banner424

banner425

banner423Gıda seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Gıda Mühendisi Ebru Akdağ, ambalajlı gıdaların üzerinde hayati öneme sahip bilgilerin yer aldığını belirterek, gıda okur yazarlığının önemine dikkat çekti. 

Sağlık 10.03.2021, 21:31 10.03.2021, 22:34
Gıda seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Sağlıklı yaşam bilinci tüketicileri “güvenilir gıda” arayışına yönlendiriyor. Gıda Mühendisi Ebru Akdağ, Bakanlık Gıda alırken; açıkta satılan,onay veya kaydı olmayan, ambalajı zarar görmüş ürünlerden uzak durulması gerektiğinin altını çizdi.

Ebru Akdağ, pandemi döneminin bizlere mucize gıdalar değil, "güvenilir gıdalar" arayışında olmamız gerektiğini daha iyi öğrettiğini ifade eden gıda seçiminde dikkat edilmesi gereken noktaları paylaştı.

Ambalajsız gıda, kimliksiz ve kalkansız gıdadır

Güvenilir gıdayı bozulma ve bulaşmaya yol açan etkenlerden arındırılmış, raf ömrü boyunca sağlık riski yaratmayan gıda olarak tanımlayan Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği (MÜMSAD) Genel Koordinatörü, Gıda Mühendisi Ebru Akdağ, bu noktada en doğru tercihin marka bilinirliği olan ambalajlı gıdalar olduğunu belirtti. Güvenilir ambalajlı gıdaların yasal düzenlemelere uygun, kalite yönetim sistemleri kapsamında üretilmiş ve denetim mekanizmasının içerisinde olduğunu belirten Akdağ, Bu nedenle tüketiciler gıda seçiminde güvenilir satış yerlerini ve Bakanlık onay veya kaydı olan güvenilir firmaları tercih etmesi gerektiğini ifade etti.

Bu ürünler satın alınmamalıdır

Akdağ; Ambalajlı ürünlerin gıda okuryazarlığı farkındalığı için de çok önemli olduğunun altını çizerek,“Hem bu açıdan hem de etiket bilgilerinin ne anlama geldiğini bilerek seçim yapmak için gıda okur yazarlığımızı geliştirmemiz çok önemli. Ürünün etiketindeki, besin değerleri, son tüketim tarih, alerjenler gibi bilgiler kontrol etmelidir. Ambalajı tahrip olmuş, soğukta tutulması gerektiği halde dolap dışında bulunan ürünler satın alınmamalıdır” uyarısında bulundu.  

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)