan daha az bilinen Sülfürün vücudumuzdaki en bol üçüncü mineral, anne sütündeki en bol altıncı mineral olduğunu belirtmek gerekir. Ağırlığımızın yaklaşık % 2'ini oluşturur. Sülfür hemen hemen tüm dokularımızda, kaslarda, ciltte, tırnaklarda, kemiklerde ve saçta en yüksek konsantrasyonda bulunur. Sülfür dünyadaki her hayvan ve bitkinin her hücresinde bulunur.

Önemli Bir Antioksidan Sülfür Takviyesi MSM

Günümüz dünyasında doğal antioksidan araştırmaları devam etmekte olup, sülfürün dolayısıyla doğal ve zengin bir sülfür depo takviyesi barındıran MetilSülfonilMetan araştırmalar içerisindeki yeri ile tahmin edilenin ötesindedir. Bunun sebebi sülfür, hayatın varlığı ve devamı için gerekli olan protein oluşumunda hayati bir rol oynamasıdır. Protein zincirleri, sülfür amino asit sistein tarafından oluşturulan peptit (disülfit) bağları ile bir arada tutulur. Vücudumuz tüm bağ dokularında proteinlerle bir arada tutulduğundan, Sülfür olmasaydı tam anlamıyla birbirinden bağımsız bir hücre topluluğuna dönüşür ve olduğumuz yere yığılıp kalabilirdik.

Ayrıca protein olan enzimler, vücudumuzdaki çoğu biyokimyasal süreci düzenler ve geliştirir ve Sülfür (glutatyon enzimlerini içeren) gerektirir.

Eklemlerimizin düzgün çalışmasını sağlayan kıkırdak ana bileşeni olan kollajen yapmak için Sülfür gereklidir.

Sülfür, saçımızın, tırnaklarımızın ve cildimizin oluşturduğu protein keratinin ana bileşenidir. Sülfür onlara şekillerini, esnekliklerini ve güçlerini veren mineraldir ve eksikliği durumunda takviye besinlerle yerlerinin doldurulması gerekmektedir. MSM Toz, Sülfür takviyesi amaçlı olarak düzenli sıklıklarda alındığında vücudun ihtiyacı olan kısmını karşılayacaktır. Cilt hücrelerinin esnek ve geçirgen kalmasını sağlayarak, Sülfür cildimizin ter ile vücuda çıktıkça ikinci bir böbrek grubu gibi antioksidan olarak hizmet etmesine yardımcı olur. Sülfür, esnek duvarlara sahip sağlıklı yeni hücreler oluşturmak için gerekli olan amino asitler ve vitaminler gibi ham maddelerden biridir. Bu esneklik, atmosfer basıncındaki değişikliklere yanıt olarak sıvıların dokulardan serbestçe akmasına izin verir. Bu hücre iltihabı ve ağrı hissini azaltır.

MSM Ve Otoimmün Sistem

Doğal bir sülfür kaynağı olan MSM, sindirim enzimi aktivitesini artırarak, sağlıklı astar dokusu oluşturarak ve bağırsak aktivitesini teşvik ederek sağlıklı sindirim fonksiyonunu destekler.

Yetersiz Sülfür, özellikle oksidatif stresin veya toksinlere maruz kalmanın varlığında, nörodejeneratif hastalıkların ve periferik nöropatinin başlamasını tetikleyebilecek demiyelinizasyonun oluşmasına neden olabilir.

“Birçok transmetilasyon reaksiyonunda Sülfür vericisi olarak görev yapan endojen bir hücresel metabolit olan MSM, aynı zamanda bir antioksidan ve serbest radikal temizleyici görevi de yapabilir.” (Moranon G et al.)

Sülfür ayrıca glutatyonun antioksidan ve detoksifiye edici güçlerinden - serbest radikallerin, toksinlerin, ağır metallerin vs. vücuttan atılması için Sülfürün “yapışmasından” sorumludur. Bu sebeple antioksidan özelliği taşıyan Metil Sülfonil Metan düzenli olarak alınmalıdır. Antioksidan özelliği taşıyan ve farklı şekillerde sağlık ürünleri arasında yerini alan sülfür takviyesi olan MSM, en çok MSM Tozu olarak alınmaktadır.

YORUM EKLE