Hamileliğin Son Üç Ayında Uyku Problemleri Artıyor

Uyku Kurulu Uzmanı Nörolog Prof. Dr. Hakan Kaynak, hamilelikte yaşanan uyku sorunlarını çözmenin mümkün olduğunu söyledi.

Sağlık 03.09.2021, 10:09
Hamileliğin Son Üç Ayında Uyku Problemleri Artıyor

Hamilelikte anne adayları değişen hormon dengesi, stres, heyecan, artan karın hacmi gibi birçok farklı nedenle uyku sorunları yaşıyor. Bu sorunlar anne adayını rahatsız ettiği kadar, bebeğe de ciddi zararlar verebiliyor. Nörolog Prof. Dr. Hakan Kaynak, hamilelikte yaşanan uyku sorunlarını çözmenin mümkün olduğunu söylüyor.

Hamilelikte kadınların yüzde 80’i her üç ayında farklı şekilde olmak üzere değişik uyku sorunları yaşadığına dikkat çeken ve İlk üç ayda uyku sorunlarına yaşanan yoğun hormon değişikliğinin neden olduğunu söyleyen Prof. Dr. Hakan Kaynak, “Anne adayı bir yandan progesteron hormonunun yükselmesine bağlı gündüz uyku hali;  geceleri ise stres, endişe ve heyecana bağlı olarak uyuyamama sorunları yaşar. Bu durum gündüz uyku halinin daha da belirginleşmesine sebep olur” diyor. Hamileliğin ikinci üç ayının uyku açısından nispeten daha rahat bir dönem olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Kaynak, son üç ayında ise uyku sorunlarının çok fazla olduğuna dikkat çekerek, bu dönemde bebeğin doğumunun yaklaşmasının getirdiği endişeler ve stresin uykuya dalmada zorluğu neden olduğunu, ancak en yoğun problemin artan karın hacminden kaynaklandığının altını çiziyor. Artan karın hacmiyle kadının rahat yatış pozisyonu bulmakta zorlandığını hatırlattı. 

Anne adayında görülen uyku apnesi bebeği de etkiliyor

Hamileliğin son üç ayında kadınların %15-40’ı horluyor. Horlayan kadınların bir kısmında uykuda solunum durmaları ve solunum eforunda artış olduğu bilindiğini ancak bu dönemde uyku apnesinin ne kadar sıklıkla görüldüğü tam olarak bilinmediğine dikkat çeken Kaynak, "Uyku apneli kadınlarda uykuya dalma zorluğu, uyku süresinde artma ve gündüz uykululuk hali görüldüğünü anlattı.

Yataş Uyku Kurulu Uzmanı Prof. Dr.  Kaynak, bu durumun sadece hamile kadına zarar vermekle kalmadığına, bebeğin doğum haftasına, kilosuna ve gelişimine de etki ettiğinin altını çizerek şunları söyledi:

Huzursuz bacak sendromu anemi ve demir eksikliği nedeniyle ortaya çıkıyor

"Hamilelikte görülen en önemli uyku sorunlarından biri de huzursuz bacak sendromu… Genellikle akşam saatlerinde, otururken veya yatarken ortaya çıkan, bacaklarını hareket ettirmeden duramama hali olarak tanımlanan huzursuz bacak sendromunun görülme sıklığı hamileliğin son üç ayında %20 oranında artıyor. Bu durum zaten birçok nedenle uyuyamayan hamile kadının sıkıntısının daha da artmasına neden oluyor. Hamilelerin huzursuz bacak sendromu nedeniyle uykuya dalamadığı gibi, yatakta hareketsiz de duramıyor." dedi. 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)