Gebelikte Hangi Aşı Olunmalı? Sinovac mı, Biontech mi?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Esra Çabuk Cömert , Yeni normalleşme uygulamaları ardından sosyal yaşama geçilen ülkemizde gebeler için durum nasıl olması gerektiğini açıkladı.

Sağlık 28.08.2021, 00:04 28.08.2021, 00:47
Gebelikte Hangi Aşı Olunmalı? Sinovac mı, Biontech mi?

Op.Dr. Esra Çabuk Cömert, Gebelikte aşı olunmalı mı, gebeler için durum nasıl olmalıdır? Peki, Gebelikte hangi aşı olunmalı? Sinovac mı Biontech mi?  

Bir çok gebenin aklında i hamilelikte aşı olmak ile ilgili sorular olduğunu, Aşı olmaya karar veren aileler ise Sinovac ve Pfizer - Biontech aşıları arasında kararsızlık yaşadığını belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Çabuk Cömert gebelikte aşı konusuyla ilgili merak edilen tüm soruların cevaplarını açıkladı. 

Gebelikte aşı olunur mu?

Dr. Esra Çabuk Cömert; gebelik sürecinde doğru zamanda ve aşının özellikleri iyi incelenmiş bir şekilde tercih yapılması gerektiğini belirtti. 

Gebelikte hangi aşı olunmalı? Sinovac mı Biontech mi? 

Covid-19 aşılarında birçok yöntem kullanıldığını, mRNA, inaktif aşı ve rektör aşı metotları bunlardan birkaç tanesi olduğunu belirten DR. Cömert, "Şu an Türkiye’de inaktif aşı ile mRNA aşıları aktif olarak kullanılmaktadır. Bu aşılardan inaktif ve mRNA aşıları karşılaştırıldığında yani Sinovac mı, Biontech mi? sorusuna cevap aranıyor. Şu an Biontech aşısının yan etkileri hakkında bilgi veren kanıtlanmış bir araştırma bulunmuyor. Sinovac ise inaktif ve tetanoz aşısı gibi üretilen bir aşı olduğu için gebeler Sinovac aşısını olabilirler görüşündeyim.” dedi.

Gebeler ne zaman aşı olmalı? 

Covid-19 hastalığı insanları hayati derecede etkileyebilen ve tüm dünyanın baş etmekte zorlandığı bir hastalık olduğunu belirten Dr. Esra Çabuk Cömert, "bu sebeple gebelerin hastalığa yakalanırlarsa hangi düzeyde geçirecekleri bilinmediği için; gebeler tercih durumlarına göre Biontech veya Sinovac aşısı olabilirler fakat aşıyı 3 aydan sonra yaptırmalarını öneriyorum.” dedi.

Cömert sözlerine şöyle devam etti: “Sinovac aşısını inaktif bir aşı olması sebebiyle isterlerse gebeliğin en başından itibaren de olabilirler, Biontech aşısı için ise ilk 3 aydan sonra yapılmalı şeklinde söyleniyor. Yan etkiler ve aşının bebekte oluşturduğu bir tahribat olup olmadığı konusunda henüz belirgin bir çalışma bulunmuyor.” 

Emzirme döneminde aşı olunabilir mi? 

Dr. Esra Çabuk Cömert, emzirme döneminde de aşı olunabileceğini söyleyerek, aşı olmayı önerdi ve bu iki aşı sonrasında da bebekte de antikorların yüksek görüldüğünü, planlı gebeliklerde ailelere aşı olmalarını ve üzerinden bir iki ay geçtikten sonra gebeliğin denenmesini önerdi. 

Gebelik sürecinde aşının anne ve bebek üzerine olan veya ileride olabilecek etkilerin zamanla ve yeterli araştırmalar sonrasında verilerle belli olacağının altını çizen Cömert, yeni araştırmalar geldikçe durumun güncel gelişmelerle birlikte ele alınması gerektiğini belirtti. 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)