Alexa

Enginarın faydaları zararları Nedir?

Enginar, sağlıklı beslenmek için tüketilmesi gereken çok önemli şifalı bir bitkidir. Enginar nedir, nerede yetişir? Enginar nelere iyi gelir? Enginarın faydaları nelerdir?

Enginarın faydaları zararları Nedir?

Enginar, Kangar, kenger ve sinar olarak da bilinmektedir. enginar çok eskilere dayanan ve antik Mısırda doğurganlığın sembolü olarak ta bilinen bir sebze olarak bilinmektedir. Enginar, C ve K vitamin açısından oldukça zengin bir bitkidir. Vücudun ihtiyaç duyduğu magnezyum, çinko, potasyum, demir, kalsiyum ve lifin önemli bir miktarını enginardan almak mümkündür.

Damar sertleşmesini engelleyen, kanı temizleyen, beyin hücrelerini yenileyen enginar, aynı zamanda kolesterol düşmanı olarak da bilinmektedir.

Karaciğer dostu ve vitamin deposu olarakta bilinen enginar, özellikle yaprakları karaciğer fonksiyonlarını düzenlemede önemlidir. Bu nedenle enginar satın alırken su içinde bekletilenlerden ziyade yapraklı olanları tercih etmelidir. Enginar ile hazırlanan yemeklerin kısa sürede vitaminlerini kaybetmeden tüketilmesi de önemlidir.

Enginar Nedir?

Enginar, mavi ve mor renklerde yetişir. Papatyagiller familyasına aittir. Genelde 50-150 cm. boyuna kadar ulaşır. Güney Avrupa ve Akdeniz ülkelerinde yetiştiği gibi Ülkemizde de en çok yetiştirildiği bölge Marmara ve Ege bölgeleridir. En çok Bursa'da yetişmektedir. Enginar içerdiği antioksidan, vitamin, protein, mineral, karbonhidrat ve lif oranı nedeniyle sebzelerin sultanı olarak bilinir. 100 gram pişmiş enginar yaklaşık olarak 53 kaloridir. 

Enginarın Yararları Nedir?

Kolesterolü düşürür
Enginarın, antioksidan, vitamin ve mineral açısından zengindir. Enginar, dolaşım, sindirim sistemi ve kan basıncını düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Enginar, kanı da temizler. kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolü de dengede tutar.

Enginar Sindirim sistemi üzerinde etkilidir

Lifli bir yapıya sahip olan Enginar, Lifli yapılı besinler de vücudun sindirim sistemi fonksiyonlarını desteklemektedir. Enginar da bu sebeple tüketildiğinde mide ve bağırsak hareketlerini daha iyi çalıştırır.

Enginar, mideyi korur

Enginar, amino asit bakımından da oldukça zengindir. Bu nedenle midenin asit oranının dengede tutar. Enginar, mide ve bağırsağı temizler. şişkinlik ve gaz olmasını engeller.

Enginar, kan hücrelerini besler

Kan hücreleri güçlü olduğu zaman vücuttaki kan akışı da dengeli bir seviyede ilerler. Kan hücrelerini güçlendirebilmek için de sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, bakır açısından zengin olan besinlerden tüketmek gereklidir. Bu açıdan da enginar tüketmek gerekir. Bakır da kırmızı kan hücrelerinin üretimi ve korunması için önemlidir. Bakır da enginar da çok fazla bulunmaktadır.

Enginar, kilo verme sürecini de destekler

Enginar, kalori ve yağ bakımından düşük, lif bakımından da oldukça zengin bir besindir. Vitamin ve mineral açısından zengin olması, amino asit özelliğinin olması, lif deposu olması hem vücudu beslemesi hem de tok tutması sebebi ile kilo verme sürecini destekler.

Enginar, karaciğeri temizler

Antioksidan açısından zengin olan enginar karaciğer dostudur. Bu sebeple karaciğer detoksuna enginara yer verilir.

Enginar, kemikleri güçlendirmektedir.

Enginar, %22 oranında K vitamini içerir. Yani bir porsiyon enginar tüketimi sayesinde günlük ihtiyacınız olan K vitamininizi karşılamış olursunuz. 

Enginar, hücre onarır ve yeniler

Enginarın vitamin ve antioksidan açısından zengindir. Hücrelerin yenilenmesi sayesinde de cilt yaşlanmasını geciktirir.

Enginar yaprağı ile hazırlanan karaciğer detoksu tarifi nasıldır?

Enginar, kalp ve kanser hastalıklarından korunmaya kadar birçok konuda faydası olduğunu belirten uzmanlar, Enginarda bulunan phytonutrientler, antioksidan özellik sağladığını, yapılan çalışmalar, enginarın bilinen en güçlü antioksidan kaynaklarından olan yabanmersini, kızılcık, üzüm, kivi, brokoli ve bitter çikolata gibi besinlerle yarışacak kadar iyi bir besin olduğunu gösterdiğini belirtiyor.

Enginarın Faydaları ve Zararları

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2019, 11:27
YORUM EKLE

banner325