Gözlüğünüz Mesleğinize Uygun mu?

Gözlük camı seçilirken mesleğe göre seçilmesi gerektiğini belirten Op. Dr. Özgür Gözpınar, verimli bir iş yaşamı için göz sağlığının önemine dikkat çekti ve çalışanları gün içinde gözlerini dinlendirmeleri konusunda uyardı.

Sağlık 25.07.2020, 00:05 25.07.2020, 00:27
Gözlüğünüz Mesleğinize Uygun mu?

Op. Dr. Özgür Gözpınar, verimli bir iş yaşamı için göz sağlığının önemine dikkat çekti. Çalışanları gün içinde gözlerini dinlendirmeleri konusunda uyaran Gözpınar, ‘Çalışırken gözlerimizde meydana gelen yorgunluk hissi, üretkenliğimizde azalmaya sebep olabilir. Özellikle tüm günü bilgisayar karşısında geçiren kişiler çalışma ortamlarının ergonomik olmasına dikkat etmelidir." dedi.

Ofis ortamında doğru aydınlatma çok önemli olduğunu belirten Gözpınar, "aşırı güneş ışığı ve aşırı iç mekan aydınlatması gözlere rahatsızlık verebilir. Bu yüzden iç mekanlarda düşük yoğunluklu ampul kullanmak gerekir. Bilgisayar monitörlerini tam pencere önüne veya arkasına değil yanına gelecek şekilde ayarlamak gerekir. Yansıtmayan ekran kullanılmalı ve duvarlar çok parlak beyaz olmayan mat yapıda kaplanmalıdır. Kişiler ekranı görmek için gözlerini kısmak durumunda kalmamalıdır.’’ dedi.

Gözpınar: Her meslek sahibinin kullanacağı optik cam farklı olmalıdır!

Farklı çalışma ortamlarına göre gözlük camlarının da farklı fonksiyonları olduğunu elirten Seiko Optik Türkiye Göz Sağlığı Danışmanı Opr. Dr. Özgür Gözpınar, sürekli araba kullanan bir şoför ile çizim yapan, kapalı ortamlarda bulunan bir mimar, ameliyatlara giren ve yakın çalışma yapan bir doktor, yoğun ışığa maruz kalan bir pilot ya da sürekli bilgisayar kullanan ofis çalışanlarının gözlük numarası aynı olsa da kullanacağı camın farklı fonksiyonlara sahip olması gerektiğine işaret ederek, "Günümüz optik teknolojisi gerek kaplamalar gerekse dijital çözümler sunan camlar ile farklı ihtiyaçlara farklı çözümler geliştiriyor. Burada tüketicinin bilinçli olması ve optikçinin de tüketiciye bilinçli yaklaşarak tüketicinin ihtiyacını özümseyip gereksinimini karşılayacak ürünü sunması son derece önemli.” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442