Hamileler Bayramda Nasıl Beslenmeli?

Kurban Bayramı’nda hamilelerin yapacağı beslenme hataları, bebeğin sağlığı açısından da olumsuzluğa neden olabildiğini belirten Doğum Uzmanı Doç Dr. Emre Pabuçcu, hamilelerin daha rahat bir bayram tatili geçirmesi için dikkat etmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Sağlık 29.07.2020, 10:53 01.08.2020, 14:27
Hamileler Bayramda Nasıl Beslenmeli?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç Dr. Emre Pabuçcu, hamilelerin daha rahat bir bayram tatili geçirmesi için dikkat etmesi gerekenler hakkında bilgi vererek, Kurban Bayramı’nda anne adaylarının nasıl beslenmeleri gerektiğine, nelere dikkat etmeleri gerektiğine, ne yemesi, ne yememesi gerektiğine dikkat çekti. Emre Papuçcu, kırmızı et tüketiminde püf noktarın önemi nedir? Hamileler için Çay ve Kahve tüketiminin zararlarını, Özellikle Hamile kadınların her zamankinden daha çok su tüketmesi gerektiğini ve düzenli egzersiz yapılması gerektiğini belirtti.

Anne adaylarının bayram tatilinde de fiziksel aktiviteyi ihmal etmemelerini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç Dr. Emre Pabuçcu, hamilelerin daha rahat bir bayram tatili geçirmesi için dikkat etmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

KIRMIZI ET TÜKETİMİNİN PÜF NOKTALARI

Gebelikte kırmızı et tüketiminde dikkat edilmesi gereken noktalardan biri etin hazırlanma ve pişirilme koşulları olduğunu belirten Papuçcu, "Veteriner kontrolünden geçmemiş hayvanların eti insan sağlığını bozan mikroorganizmalar taşır. Bu nedenle güvenilir ve sağlıklı olduğundan emin olunan kırmızı etler tüketilmelidir. Gebelikte kırmızı et tüketimi günlük 100-120 gramdan fazla olmamalıdır. Kırmızı et sindirimi zor bir besin olduğu için gereğinden fazla tüketilirse midede şişkinlik ve hazımsızlık şikayetlerine yol açabilir. Kırmızı et tüketiminin önemli püf noktalarından bir diğeri etin içeriğindeki demirden iyi bir şekilde yararlanabilmek ve demir emilimini artırmak için yanına salata, sebze ya da taze sıkılmış portakal suyu gibi C vitamininden zengin besinler eklenmelidir. Etten maksimum faydayı alabilmek için de mümkünse C vitaminiyle tüketmek gerekiyor. Özellikle anne adayları kırmızı etin iyi pişmiş olduğundan emin olmalı ve asla yarı pişmiş ya da çiğ et tüketilmemelidir." dedi.

BOL BOL SU TÜKETİN

Normal bir insan günde 2 – 2,5 litre su tüketmesi gerektiğini ifade eden Papuçcu, gebelik döneminde bu miktarın 3 – 3,5 litreye kadar çıkması gerektiğine işaret ederek, "Çünkü annenin fizyolojik durumuna bir de fetal büyüme eklendiğinden dolayı, hamilelik döneminde vücut yüksek miktarda suya ihtiyaç duyar. Gebelik döneminde sıvı alımı hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı için oldukça önemlidir. Kurban Bayramı ziyaretlerinde gerek ikramlar öncesi gerekse ikramlar sırasında bol bol su tüketilmelidir. Bu sayede midede şişkinlik oluşturularak yemeklerin tüketim miktarı az oranlarda tutulabilir." dedi.

ÇAY VE KAHVEDEN KAÇININ

Bayram ziyaretlerinde ikram edilen içecekleri de gözden geçirmekte fayda bulunduğunu, Çay, kahve, kola gibi asitli ve kafein içeriği yüksek içeceklerin tüketiminden mümkün olduğu kadar kaçınılması gerektiğini hatırlatarak, "Çay, içerdiği “tein” maddesiyle demir eksikliğine açarken kahvede bulunan kafein ise fazla miktarda alınması durumunda gebelikte düşüklere sebebiyet verebilir. İçilecekse günde bir fincanı geçmemek koşuluyla Türk kahvesi içilebilir. Filtre kahveden de kafein oranı yüksek olduğu için uzak durulmalıdır. Bunlar yerine katkı maddesi içermeyen ıhlamur, kuşburnu, papatya, nane – limon gibi bitki çayları çok daha iyi tercihler olacaktır. Tüm bunlara alternatif olarak su ya da maden suyu da tüketilebilir." ifadelerini kullandı.

SÜTLÜ TATLILARI TERCİH EDİN

İdeal vücut ağırlığı korunması için şekerli, unlu ve yağlı gıdalardan uzak durulması gerektiğini belirterek, "Bayramlarda her misafirlikte ikram edilen baklava, çikolata ve pastaların aşırı tüketimi gebelerde; gaz, hazımsızlık, mide bulantısı gibi şikayetlere yol açabilir. Bu nedenle konuk olunan her evde ikram edilen tatlıları tüketmemek, çikolata, baklava gibi tatlılar yerine mideyi yormayacak olan sütlü tatlılar tercih edilmelidir." dedi.

DÜZENLİ EGZERSİZ YAPIN

Yemeklerden sonra kısa bir yürüyüş veya bulunduğunuz yerin imkânlarına göre yüzme, aerobik yapılabileceğini, Hamilelik süresince doktorun öngördüğü spor veya egzersizleri ihmal etmemek rahat bir gebelik için önemli olduğunu, Bayram tatili boyunca sürdürülen egzersiz veya spor programının terk edilmemesi gerektiğini öyleyerek,"Planlı yapılan egzersiz, kilo kontrolüne yardımcı olurken metabolizma hızını da artırmaktadır. Sırt ve bel ağrılarını azaltmak, doğum için gerekli kasları çalıştırmak, sindirim sistemini düzenlemek için düzenli egzersiz programı aksatılmamalıdır." dedi.

KİLO KONTROLÜNÜZÜ KAYBEYBETMEYİN

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç Dr. Emre Pabuçcu, Kurban Bayramı dolayısıyla Doğru beslenmeden ödün vermemek gerektiğinin altını çizerek açıklamasını şu şekilde bitirdi: "Bayram boyunca yağlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Posa içeriği yüksek gıdalar tercih edilmelidir. Öğünlerde salata, sebze yemeği gibi besinler ön plana çıkartılmalıdır. Ana yemeklerin yanında sunulan pilav, makarnadan uzak durmak kilo kontrolü için önemlidir. Küçük porsiyonlar şeklinde beslenerek ara öğünlerde kuru meyve, süt, ayran tercih edilmelidir."

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442