Hamilelikte Cinsellik Nasıl Olmalı?

Sağlık 27.03.2020, 21:42
Hamilelikte Cinsellik Nasıl Olmalı?

Hamilelikte cinsellik söz konusu olduğu zaman anne adayının kafasında doğrudan bebeğe verilebilecek olan zarar canlanır. Dolayısıyla gebelik süreci içerisinde cinsel yaşam her zaman ikinci plana atılmıştır. Bu ilk annelik deneyimini yaşayacaklar ve deneyimli anneler içinde aynı endişelere sahip olan bir konudur. Fakat gebelik döneminde cinsel yaşamın olumsuz bir şekilde etkilenmemesi isteniyorsa o zaman önlem alınması gereken durumları bilmek yeterli olacaktır. Çünkü önlem alınacak durumları bildiğinizde gebeliğiniz hem daha keyifli geçecek hem de cinsel yaşamınızdan kopmamış olacaksınız. Biz Dermoailem ekibi olarak kafada soru işareti olan bu duruma açıklık getirmek adına bu makaleyi hazırladık. Umuyoruz ki makaleyi okuduktan sonra daha kendinizden emin olacaksınız.

Gebeliğin bir döneminde eğer ki risk söz konusuysa ki bunu doktorunuz size zaten belirtecektir. O zaman cinsel yaşama biraz ara verebilirsiniz. Ancak bu nadiren görülen bir durumdur. Bunun dışında cinsellik eskiden nasıl devam ettiriliyorsa aynı şekilde sürdürülebilir.

Gebelik Süresi İçerisinde Cinsel İlişki Güvenli mi?

Gebeliğiniz sorunsuz bir şekilde devam ediyorsa bu durumda gebeliğin son gününe kadar cinsel ilişkiye girmekte hiçbir problem yoktur. Nedenine baktığımız zaman bebekler karın içerisinde bir kesede bulunur, rahim kısmında bulunan kaslar sayesinde cinsel ilişki sırasında bebeğe zarar gelmesi söz konusu değildir. Bazı çiftler gebelik döneminde bebeklerinin zarar görmemesi için prezervatif kullandıklarını söylüyor olsa bu sadece onların kendi kafasında kurdukları bir düşünceden ibarettir.

 Bazı çiftler gebelik döneminde anne adayının da cinsel ilişki sırasında ağrı duyabileceği gibi yanlış bir düşüncede olur ve bunun içinde kayganlaştırıcı kullanmayı tercih edebilirler. Fakat bu ürünlerinin amacı gebeliğin korunması ya da gebelikten kaynaklanan ağrılı cinselliğin ortadan kaldırılması için değildir. Tamamen amaçları birbirinden farklıdır ve cinsel yaşamı çok daha keyifli hale getirmek için kullanılan ürünlerdir.

Neticede gebeliğin ilk dönemlerinde nasıl bir süreç yaşayacağını bilmeyen annenin endişelenmesi normaldir. Ancak zaman içerisinde gebeliğe alışıp sürecin sorunsuzca ilerlediğini gördükçe kendisi de rahatlayacaktır.

https://www.dermoailem.com/ sitemiz üzerinde siz ve bebeklerinizle ilgili ihtiyacınız olan her turlu ürünleri bulabilirsiniz. Mutlaka sitemizdeki ürünlerimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Yorumlar (0)
10°
sisli