Fiziksel hareketsizlik Hangi Hastalıklara Neden Olur

Meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık 1/4’nin, diyabetin ve iskemik kalp hastalığının 1/3’nin ana nedeninin fiziksel hareketsizlik olduğu tahmin edilmektedir.

Sağlık 29.07.2019, 22:26 29.07.2019, 23:28
Fiziksel hareketsizlik Hangi Hastalıklara Neden Olur

İl Sağlık Müdürümüz Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç tarafından yapılan, “Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Hareketli Yaşam Kurulu” kararı ile toplumda farkındalık yaratmak,  fiziksel aktiviteyi teşvik amacıyla kurumlararası işbirliği ile organize edilen spor etkinliği açılış programı gerçekleştirildi. 

Hareketsiz yaşam modern toplum için en önemli halk sağlığı problemi durumunda olduğunu belirten Oruç, Meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık 1/4’nin, diyabetin ve iskemik kalp hastalığının 1/3’nin ana nedeninin fiziksel hareketsizlik olduğu  tahmin edildiğini belirtti.

2010 yılında yapılan Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması sonuçlarına göre Türkiye'de bireylerin %71,9’unun düzenli fiziksel aktivite yapamadığını dile getiren Oruç, "Aynı araştırma 6-18 yaş grubu bireylerin %22,5’inde kilo problemi olduğunu göstermektedir (%8,2’si obez/şişman, %14,3’ü kilolu). DSÖ ülkelerin 2025 yılına kadar obezite ve diyabetteki artış eğilimini durdurmalarını, fiziksel olarak inaktif nüfus sıklığını %10 azaltmalarını hedef olarak belirlemiştir. Fiziksel aktivitenin arttırılması sadece bireysel değil toplumsal bir sorun olup toplum tabanlı, çok sektörlü, multidisipliner ve kültürel yaklaşım gerektirmektedir." dedi.

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; 

Samsun Vali Yardımcısı İbrahim AVCI Başkanlığında  23.07.2019 tarihinde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Tekkeköy Belediye Başkanlığı, Canik Belediye Başkanlığı, Atakum Belediye Başkanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Samsun Tabip Odası, Ekolojik Yaşam Bisiklet Derneğinden kurum temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen “Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Hareketli Yaşam Kurulu” toplantısında, toplumda farkındalık yaratmak ve fiziksel aktiviteyi teşvik amacıyla kurumlararası işbirliğiyle spor etkinlikleri düzenlenmesi kararı alındı.

Birincisi 29.07.2019 Pazartesi günü (bu akşam) saat 20.00’da açılışı Çobanlı Halk İskelesinde kurul üyesi kurum çalışanlarının katılımıyla gerçekleşen ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü antrenörler eşliğinde haftanın 7 günü saat 07.00 ve 20.00’da Atakum Çobanlı İskelesi ve Doğupark’ta organize edilecek etkinliklerde halka yönelik spor etkinliklerinin yaptırılması planlanmıştır etkinliğimize tüm halkımız davetlidir.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)