Gölalan yardım bekliyor

Samsun'un Canik İlçesi'ne bağlı ve merkeze 18 kilometre uzaklıkta olan Gölalan Köyünde selden dolayı mağdur olan vatandaşlar çileden çıktı

Sağlık 07.07.2012, 13:57 07.07.2012, 14:01
Gölalan yardım bekliyor

 Selin ardından 3 gün geçmesine rağmen kendilerine yardım elinin uzatılmadığını söyleyen köy sakinleri, "Bütün yetkililer şehir içinde bulunan TOKİ bölgesine geliyor. Tamam, orada can kaybı var. Bu duruma bizde üzüldük. Ancak bizim buradaki kayıplarımızı görmezden gelmesinler. Bir belediye başkanımız ya da bir siyasi gelip halimizi görsün. İçmeye suyumuz dahi yok. Sel sularını içmek zorunda kalıyoruz" dediler.

HAYVANLAR TELEF OLDU
Samsun'da yaşanan sel felaketinin ardından yaralar sarılmaya devam edilirken, Canik İlçe'sine bağlı Gölalan Köyünde yaşanan sel baskını vatandaşı çaresiz bıraktı. Yaşanan sel felaketinde evlerinin ve ahırlarının zarar gördüğünü ve birçok hayvanının telef olduğunu söyleyen köy sakinleri yardım eli bekliyor.

KÖY SULAR ALTINDA KALDI
Köyde bulunan okulun sular altında kaldığını diğer yandan tarlalarındaki mahsullerinin de yok olduğunu dile getiren köy sakinleri, "Biz canımızın sağ olduğunuza dua ediyoruz. Ancak evlerimizin içerisine girecek durumda değiliz. İçmeye su bulamıyoruz. Dereden getirdiğimiz sel sularını içmek zorunda kaldık" dediler.

DERE SUYU İÇİYORUZ
Selden dolayı evi büyük zarar gören ve hayvanlarını barındırdığı ahırının yıkıldığını söyleyen Enver Tuncel, "Evde bulunan çocukları zor kurtardık. Sel evin içerisine girmesin diye evde kullandığımız buzdolabını kendimize set yaptık. Buzdolabını koymamış olsaydık belki bizde şimdi hayatta olmayacaktık. Hayvanlarımdan bir tanesi sele kapıldığı için telef oldu. Hayvanlara baktığımız yer tamamen çöktü. Ev hala çamur dolu. Geceyi samanlıkta samanların arasında geçirmek zorunda kaldım. İçme suyumuz olmadığı için dereden getirdiğimiz suyu içiyoruz. Su yüzünden sesim çıkmaz oldu" dedi.

2 YILDIR SU GELMEDİ
Köye içme suyu hattının 2 yıl önce çekildiğini ancak hala suyun gelmediğini söyleyen İksan Tanrıkulu, "2 yıldır köyümüze su verilmedi. Kaynak sularından içiyorduk. Ancak selden dolayı su kaynakları kapandı. Belediyeden bir tanker olsun su istiyoruz" dedi. Bahçesinde bulunan fındık ağaçlarının ve sebzelerinin selden dolayı etkilendiğini ve zararlarının çok olduğunu ifade eden Cemal Bayraktar adlı vatandaş ise, "Yardım eli uzatılması için bekliyoruz. Durum ortada. Birileri gelsin de bizim buralara da baksın" dedi.

MUHTAR'DAN YARDIM ÇAĞRISI
Köy muhtarı Selamet Karakurt ise, şunları söyledi; "Yollarımız kapalıydı. Ancak İl Özel İdaresi yolları açtı. En büyük sıkıntımız su. İlkadım Belediyesi tankerleri ile bir tanker su geldi ancak bu ne kadar yetecek bilmiyoruz. Büyükşehir Belediyesi su hattını döşedi. 2 yıldır su verilmedi. Şimdi selden dolayı su boruları da zarar gördü. Acilen zarar ziyan tespiti yapılmasını istiyoruz."
Yorumlar (0)