En Kapsamlı Korona Virüs Araştırması

Tüm dünyayı kasıp kavuran Kovid-19 tipi koronavirüs ile ilgili 10-14 Mart 2020 tarihleri arasında Türkiye genelinde, 18 yaş üzeri 2397 kişinin katılımı ile online araştırma platformu üzerinden araştırma gerçekleştirildi.

Sağlık 17.03.2020, 12:08 17.03.2020, 13:13
En Kapsamlı Korona Virüs Araştırması

Kovid-19 tipi koronavirüs ile ilgili yapılan araştırmanın sonuçları yayınlandı. NG Araştırma şirketi yapılan kamuoyu araştırmasını paylaştı.Türkiye genelinde ve en fazla kişiyle yapılan çalışma olması açısından ayrı bir önem taşıdığı belirtilen araştırma, 10-14 Mart 2020 tarihleri arasında Türkiye genelinde, 18 yaş üzeri 2397 kişinin katılımı ile online araştırma platformu www.benderimki.com üzerinde gerçekleştirildi.

16 Mart 2020 itibariyle dünya genelinde hayatını kaybeden kişi sayısının 6 bin 606 olarak teyit edilmiş hasta sayısının 167 bin 511’e yükseldi.

Katılımcıların %64’ü koronavirüs hakkında yeterli bilgiye sahip oldukları belirtilirken, %35’i ise az da olsa bilgisi olduğunu belirtildi.. Koronavirüs hakkında hiç bilgisi olmayanların oranı ise %1’den daha az olduğu ifade edildi.

Katılımcılara koronavirüs ile ilgili bilgiyi hangi kaynaklardan edindikleri sordulduğunda medya kanallarının bir kez daha ne kadar önemli etkisi olduğu görüldü.

Koranavirüsle ilgili televizyondan bilgi edinenlerin oranı %63, sosyal medya kanallarından öğrenenlerin oranı ise %60 oldu. Uzman doktor yorumlarını takip edenlerin oranı %42 olurken, kendi başına araştırma yapanların oranı ise %41. Çevresindekilerden bilgi alanların oranı ise %30 oldu.

Koronavirüs belirtileri nelerdir?

Uzmanlar Kovid-19’un sebep olduğu hastalığın belli belirtileri olduğu üzerinde hemfikir. Sağlık Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre ateş, nefes almakta zorluk ve öksürük gibi belirtiler varsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekiyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan belirtileri tam ve doğru bir şekilde tanımlayabilenlerin oranı yalnızca her 3 kişiden 1’i. Bu kişilerin haricinde yaklaşık olarak her 3 kişiden 1’i de hastalığın tüm belirtilerinin yanı sıra başka hastalık belirtilerini de ekledi. Geri kalanlar ise hastalık belirtilerini ya tam olarak bilmiyor ya da başka hastalık belirtileriyle karıştırıyor. Bu sonuç gösteriyor ki bazı kişilerde bilgi kirliliği oluşmuş.

Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalara göre Kovid-19 tipi bu koronovirüsün kuluçka dönemi 14 gün. Uzmanların bahsettiği koronavirüs belirtilerinden herhangi birini son 1 ayda yaşadık mı?

Katılımcıların %79’u koronavirüs belirtilerinden herhangi birini geçirmediğini belirtti. %16’sı öksürük, %4’ü nefes darlığı ve % 4’ü ateş yaşadığını belirtildi. Bu üç belirtiyi de yaşadığını belirtenlerin oranı ise %1. Fakat unutmayalım ki bu belirtiler soğuk algınlığı ve grip ile benzerlik göstermektedir.

Virüsten korunmak için hangi önlemleri alıyoruz?

Sağlık Bakanlığı’nın aldığı önlemlerin yanında şirketler de çalışanları için önlemler almaya başladı. Peki, bizler kendimiz için önlem alıyor muyuz?

Her 10 kişiden 1’i koronavirüsten korunmak için herhangi bir önlem almadığını belirtti. Oran azınlıkta gibi görünse de çok hızlı bulaşabilen ve hayati riskler taşıyabilen böyle bir hastalık için azımsanmayacak kadar yüksektir.

Önlem alanların uyguladıkları yöntemler:

 • Sürekli ellerimi yıkıyorum (su, sabun, alkol içerikli el dezenfektanı ile) 94%
 • İnsanlarla tokalaşmamaya, temas etmemeye çalışıyorum 82%
 • Bulunduğum kapalı yerleri sık sık havalandırıyorum 75%
 • Öksürme sırasında ağız ve burnumu tek kullanımlık bir mendille kapatıyorum 65%
 • Bağışıklık sistemimi güçlendirecek önlemler alıyorum 63%
 • Soğuk algınlığı veya grip hastası kişilerden 1 metre uzakta duruyorum 57%
 • Hasta olduğumda evde istirahat ediyorum 40%
 • Öksürük, ateş ve nefes darlığı şikayetim olduğunda doktora gidiyorum 34%
 • Hasta olduğumda maske takıyorum 28%
 • Hayvansal ürünler tüketmeden önce iyice pişiriyorum 27%
 • Bu cevapların yanı sıra kolonya ve sirke kullandığını belirtenler de görülüyor.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)