Hastalanmaya karşı Nasıl Bağışıklık Kazanılır?

Sağlık 09.01.2021, 00:18 09.01.2021, 01:32
Hastalanmaya karşı Nasıl Bağışıklık Kazanılır?

Sağlık hepimiz için çok önemli. Hepimiz hastalanmamak için gerekli tedbirleri almak zorundayız. Şu sıralar dünyayı sarıq-sarmalayan Pandemi dolayısıyla daha çok yememize ve içmemize dikkat etmek zorundayız. Hepimiz hastalanmaktan kaçınmaya çalışıyoruz. Evde kalmak, sosyal mesafeyi korumak, düzenli el yıkama ve maske takmak ve bağışıklığımızı güçlendirecek gıdalar tüketmek kendimizi korumanın en iyi yolu olduğunu biliyoruz,

Besleyici bir diyet yemek, sadece hastalanmamızı engellemek için bağışıklık sistemimizi iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda hastalanırsak ciddi komplikasyon riskini de azaltmaktadır. Peki, en iyi şekilde beslenebilmek için neler yapmalıyız? Uzmanlar ve araştıralar ne diyor bakalım.

- Protein Nedir?

Protein, üç makro besinden biridir. Protein, güçlü bağışıklık için gereklidir ve vücudumuzun antikorlar, beyaz kan hücreleri ve hastalıklarla savaşmaya yardımcı olan diğer bileşikleri yapması için malzemeler sağlamakta ayrıca yara iyileşmesi ve hastalıktan kurtulmak için de gereklidir.

Çoğu insan hayvansal gıdaları protein ile ilişkilendirmektedir; bu doğrudur. Yumurta, sığır eti, balık, kümes hayvanları, ve kabuklu deniz hayvanlarının tümü protein sağlamaktadır. Ancak soya bazlı yiyecekler de protein sağlar. Fasulye, mercimek, bezelye, fındık, tohum, fındık yağı ve kinoa da iyi protein kaynağıdır. Kepekli tahıllar ve sebzeler az miktarda protein içerir,. soya haricinde, bazı temel amino asitleri eksik oldukları için tam protein olarak kabul edilmezler. Pirinç ve fasulyeyi veya fıstık ezmesini buğday ekmeğinde birleştirmek, ikisini tam bir protein haline getirir.

- D vitamini Hangi besinlerde bulunur?

D vitamini eksikliği olan bireylerin COVID ile karşı karşıya geldiklerinde virüs kapma olasılığının daha yüksek olduğunu daha ciddi sonuçlara maruz kaldıkları görülmektedir. 1 D Vitamini, bağışıklık sisteminizdeki beyaz kan hücrelerinin hastalıklarla savaşma yeteneğini geliştirir ve ayrıca hücre hasarına neden olabilecek iltihabı azaltır. Yağda çözünen vitamin, süt ürünlerinde, takviye edilmiş meyve sularında veya tahıllarda, yağlı balıklarda ve günlük güneş ışığına maruz kalma yoluyla bulunabilir. 50 yaşın üzerindeyseniz,- böbrek, pankreas veya karaciğer hastalığı veya obezite varsa, D vitamini eksikliği daha fazla risk doğurur. 

- C vitamini hangi besinlerde bulunur?

C vitamini, bağışıklığı çeşitli şekillerde etkiler. Yeni başlayanlar için, cildin patojenlere karşı bariyer işlevini destekler ve ciltteki oksidatif stresten koruyan antioksidan aktiviteyi teşvik eder. C vitamini ayrıca bakterileri “yiyen” ve onlardan kurtulmaya yardımcı olan hücre tipi olan fagositik hücrelerde toplanır. Doku hasarı olasılığını azaltan, tükenmiş nötrofillerin vücudunun enfeksiyon bölgelerinden kurtarılmasına yardımcı olur.

C vitamini eksikliği, bağışıklığın bozulmasına ve daha yüksek enfeksiyon riskine neden olmaktadır, Biber, turunçgiller, çilek, brokoli ve domates gibi meyve ve sebzelerin düzenli olarak alınmasıyla bu hastalıklar önlenebilir.

- Demir nedir hangi besinlerde bulunur?

Çoğu insan kanının sağlığını düşündüğünde aklına demir gelmektedir, Hücre farklılaşması ve hücresel büyüme için demire ihtiyaç vardır. Bağışıklık hücrelerinin normal işleyişi için hayati önem taşıyan enzimlerde önemli bir bileşendir.

Demir, oksijeni vücudumuzun hücrelerine, dokularına ve organlarına taşıyan hemoglobinin bir parçasıdır. Vücudumuzun enfeksiyonla savaşma yeteneği için de gereklidir. Demir eksikliği, zayıf bağışıklık ile bağlantılıdır. Demir açısından zengin yiyecekler arasında sığır eti, kümes hayvanları, mercimek, kinoa ve ekmek ve tahıllar gibi demirle güçlendirilmiş yiyecekler bulunur.

- Çinko hengi besinlerde bulunur?

Çinko pastilleri soğuk ve grip mevsiminde popülerdir, ancak çinko da diyetimizde oldukça yaygındır. Çinko, vücutta 300'den fazla enzimi aktive etmeye yardımcı olur. Çinko eksikliği, daha yüksek enfeksiyon riski ile bağlantılıdır. Çinko istiridye, sığır eti, kepekli tahıllar, kuruyemişler, tohumlar ve baklagillerde bulunur. 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)