Dr. Özkan Akyol, Havalar süper bulaşıcılığı tetikleyebilir

Uzm. Dr. Özkan Akyol, “Hastalık getiren hava değişimleri, süper bulaşıcı olarak bizlerin hayatını olumsuz etkilemekte ve hayat konforumuzu düşürmektedir” dedi.

Sağlık 10.06.2021, 11:10 10.06.2021, 11:18
Dr. Özkan Akyol, Havalar süper bulaşıcılığı tetikleyebilir

Hava koşullarının değişkenliğinin sağlığımıza etkileri hakkında bilgilendirmelerde bulunan Uzm. Dr. Özkan Akyol, “Hastalık getiren hava değişimleri, süper bulaşıcı olarak bizlerin hayatını olumsuz etkilemekte ve hayat konforumuzu düşürmektedir” dedi.

Bu yıl yaz mevsimi değişken hava koşullarıyla bizlere ‘merhaba’ dedi. Bu gibi hava durumlarının grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların habercisi olduğunu söyleyen Liv Hospital Samsun İç Hastalıkları Kliniği’nden Uzm. Dr. Özkan Akyol, “Hastalık getiren hava değişimleri, süper bulaşıcı olarak bizlerin hayatını olumsuz etkilemekte ve hayat konforumuzu düşürmektedir” diye konuştu.

Kapalı ortamlar havalandırılmalı

Dışarı çıkarken mutlaka hava koşullarının değişkenliğini göz önünde bulundurarak giyinmemiz gerektiğini vurgulayan Uzm. Dr. Özkan Akyol, “Sıcak havayı görüp ince giyindiğimizde mutlaka temkinli olmalıyız. Kapalı ortamlarda terleyip dışarı çıkıldığında halk arasında üşütme olarak nitelendirdiğimiz hastalıklara yakalanmaktayız. Bu dönemlerde çok dikkatli olmalı, kapalı ortamları havalandırmalıyız. Bir yandan sigaranın da hastalıkların etkisini artırdığını unutmamalı, sigaradan uzak durmalı, sigara içmiyorsak içilen ortamlardan uzaklaşmalıyız” ifadelerini kullandı.

Doğru beslenmeyi ihmal etmeyin

Hastalıklara karşı tedbir almada en önemli noktalardan birinin doğru beslenme olduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Özkan Akyol, “Her zaman olduğu gibi özellikle bu dönemde de beslenmemize ekstra dikkat etmeliyiz. Sebze, meyve ve protein tüketimi, mutlaka dengeli ve günlük olarak yapılmalı. Kahvaltısız güne başlanmamalı, her gün bir porsiyon meyve tüketilmeli. Günlük su tüketimimiz en az 2 litre olmalı ve doktor kontrolünde ihtiyacı olan kişilerin vitamin alımı yapmaları gerekmektedir” şeklinde açıklamasını sonlandırdı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)