Dyt. Hilal Yazıcı, Duygular ve Yeme Davranışları

Dyt. Hilal Yazıcı, duygusal yeme ve yeme bozukluklarında farkındalıklı beslenme seansları hakkında bilgiler verdi. Yazıcı, seanslarda; yeme davranışı değerlendirme, döngü çözümleme, gıda, duyarlılık ve yeme isteği takibi, interaktif farkındalık çalışmaları yapıldığına dikkat çekti.

Sağlık 18.02.2020, 16:50
Dyt. Hilal Yazıcı, Duygular ve Yeme Davranışları

Beslenme seansı hakkında bilgiler veren Beslenme ve Diyet Uzmanı Hilal Yazıcı, "Duygularımız ve yemek arasında bir bağ var. Stres ya da depresyonla baş etmeye çalışanların aşırı yemek yemesi bunun en önemli örneğidir. ''Yemek bana mutluluk veriyor”, “Rahatlamak için yemek yiyorum'', ''Kendimi ödüllendiriyorum'', ''Stresliyken ya da üzgünken sürekli yemek yiyorum” gibi cümleler size tanıdık geliyorsa duygularınız yeme davranışınızı etkiliyor olabilir. " dedi.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Hilal yazıcı, duygusal yeme ve yeme bozukluklarında farkındalıklı beslenme seansları hakkında verdiği bilgide, "Duygusal yeme, fiziksel açlık olmaksızın kişinin içinde bulunduğu stres, üzüntü, yalnızlık, öfke gibi olumsuz duyguları düzenleme amacı ile aşerme ve gıda alımı halidir. Bu yeme davranışı sırasında geçici olarak rahatlama hissi kişiyi olumsuz duygu durumundan uzaklaştırır. Ancak kişi yeme davranışının sonrasında pişmanlık, suçluluk, utanç gibi duyguları hissetmeye başlar. Bunun ardından, besinlerden kaçınma gelir. Kısıtlamalar, şok diyetler kişiyi tekrar olumsuz duygu durumu içerisine sürükler. Sıkışmışlık hissi ile yeniden bir rahatlama arayışı ile kendini yeme atağının içinde bulur. Bu kısır döngü içerisinden bireylerin çıkabilmesi için duygularla başa çıkabilme becerisi ve farkındalıklı yeme gereklidir" dedi.

Beslenme seansı

Beslenme ve Diyet Uzmanı Hilal Yazıcı sözlerini şöyle sürdürü:

"Beslenme ve Diyet Polikliniğimizde, 40 dakika süren farkındalıklı beslenme seansı ile hedefimiz kişinin; yeme davranışını farketmesi, yeme davranışını duygularından ayrıştırabilmesi, açlığı ve tokluğu farketmesi ve saygı duyması, besinleri iyi ve kötü olarak sınıflandırmadan doğru beslenme davranışını oturtması, kısıtlayıcı diyet algılarını yapılandırıp sağlıklı beslenme eğitimi verilmesi, farkındalıklı yeme becerilerinin geliştirilmesidir. Bu seanslarda; yeme davranışı değerlendirme, döngü çözümleme, gıda, duyarlılık ve yeme isteği takibi, interaktif farkındalık çalışmaları yapılmaktadır. Polikliniğimizde tıkanırcasına yeme, gece yeme bozukluğu ve bulimia gibi yeme bozuklukları konusunda da destek verilmektedir."

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)