Doğru diş macunu nasıl seçilir?

Ağız sağlığı önemseyenler diş macunu seçme konusunda kararsız kalıyor. Peki doğru diş macunu nasıl seçilir? 

Sağlık 29.08.2021, 22:24 30.08.2021, 14:45
Doğru diş macunu nasıl seçilir?

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Kurucusu Diş Hekimi Arzu Yalnız, diş macunlarının doğru seçimi konusunda bilgilendirdi.

HANGİ DİŞ MACUNU TERCİH EDİLMELİ

Klasik içerikteki diş macunları, florür içeren hassasiyet giderici diş macunları, beyazlatma özelliği olan diş macunları, sigara içenler için daha aşındırıcı diş macunları, bitkisel içerikliler ve çocuk diş macunları şeklinde altıya ayıran Arzu yalnız,  Diş macununun içinde bulunan maddeler dolayısıyla birkaç değişiklik gösterse de temelinde yüzde 80 aynı içerdiklerini belirtti.

Koruyucu florür Diş Macunu

Macunun içeriğinden çok kullanımı ve miktarının önemli olduğunu belirten Arzu Yalnız, Diş macununu çok az miktarda kullanmak yeterli olduğunu ifade ederek, "sadece ağzın tadı dolayısıyla değişiklik gösterebilir. Kimi naneli sevebilir kimi bitkisel tercih edebilir Benim genellikle hastalarıma önerdiğim şeyler koruyucu florür içersin, çok az miktarda kullanılsın ama pütürlü olmasın. Sodyum florür bilindiği gibi hem çürüğe karşı dişi güçlendirir hem de mine tamiri yani dişin minesinde çatlaklar ya da aside bağlı mikro abrazyonlar olduysa bu konuda destek verir” dedi.

Fırçalama daha önemli

Macunun pütürlü olmasını tercih etmediklerini bunların dişin minesini çizdiklerini belirterek, "Çoğunlukla jel kıvamında veya pütürsüz macunların tercih edilmesini öneririz. İçindeki o pütürler aslında abrazyona sebep olurlar. Yani bizim için çok kıymetli olan minenin çizilmemesi için böyle bir şey tercih ederiz” dedi.

Dişe zarar verebilir

Sigara içenlerde önerilen diş macunlarında aşındırıcı özellikler olduğunu dile getiren Yalnız, “Daha pütürlülerdir ki o lekeyi alsınlar. Diş macunu veya o aşındırıcı şeyler mine veya lekeyi ayırt edemezler. Dolayısıyla hekim önerisiyle hareket edilmeli. Çok fazla leke varsa bunu çıkarmaya çalışırken kişi dişe daha çok zarar verebilir. Ama eğer leke oluşumu engellenmek isteniyorsa günde 2 defa 2-3’er dakikalık normal fırçalamalar leke oluşumuna engel olur” dedi.

Geçici beyazlık oluşturur

Beyazlatma özelliği olan diş macunları ve diş beyazlatma ürünleri hakkında da bilgi veren Diş Hakimi Arzu Yalnız, “Esasında dişin özünü beyazlatma işleminde karbonit peroksit yani peroksit içerik varsa gerçekten diş beyazlatır o macun. Ama bunun dışında marketlerde satılan diş macunlarının içinde boyayıcı beyaz bir tabaka bırakan diş macunları var. Kişi bunu diş beyazlatma olarak algılayabilir. Evet dişin üzerinde beyaz bir tabaka oluşur ama o birkaç saat sonra yediği içtiği şeylerle gider. Dolayısıyla kendi beyazlığını korumak amaçlı düzenli fırçalama, beyazlatma işlemi için ise mutlaka hekime başvurmalılar” dedi.

Dişlerde Işıklı beyazlatma ürünleri işe yarıyor mu?

sosyal medyada satılan ışıklı diş beyazlatma ürünleriyle ilgili konuşan Arzu Yalnız, Bu tür ürünlerin etkili olması için içeriğinde karbonit peroksit hidrojen peroksit varsa ışıkla aktive edilerek beyazlatma sağlanıyorsa bu etkin maddelerin yüzdeleri de çok önemli olduğunu belirterek, "Eğer beyazlatma yapılıyorsa 1 hafta kadar çay, kahve gibi leke yapıcı renk verici yiyecek içeceklerden uzak durulması lazım. Çünkü mine üzerindeki o kanalcıklar beyazlatmak üzere açıldığı gibi aynı şekilde sararır. Bu ürünler etkili ve düzgün kullanılmak isteniyorsa bir hafta on gün kadar bu işlem sürecinde çay, kahve gibi yiyecek içeceklerden uzak durulacak. Aynı şey klinikte ve doktordan alınarak evde yapılan beyazlatma işlemleri için de geçerli.” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)