Alexa

Glutensiz Diyet Nedir?

Glutensiz Diyet Nedir?

Ekmekte, pastada, çikolatada… Her yerde karşımıza çıkan ve kimyasal olarak incelendiğinde bir protein çeşidi olan Gluten Nedir? Gluten, son günlerde adını sıkça duyduğumuz bir protein çeşididir. Gluten proteini genel olarak maddeleri katılaştırmak için kullanılmaktadır. Gluten proteini bugün birçok hazır ve işlenmiş gıdanın içerisinde bulunmaktadır. Gluten, su ile birleştiğinde tutkal ve yapışkan bir kıvam alır. Bugün ekmek hamurlarının dahi tutkal seviyesinde olması, gluten proteini ile alakalı bir durumdur.

Glutenin gündemde esas olarak bu kadar yer tutmasının sebebi, birçok insanda gerek çevresel faktörlere bağlı olarak, gerekse kalıtsal faktörlere bağlı olarak gluten hassasiyetinin gelişmesidir. Gluten hassasiyeti bugün birçok insanın mustarip olduğu bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık, insanların yaşam kalitelerinin düşmesine sebep olmaktadır. Kişilerde bu duruma sebebiyet veren yegâne unsur ise gluten proteinidir. Kişilerin glutene son vermesi, gluten hassasiyetini de neredeyse tamamen ortadan kaldırmaktadır.

Glutensiz Diyet Nedir?

Gluten rahatsızlığı olan birçok kişinin merak ettiği sorulardan bir tanesi de Glutensiz Diyet Nedir sorusudur. Glutensiz diyet, basit bir ifade ile içerisinde gluten bulunan gıdaların tüketilmemesi esasına dayalı bir diyet biçimi olarak düşünülmektedir. Gluten proteini bugün birçok gıdanın içerisinde bulunan ve gıdaların gövde halinde katı bir biçimde durmasını sağlayan bir protein çeşididir. Bu protein çeşidi, kimi insanlarda ciddi sağlık sorunları ve şikâyetler doğurabilmektedir. Gluten hassasiyeti olan insanlar, gluten içeren ürünleri yemek listesinden çıkartmak zorundadırlar.

Glutensiz bir diyete başlamak için kişinin öncelikle kilo ve yaş özellikleri, herhangi bir rahatsızlığı olup olmadığı gibi bilgileri takip etmesi gerekir. Buna göre kişinin sağlığını etkilemeyecek düzeyde, uygun bir diyet listesi hazırlanır. Genel ağırlığı sebze, meyve, et ve süt ürünleri olan bir diyet listesi, glutensiz yaşam için olmazsa olmazlardandır. Eğer siz de gluten hassasiyeti şikâyetinden mustaripseniz, glutensiz gıdaları hayatınızdan hemen çıkartmalısınız. Aksi takdirde hayat kaliteniz oldukça düşebilir.

Gluten Hangi Gıdalarda Bulunur?

Gluten, birçok maddede bulunur. Maddelerin tutkal ve akışkan kıvamda birbirlerine bağlanmasını sağlayan bir protein çeşididir. Peki, Gluten Hangi Gıdalarda Bulunur? Gluten hassasiyeti problemi yaşayan kişilerin sıklıkla merak ettiği sorulardan birisidir. Bu sorunun cevabı genel olarak birçok üründe gizlidir. Bugü gluten piyasada üretilen birçok hazır gıda ve unlu mamulün içerisinde bulunmaktadır. Gluten içeren gıdalar: buğday, arpa, çavdar, yulaf, arpa, beyaz un, makarna, şehriye, kuskus, erişte, kek, pasta, kurabiye, baklava, bisküvi, börek, kraker, çikolatalar, dondurma, tarhana, yarma, hazır soslar şeklindedir. Bu liste daha da uzayabilir. Önemli olan şey burada gluten hassasiyeti olan kişilerin kendilerine uygun bir liste çıkartmalarıdır. Gluten hassasiyeti olan kişiler, gluten içeren gıdalar bir hayli dikkat etmelidirler. Aksi takdirde farklı sağlık sorunları ile karşılaşabilirler. Bu durum da gluten hassasiyeti yaşayan kişilerin yaşam kalitelerinin düşmesine sebep olabilir.

Gluten ve glutensiz beslenme konusunda  daha detaylı bilgi almak isterseniz: https://glutensiz.net/gluten-nedir/

KAPSAMHABER

YORUM EKLE