Habiskus Nedir, Habiskus Çayı Faydalı mı?

Hibiskus bitkisinin sıcak suda ıslatılmasıyla yapılan bitki çayı, antioksidanlarla doludur. Habiskus, çayı, Serbest radikallerle savaşmaya ve oksidatif hasarı azaltmaya yardımcı olan harika bir antioksidan kaynağı olduğu belirtiliyor.

Sağlık 26.11.2020, 19:21 27.11.2020, 22:21
Habiskus Nedir, Habiskus Çayı Faydalı mı?

Hibissus çayının bir çok faydasının olduğu biliniyor. dünyadaki subtropikal ve tropikal bölgelere özgü çiçekli bir bitki olan Hepiskus, genellikle renkli beş yapraklı çiçekleriyle tanınıyor. Çiçekleri bitki besinleri ve C vitamini gibi antioksidanlar açısından zengin olan Hibiscus sabdariffa olarak bilinen bir türdür . Kan basıncını düzenler. Kan basıncını düşürebilir.

Habiskus Çayı Faydalı mı? 

Habiskus Çayının bir çok hastalıklara karşı zırh gibi koruyucu olduğu belirtiliyor. Habiskus Çayı, Yüksek tansiyon sonucu oluşan rahatsızlıkları önlediği veya aza indirdiği,  Kalp sağlığı için faydalı olduğu, Kandaki yağ seviyesini düşürdüğü, Vücutta yer alan serbest radikalleri temizlemeye yardımcı olduğu, C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirdiği, Özellikle Soğuk algınlığına iyi geldiği, Antioksidanlar sayesinde vücudu enfeksiyonlara karşı koruduğu, Sindirim sisteminin çalışmasına destek verdiği, Gaz sancısı, şişkinlik ve hazımsızlığa karşı iyi geldiği ve Cildin güzelleşmesine yardımcı olduğu da uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Hibiskus'un tıpta kullanımı nedir? 

Habiskus'un bir çok ülkede ateşi düşürdüğüne ve kalp ve sinir rahatsızlıklarını tedavi ettiğine inanılmaktadır. İddiaların çoğu araştırmalarla desteklenmese de, bu ve diğer tıbbi durumların tedavisinde kullanımı bugün de devam etmektedir.

Yüksek tansiyon

Hibiskus çayı içmek hipertansiyonu (yüksek tansiyon) olan kişilere fayda sağlayabilir. Avustralya, İran ve Romanya'dan araştırmacılar, 225 H. sabdariffa ve 165'i plasebo verilen 390 kişiyi içeren daha önce yayınlanmış beş çalışmayı değerlendirdiler .Günlük hibiskus çayı kullanımının sistolik kan basıncını ortalama 7,5 mmHg ve diyastolik kan basıncını ortalama 3,53 mmHg düşürdüğü sonucuna vardılar. Olumlu bulgulara rağmen, bilim adamları çalışmaların kalitesinin karışık olduğu ve sonuçları doğrulamak için "daha iyi tasarlanmış denemelere" ihtiyaç duyulacağı sonucuna vardılar.

Diyabet

Hibiscus çayı, tip 2 diyabet hastalarının kan şekerini (şeker) daha iyi kontrol etmelerine yardımcı olabilir. farmakognozi Araştırmasında yayınlanan ve enjekte edilen bir H. sabdariffa özütünün sıçanlarda kan şekerini yüzde 12 oranında düşürdüğü 2013 araştırması da dahil olmak üzere hayvan araştırmalarına dayanıyor . İlginç bir şekilde, aynı ekstraktın enjekte edildiği normal sıçanlar, glikoz seviyelerinde hiçbir değişiklik yaşamadı .Diyabetli kişilerin karşılaştığı bir diğer sorun da, hastalığın kan lipit (yağ) seviyeleri üzerindeki etkisidir. Şeker hastaları kanlarında daha az "iyi" kolesterol ve daha fazla "kötü" kolesterol bulundurma eğilimindedir, bu da her ikisi de kalp hastalığı ve felç riskini artırır.

Tip 2 Diyabet için Doğal Çözümler

Yüksek kolestorol

Hibiskus çayı, hiperkolesterolemiyi (yüksek kolesterol) tedavi etme kabiliyeti nedeniyle yaygın olarak övülse de, Journal of Ethnopharmacology'de yayınlanan 2013 tarihli bir inceleme , bu kadar yararlı olmayabileceğini öne sürüyor. Hiperkolesterolemili 474 kişiyi içeren daha önce yayınlanmış altı çalışmayı değerlendirirken, Malezya'daki araştırmacılar, H. sabdariffa ile kan lipid düzeylerindeki iyileşmeler arasında herhangi bir ilişki bulamadılar .

Habiskus Çayı Dozaj ve Hazırlama

Hibiskus takviyelerinin uygun kullanımını yönlendiren hiçbir yönerge yoktur. Çoğu kapsül formülasyonu 250 miligram ila 400 miligram dozlarda sunulur ve bu aralıkta kullanıldığında güvenli kabul edilir. İnternette ve bazı sağlıklı gıda mağazalarında bulunan kurutulmuş ebegümeci çiçekleri veya tozları, ebegümeci çayı ve şurupları yapmak için kullanılabilir.

Hibiskus çayı, 1.25 gram (1.5 çay kaşığı) kurutulmuş hibiskusun 150 mililitre (3/4 bardak) kaynar suya 5-10 dakika demlenmesi ile yapılabilir. Tıbbi amaçlar için kullanıldığında, kendinizi günde iki ila üç bardaktan fazla tutmayın.

Habiskus Çayı Kalbe İyi Gelir mi?

Araştırmalar , ebegümeci çayı içmenin kan basıncını düşürmek gibi kalp sağlığına faydalar sağladığını gösteriyor. Ancak, herhangi bir kalp rahatsızlığınız varsa, bu içeceği mutlaka önce doktorunuzla görüşmelidir. Michalczyk, "Dikkat edilmesi gereken bir nokta, ebegümeci çayı kan basıncını düşürmek için güvenli ve doğal bir yol olsa da, ilaçla etkileşime girebilen yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılan bir tür diüretik olan hidroklorotiyazid alan kişiler için tavsiye edilmiyor." demektedir.

HİBİSKUS ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

  • Bir su bardağı su hazırlayarak kaynatın.
  • Kaynamış suyun içerisine hibiskus bitkisi ekleyin.
  • 10 dakika demlemeye bırakın.
  • Sonra süzgeçten geçirin.
  • Bal, esmer şeker gibi aromalarla tatlandırabilirsiniz.
  • Dileyen sıcak ya da buzdolabına ekleyerek soğuk içebilir.

Hibiskus çayı kış aylarında mükemmel bir içecektir. Grip, nezle, boğaz ağrısı gibi şikâyetlerin yoğun olduğu dönemde hibiskus çayı tüketmek iyi bir seçenektir. Sindirim sistemini düzenlemede etkili olduğu için eğer sindirim sorunu yaşayanlar varsa aç karna içmeleri önerilir. Ayrıca sıcak veya soğuk tüketebilmektedir. Hibiskus çayını taze iken tüketmeniz önerilir.

Hibiskus çayı hamilelikte ve emzirme döneminde önerilmemektedir.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
hafif yağmur