Emre Tolun Arıcı: Gün ışığı azlığı depresyonu tetikliyor

Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Emre Tolun Arıcı, kalıcı yaz saati uygulamasının ruh sağlığı üzerindeki etkilerini değerlendirdi.

Sağlık 09.12.2021, 21:25
Emre Tolun Arıcı: Gün ışığı azlığı depresyonu tetikliyor

Uzmanlar, gün ışığından yeterince yararlanmamanın depresyonu tetikleyebileceğini belirtiyor. Özellikle çocukların uyanmasını kolaylaştırmak için gün ışığına benzer bir aydınlatma açılmasını tavsiye eden uzmanlar, gün içerisinde mümkün olduğunca açık havaya çıkılmasını tavsiye ediyor.

Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları ABD Öğretim Üyesi, NP Feneryolu Tıp Merkezi Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Emre Tolun Arıcı, Uyanıklık için gün ışığına ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

İnsanların ışığa duyarlı olduklarını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Emre Tolun Arıcı, Kaliteli bir uyku için karanlıkta uyumaya ihtiyacımız olduğu gibi, uyanıklık için de gün ışığına ihtiyacımız bulundğunu belirtti. Arıcı, "Bu uygulama sonrası sabah uyanma vakitleri karanlığa denk gelmekte bu da hem yetişkinlerde hem çocuklarda zor uyanma, uyandıktan sonra yeterince dikkat toparlayamama, uykulu hal ve konsantrasyon bozukluğu gibi etkilere neden olmaktadır.” diye konuştu. 

Kapalı ortamda çalışanlar gün ışığından yararlanamıyor

Yrd. Doç. Dr. Arıcı, Ofis gibi çalışma ortamında gün boyu bulunan kişiler için sabah karanlıkta işe girip hava karardıktan sonra işyerinden çıkma ve gün ışığından hiç yararlanamama gibi olumsuz etkileri bulunduğunu dile getirerek, Gün ışığından yeterince yararlanılmaması halinde bazı olumsuz durumların yaşanabileceğini kaydetti.  

Yrd. Doç. Dr. Emre Tolun Arıcı gün ışığından yararlanılamaması durumunda şu olumsuzlukların oluşabileceğinden bahsetti.

  • Depresyonu tetiklemek
  • Gün ışığından hiç yararlanamamak
  • D vitamini oluşumunu olumsuz etkilemek
  • Olumsuz etkilerden korunmak için…

Yrd. Doç. Dr. Emre Tolun Arıcı, bu olumsuz etkilerden korunmak için sabahları yetişkinlerin özellikle çocukların uyanmasını kolaylaştırmak için gün ışığına benzer bir aydınlatma açılmasını tavsiye ederek, “Gün içerisinde mümkün olduğunca açık havaya çıkmaya çalışılmalıdır. Olabildiğince gün ışığından yararlanmak bizim için önemlidir.” dedi. 

Fiziksel aktivite ve beslenmeye dikkat edilmeli

Arıcı, uygulamadan olumsuz etkilenmemek ve olumsuz etkileri en aza indirmek için depresyondan korunmaya yönelik fiziksel aktivite ve uygun beslenme gibi konulara daha fazla dikkat edilmesini önerdi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)