Alexa

Hekim Seçimine Dikkat!

Dr.Alp Okutucu, hastalık zamanında veya ihtiyaç duyulduğu zamanda başvurulan hekimi dikkatle seçilmesi gerektiğini ifade etti.

Hekim Seçimine Dikkat!
"Her geçen gün meslek hastalıkları ve bulaşıcı hastalıklar ,bilinçsiz uygulamalardan dolayı binlerce insana haksız olarak bulaştırılıyor. Yâda yanlış yapılan uygulamalardan dolayı kişilerin cilt, beden ve ruh sağlığında kalıcı izler bırakılabiliyor" 

GİTTİĞİNİZ YERE DİKKAT EDİN

Medikal Estetik Hekimi Dr. Alp Okutucu, Eğitimin şart olduğunu belirtti. Eline lazer, iğne alan "ben estetisyenim,her şeyi yaparım; Botox da yaparım dolguda" derse ki şu anda bu aşamadayız yandık demektir.

UCUZ OLAN EN PAHALI ŞEYDİR

Şimdi birde seferi doktorlar çıktı.Muayenehanesi var bir ilde.O başka bir ilde ya da ilçede uygulama yapıyor. Güzellik salonunda hiçte uygun olmayan hijyenik şartlarda uygulama yapıyor. Doktor aldığı paraya bakıyor bir komplikasyon çıkıyor sonra ne doktor var ortada ne de güzellik salonu. Birde Medikal Estetik doktoru olmadığı halde uygulama yapan doktorlar çıktı. Kendisi dâhiliye uzmanı,mesai sonrası güzellik salonları da Botox vs. uygulamalar yapıyor  saçma sapan fiyatlara. Botox’un fiyatı belli; ucuz olan en pahalı şeydir. Bir dönem güzellik salonları sağlık bakanlığı denetimindeydi şimdi belediyelerin. Kimin ne yetkisi var karışmış durumda.Gittiğiniz yere dikkat edin.Bulaşıcı bir hastalık veya kalıcı bir hasar bırakmadan kendinize doğru yerleri seçmeyi öğrenmemiz lazım.Fiyat hiçbir zaman ayırt edici olamaz. Eğitim şart,doğru yeri bulmak önemli" diye konuştu.

Özellikle bu sektörün profesyonellerinin daha fazla bilgi ve tecrübeye, güncel olan yeniliklerden olabildiğince erken haberdar olmaya ihtiyaçları olduğunu kaydeden Okutucu, "Özellikle ülkemizde güzellik uzmanları milli eğitim bakanlığının kendi bünyesinde veya onayladığı özel kurslardan 4 – 6 aylık bir eğitim alarak iş sahibi olabiliyorlar. Bugün uygulanan müfredata baktığımız zaman, maalesef içeriğin son derece yetersiz olduğunu hemen fark etmek mümkün.  Bu sektörde çalışan profesyonellerin daima iyi bir formasyon eğitimi almaları gerekiyor. Formasyon eğitiminde herhangi bir probleme yönelik olarak kullanılacak yöntem konusunda; Cildin anatomisi, fizyolojisi, fizyopatolojisi, oluşan istenmeyen etkilerin nasıl, neden, nerede, ne şekilde oluştuğu, bu etkilerin ortadan kaldırılmasına yönelik olarak hangi yolların izlenebileceği, mevcut yöntemlerin kişiye en uygununun nasıl belirleneceği, uygulamanın nasıl yapılacağı, dikkat edilmesi gereken kurallar, uygulamadan sonra koruyucu tedbirler gibi birçok unsur bugün formasyon eğitimi olarak nitelendirilir.’dedi.Ancak bugün gerek sektör okullarının, gerekse sektörel yöntemleri sağlayan firmaların eğitim içerikleri maalesef yukarıda az bir kısmını sıraladığımız önemli unsurlardan çok uzaktır. Bu eksiklik maalesef Türkiye’mizde bulunan sektörel yasaların eksikliğinden de kaynaklanmaktadır. O nedenle biz sektör çalışanlarının iyi eğitim içeriğini sağlayacağımız kaynakları mutlaka kendi çabalarımızla da değerlendirmemiz gerekir" ifadelerini kullandı.

Okutucu, "Özellikle Avrupa topluluğu sürecinde değerlendirilen ülkemiz için insanlarımızın cilt sağlığı ve estetiğini yakından ilgilendiren böylesine önemli bir meslek grubunun daha detaylı, daha uzun süreli, daha medikal içerikli bir eğitim programından geçmeleri ivedilikle sağlanması gereken bir durum." şeklinde konuştu.


 
YORUM EKLE